Oma allas huoneistopihalle tai parvekkeelle edellyttää huolellista suunnittelua ja taloyhtiön hyväksynnän
20.5.2025 08:50:00 EEST | Kiinteistöliitto | Tiedote
Erilaiset porealtaat, paljut ja kylpytynnyrit ovat yleistyneet myös taloyhtiöiden huoneistopihoilla. Jos rivitalon piha-alue on taloyhtiön hallinnassa, osakas tarvitsee asennukseen taloyhtiön luvan. Myös osakkaan hallinnassa olevalle pihalle tuotavasta altaasta on tehtävä etukäteen kirjallinen muutostyöilmoitus, jonka käsitteleminen kuuluu taloyhtiön hallituksen toimivaltaan.
Pihan juridinen hallinta selviää taloyhtiön yhtiöjärjestyksestä. Jos sieltä ei löydy mainintaa piha-alueen kuulumisesta huoneistoon, piha on yhtiön hallinnassa.
”Silloin luvan antamisesta päättää taloyhtiön hallitus yhtiökokouksessa hyväksyttyjen periaatteiden mukaisesti. Jos kysymys on ensimmäisen paljun tai poreammeen asentamisesta yhtiöön, kannattaa yhteisistä periaatteista päättää yhtiökokouksessa, sillä taloyhtiön tulee toimia samojen periaatteiden mukaan myös kaikissa muissa vastaavissa tapauksissa”, Kiinteistöliiton juristi Katja Lauronen kertoo.
Jos piha on osakashallinnassa, osakkaan on silti tehtävä etukäteen kirjallinen muutostyöilmoitus, josta selviää mm. se, millaisesta vesialtaasta on kysymys, mihin se sijoitetaan, kuka toimii urakoitsijana ja mihin altaasta tulevat vedet johdetaan.
”Riippumatta siitä, tarvitseeko osakas yhtiön luvan vai hyväksynnän muutostyöilmoitukselle, paljun tai poreammeen asennuksessa on huomioitava mm. poistovesien asianmukainen viemäröinti, veden lämmittäminen ja vedenkulutus”, Katja Lauronen sanoo.
Parvekkeella sijaitsevan altaan poistovedet ohjattava asunnon sisätiloihin
Altaan tuominen parvekkeelle vaatii sekin muutostyöilmoituksen. Paljun tai muun altaan asentamista parvekkeelle rajoittavat parvekerakenteiden kantavuus ja kosteudenkestävyys sekä mahdollisuudet veden ottamiseen ja hallittuun johtamiseen pois paljusta ja parvekkeelta.
”Paljun poistovesiä ei yleensä kyetä viemäröimään parvekkeelta, vaan ne on lähtökohtaisesti ohjattava huoneiston sisäpuolelta lähtevään viemäröintiin. Parvekkeen tavanomaista sadevesien vedenpoistojärjestelmää ei ole rakennettu tällaiseen tarkoitukseen”, Katja Lauronen huomauttaa.
Lisäksi vakuutusyhtiöt vaativat, että kylpyammeen tai -paljun viemäröinti on tehtävä hyväksytyillä liitännöillä vesijohto- ja viemäriverkkoon. Tämä tarkoittaa sitä, että vedenpoisto on ohjattava huoneiston sisäpuolelta lähtevään viemäröintiin.
”Jos sattuu vahinko, joka aiheutuu osakkaan huolimattomuudesta, taloyhtiöllä voi olla oikeus vaatia osakkaalta vahingonkorvausta. Osakas voi vapautua vahingonkorvausvastuusta osoittamalla, että on toiminut huolellisesti. Käytännössä tämä tarkoittaa, että osakas on antanut remontin suunnittelun, toteutuksen ja valvonnan ammattimaisen tahon tehtäväksi. Silloin taloyhtiö voi periä korvausta virheen tehneeltä urakoitsijalta”, Katja Lauronen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Katja Lauronenjuristi
Puh:09 1667 6361katja.lauronen@kiinteistoliitto.fiTietoja julkaisijasta
Vuonna 1907 perustetun Kiinteistöliiton muodostavat 23 alueellista yhdistystä ja valtakunnallinen toimialajärjestö, Suomen Vuokranantajat ry. Kiinteistöliittoon kuuluu noin 30 000 taloyhtiötä, joissa asuu yhteensä lähes kaksi miljoonaa ihmistä.
Kiinteistöliitto on kiinteistönomistajien edunvalvoja, kiinteistöalan asiantuntijaorganisaatio ja alan johtava vaikuttaja. Jäsenillä on käytössään alan tuorein tieto ja kiinteistöalaan erikoistuneiden asiantuntijoiden palvelut. Lue lisää Kiinteistöliiton valtakunnallisista ja alueellisista palveluista www.kiinteistoliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistöliitto
Taloyhtiön autopaikoista kannattaa laatia pelisäännöt31.3.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Autopaikkoihin liittyvät kysymykset nousevat säännöllisesti esiin Kiinteistöliiton lakineuvonnassa. Kysymyksiä herättävät autopaikkojen jakamiseen ja maksujen määräytymiseen liittyvät asiat, mutta myös virheellinen pysäköinti taloyhtiön alueella.
Asunto-osakeyhtiölain uudistus parantamassa taloyhtiöiden mahdollisuuksia puuttua asumishäiriöihin26.3.2026 14:16:34 EET | Tiedote
Hallituksen esitys asunto-osakeyhtiölain uudistamisesta helpottaisi jonkin verran asumishäiriöihin puuttumista. Hallituksen 26.3.2026 antama lakiesitys lisää ja täsmentää huoneiston hallintaanottoperusteita.
Yhteystiedot kuntoon taloyhtiössä!24.3.2026 09:10:00 EET | Tiedote
Jos omistat osakehuoneiston taloyhtiössä, kannattaa omat yhteystiedot pikaisesti päivittää Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään. Erityisen tärkeää yhteystietojen päivittäminen on silloin, jos toivoo saavansa taloyhtiöltä tulevat postit, kuten yhtiökokouskutsun, sähköpostitse.
Kaukolämpö edelleen suosituin – taloyhtiöiden halukkuus toteuttaa lämmitystaparemontti kutistui neljässä vuodessa19.3.2026 08:13:00 EET | Tiedote
Kaukolämpö on edelleen kerros- ja rivitalojen yleisin lämmitysmuoto. Maalämpö on viime vuosina kasvattanut suosiotaan tasaisesti. Tiedot selviävät Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöilleen tekemästä energia- ja ilmastoaiheisesta kyselystä.
Isännöintipalkkiot nousseet yleistä kustannuskehitystä nopeammin17.3.2026 10:15:00 EET | Tiedote
Taloyhtiöiden maksamat isännöintipalkkiot ovat nousseet ripeästi, kertoo Kiinteistöliiton teettämä Isännöintipalkkiot 2026 -tutkimus. Isännöinnin kiinteän kuukausipalkkion mediaani on noussut noin 10 prosenttia vuodesta 2023. Erillisveloitettavat palkkiot ovat nousseet vielä enemmän eli reilusti yli 10 prosenttia kolmen vuoden takaiseen verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme