Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry

Embargo 25.5. klo 13.15: Vuoden maailmanparantajaksi on valittu Laki särmään -kampanja, joka ajaa tiukempaa asekaupan sääntelyä

Jaa

Laki särmään -kampanjan tavoitteena on, että ihmisoikeudet huomioitaisiin jatkossa myös asehankinnoissa. Aihe on ajankohtainen etenkin Israelin ja Suomen välisten asekauppojen vuoksi. Voittaja julkistettiin Maailma kylässä -festivaalilla sunnuntaina 25.5.

Ihmisiä makaa selällään maassa, yhdellä päällään Palestiinan lippu ja kahdella muulla mielenosoituslakana.
Hannu Häkkinen

Julkaisuvapaa sunnuntaina 25.5. klo 13.15. 
 
Vuoden maailmanparantajaksi on valittu Laki särmään -kampanja. 

Sen tavoitteena on, että Suomen puolustushankinnoissa huomioitaisiin jatkossa kansainväliset ihmisoikeussopimukset ja kansainvälisen humanitaarisen oikeuden tavoitteet. Näin tehdään jo aseviennin mutta ei asehankintojen kohdalla.  

Kampanjan lanseeraama kansalaisaloite sai keväällä 2025 kokoon eduskuntakäsittelyyn vaadittavat yli 50 000 allekirjoitusta, yhteensä yli 56 000. 

Toteutuessaan lakimuutos voisi tarkoittaa esimerkiksi sitä, ettei Suomi enää hankkisi aseita maista, jotka ovat syyllistyneet vakaviin ihmisoikeusrikkomuksiin, kuten sotarikoksiin tai kansanmurhaan.   

”Laki särmään -kampanjan vapaaehtoisista koostuvalle työryhmälle tämä tunnustus on todella suuri kunnia ja ilo. Suomen valtio on lähes 20 kuukauden ajan väistellyt vastuutaan puuttua palestiinalaisten kansanmurhaan. Kansalaisaloite on konkreettinen demokraattinen työkalu, jonka avulla yli 56 000 suomalaista ajaa Suomea lopettamaan asekaupan Israelin kanssa”, sanoo Laki särmään -kampanjan tiedottaja Jenna Jauhiainen

Palkinnon myönsi kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo. Kuka tahansa saattoi ehdottaa palkittavia henkilöitä 4.5.2025 asti. Ehdotuksia tuli määräaikaan mennessä yhteensä 58.   

”Laki särmään -verkosto näyttää meille, että rauhaa ei voi saavuttaa aseilla eikä oikeudenmukaisuutta vaikenemalla. Tämä ryhmä uskaltaa haastaa hallituksen politiikkaa. Sen jäsenet ovat laittaneet itsensä likoon viestillään: lopetetaan asekauppa kaikkien niiden kanssa, jotka osallistuvat kansanmurhaan”, toteaa palkintotuomaristo perusteluissaan. 

Tuomaristoon kuuluivat Suomen NMKY:n nuorten rauhanpalkinnon viime vuonna saanut valokuvaaja Karun Verma, rauhankasvattaja Hanna Niittymäki ja viime vuonna Maailmanparantaja-kilpailussa kunniamaininnan saanut varhaiskasvattaja Paco Diopp. Tuomariston puheenjohtaja oli Maailman Kuvalehden päätoimittaja Anni Valtonen

Palkinto myönnettiin nyt viidettä kertaa. Palkinnon painopisteenä oli tänä vuonna rauha. Palkittavan tuli olla henkilö tai toimija, joka on pyrkinyt edistämään rauhaa Suomessa tai muualla maailmassa. Palkinnon arvo on 1  000 euroa. 

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt: 

Salla Peltonen 
Viestintäjohtaja, Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry 
+358 50 317 6710 
salla.peltonen@fingo.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Fingo on suomalaisten kansalaisjärjestöjen kattojärjestö, joka edistää kestävää kehitystä ja kansalaisyhteiskunnan vahvistumista globaalisti. Noin 250 jäsentämme työskentelee kehitysyhteistyön, kestävän kehityksen, globaalin kansalaiskasvatuksen, humanitaarisen avun, rauhantyön, ihmisoikeustyön tai muun kestävää kehitystä edistävän toiminnan parissa Suomessa ja maailmalla. Fingo viestii, vaikuttaa, kouluttaa, kokoaa ihmiset yhteen ja rohkaisee toimintaan. Teemme töitä, jotta maailma olisi reilumpi − ihan kaikille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry

Ensi viikolla juhlitaan 30-vuotiasta Maailma kylässä -festivaalia14.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Oikeudenmukaisen ja kestävän maailman puolesta jo 30 vuotta kampanjoinut Maailma kylässä -festivaali järjestetään toukokuun 24.–25. Helsingin Suvilahdessa teemalla Rauha. Kaksipäiväisen, koko perheelle suunnatun ilmaistapahtuman ohjelmaan kuuluu kansainvälisiä ja kotimaisia konsertteja, keskusteluja ja puheita, lastenohjelmaa, työpajoja, toimintaa nuorille, taidetta sekä 40 katuruokakeittiötä ja 160 näytteilleasettajaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye