Paikallisten ääni kuuluu vielä heikosti matkailussa
Vain murto-osa matkailuyrityksistä kerää aktiivisesti palautetta paikallisilta asukkailta. Kansainvälistä matkailua edistävä Visit Finland kannustaa yrityksiä kehittämään vuoropuheluaan lähiyhteisöjen kanssa, sillä se vahvistaa sekä matkailuelinkeinon hyväksyttävyyttä että asiakaskokemusta.

Kestävä matkailu ei rakennu vain ympäristöteoista. Sosiaalinen kestävyys, kuten vuorovaikutus paikallisten asukkaiden kanssa, on myös olennainen osa kokonaisuutta. Siitä huolimatta vain noin 10 prosenttia Sustainable Travel Finland -ohjelmassa (STF) mukana olevaista yrityksistä ilmoittaa järjestävänsä säännöllisesti asukasiltoja tai toteuttavansa asukaskyselyjä. Valtaosa yrityksistä ei tee näitä lainkaan tai ei koe toimenpiteitä omalle toiminnalleen relevantteina.
– Monet matkailuyritykset pitävät hyvää huolta asiakkaistaan ja työntekijäistään, mutta paikallisten ihmisten näkökulma voi jäädä helposti taka-alalle. Se on kehityskohde, jossa on paljon potentiaalia, sanoo Visit Finlandin vastuullisuusasiantuntija Liisa Kokkarinen.
Asukkaiden osallistaminen ei tarkoita vain tilaisuuksia valituksille. Parhaimmillaan se tuottaa arvokkaita havaintoja, ideoita ja yhteyksiä, jotka voivat vahvistaa yrityksen juurtumista alueelle ja luoda uusia liiketoimintamahdollisuuksia. Lisäksi vuoropuhelu lisää matkailun hyväksyttävyyttä erityisesti niillä alueilla, joilla matkailun vaikutukset ovat voimakkaita.
– Keskustelu esimerkiksi liikenteen, maankäytön tai sesonkiajan kuormituksen kaltaisista lieveilmiöistä on yleistynyt, ja juuri näihin kysymyksiin voidaan löytää kestäviä ratkaisuja yhdessä asukkaiden kanssa. Asukkailla on myös paras paikallistuntemus ja yhdessä heidän kanssaan voidaan innovoida uusia matkailupalveluita, joista hyötyy koko yhteisö.
Erityisesti pienillä paikkakunnilla ja luontomatkailukohteissa paikallisten tuki voi olla ratkaiseva. Visit Finlandin STF-ohjelmassa on jo nyt mukana yrityksiä, jotka ovat kehittäneet onnistuneita tapoja osallistaa sekä vakituisia että vapaa-ajan asukkaita. Esimerkiksi Porvoon saaristossa sijaitsevassa Kokouspoukamassa on järjestetty jo kaksi kertaa asukasilta, jossa on käsitelty Porvoon saariston asuttavuutta ja kehitystarpeita. Alvar Aallon suunnittelemalla, nykyään matkailukäytössä olevalla Säynätsalon kunnantalolla on puolestaan kokeilussa yhteiskäyttöauto, joka on sekä paikallisten että vierailijoiden käytettävissä.
– Toivomme, että tulevina vuosina yhä useampi matkailualan yritys ottaa askeleen kohti vahvempaa yhteyttä paikallisyhteisöön. Se ei ole vain hyvän tahdon ele. Se on strateginen teko, joka tuo matkailulle kestävyyttä ja syvyyttä, Kokkarinen painottaa.
Asukkaiden osallistaminen pitäisi nähdä osana matkailuyrityksen kokonaisvaltaista kehittämistä. Se ei palvele ainoastaan kestävyyteen liittyviä tavoitteita, vaan vahvistaa myös alueen elinvoimaa, yhteisöllisyyttä ja matkailun hyväksyttävyyttä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liisa KokkarinenHead of Sustainable Development, Visit FinlandBusiness Finland / Visit Finland
Puh:+358505454334liisa.kokkarinen@businessfinland.fiHeli HemgårdCommunications ManagerBusiness Finland / Visit Finland, Invest in Finland, Work in Finland
Puh:+358 40 901 5219heli.hemgard@businessfinland.fiVisit Finland vastaa valtakunnallisena matkailualan asiantuntijana ja aktiivisena toimijana ulkomailta Suomeen suuntautuva matkailun edistämisestä. Visit Finland tukee alan yrityksiä ja yritysryhmiä kansainvälisille markkinoille tarkoitettujen matkailupalvelujen kehittämisessä ja markkinoinnissa. Visit Finland on osa Business Finlandia www.visitfinland.fi / www.visitfinland.com
Business Finland on suomalainen julkinen toimija, joka tarjoaa innovaatiorahoitusta ja kansainvälistymispalveluita, edistää matkailua ja investointeja sekä osaajien houkuttelua Suomeen. Organisaatiossa työskentelee 760 asiantuntijaa 37 toimipisteessä maailmalla ja 16 toimipaikassa Suomessa. Business Finland on osa Team Finland -verkostoa. www.businessfinland.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Finland
Japanilainen energiayhtiö sijoittaa tuulivoimaan Raaheen4.7.2025 07:39:28 EEST | Tiedote
Tokyo Gasin ja tanskalaisen EWIIn yhteisyritys TOWII Renewables investoi kahteen maatuulivoimahankkeeseen Suomessa. Projektit vahvistavat Suomen asemaa kansainvälisesti kiinnostavana uusiutuvan energian kohteena.
Kesämatkailu Pohjoismaihin kasvussa – Suomi voi hyötyä jatkossa3.7.2025 08:17:43 EEST | Tiedote
Alkukesän ulkomaisessa matkailussa on menossa useita, jopa ristiriitaisia trendejä. Suomen kannalta positiivista on matkailijoiden kasvanut kiinnostus uusiin ja vähemmän tunnettuihin kohteisiin. Toisaalta kasvaneet matkakustannukset aiheuttavat huolta.
Nettihaut paljastavat: sauna, järvet ja yötön yö kiinnostavat kesämatkailijoita26.6.2025 07:44:30 EEST | Tiedote
Suomen kesä tunnetaan ainutlaatuisista luontoelämyksistään kuten tuhansista järvistään ja keskiyön auringon paisteesta. Internetin hakukonedataan perustuvan tiedon mukaan luontoon liittyvien mielikuvien rinnalla kulttuuriin ja urbaaniin elämään liittyvät aiheet sekä kaupunkien tarjonta kiinnostaa yhä useampaa ulkomaista matkailijaa. Suomen tarjonnan tunteminen avaa paremmat mahdollisuudet saada matkailijat houkuteltua kesäiseen Suomeen.
Finnish health businesses seek new market in Japan23.6.2025 08:29:00 EEST | Press release
Business Finland is holding a comprehensive presentation of Finland’s health sector during Japan’s World Expo in Osaka, Kyoto and Tokyo. Japan faces challenges like a low birth rate, an ageing population and labor shortages in the care sector, which are an opportunity for Finnish skills exports. In 2024, health exports to Japan stood at to €67 million.
Suomalaiset terveysalan yritykset hakevat uutta markkinaa Japanista23.6.2025 08:29:00 EEST | Tiedote
Business Finland järjestää Japanin maailmannäyttelyn ympärillä kattavan suomalaisen terveysalan esittelyn Osakassa, Kiotossa ja Tokiossa. Japanin haasteet, kuten alhainen syntyvyys, ikääntyvä väestö ja työvoimapula hoiva-alalla ovat mahdollisuus suomalaiselle viennille. Viime vuonna terveysalan vienti Japaniin oli 67 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme