DNA:n hankkimasta sähköstä jopa 80 prosenttia Iin tuulivoimapuistosta
DNA Oyj on tehnyt merkittävän panostuksen vihreän energian tuotantoon tekemällä 10 vuoden hankintasopimuksen tuulivoiman hankinnasta. Kaikki DNA:n suoraan ostama sähkö on uusiutuvaa, ja uuden sopimuksen myötä yli 80 prosenttia siitä tulee uudesta tuulivoimapuistosta, jonka avajaisia juhlistetaan tänään Pohjois-Pohjanmaalla Iissä.

DNA:n sopimuskumppanina Iin Palokankaalla sijaitsevassa tuulivoimapuistossa on Statkraft, Euroopan tällä hetkellä suurin uusiutuvan energian tuottaja. Sopimuksen myötä DNA oli mahdollistamassa koko tuulivoimapuiston rakentamisen, mikä on tärkeä panostus vihreän, suomalaisen energian puolesta.
DNA aloitti sähkönhankinnan Iin tuulivoimapuistosta jo tammikuussa 2025 tuulivoimapuiston käynnistyttyä. Virallisia avajaisia vietetään tänään 21. toukokuuta.
”Toimialamme tarjoaa paljon hyviä palveluita ilmastonmuutoksen hillitsemisen avuksi, mutta samanaikaisesti sähkö on olennainen osa palveluidemme tuotantoa. Tekniikan kehitys on jo vähentänyt tiedonsiirron suhteellista sähkönkulutusta eli sähkönkulutusta per siirretty kilotavu, mutta digitalisaation edetessä sähköenergiaa tarvitaan silti aina vain enemmän. Puhdas energia on siten erittäin tärkeä osa ilmastotyötämme”, DNA:n rahoitus- ja hallintojohtaja Jaakko Happo toteaa.
Sopimuksen myötä DNA:lle toimitetaan vuosittain 85 gigawattituntia (GWh) puiston tuotannosta. Mittaluokkaa tuotannolle antaa se, että yksi gigawattitunti vastaa noin 50 sähkölämmitteisen omakotitalon vuosikulutusta*.
”Datankäyttömäärien yhä kasvaessa meille operaattorina on keskeistä huolehtia siitä, että panostamme uusiutuviin energialähteisiin ja pyrimme jatkuvasti optimoimaan verkkoinframme energiatehokkuutta. Nämä ovat myös keskeisimpiä tekijöitä sille, että olemme onnistuneet viimeisen viiden vuoden aikana vähentämään ostoenergiasta aiheutuneita kasvihuonekaasupäästöjämme yli 98 prosenttia”, Jaakko Happo jatkaa.
ICT-alan osuus maailman sähkönkulutuksesta on noin 4–10 prosenttia ja kasvihuonekaasupäästöt noin 3–5 prosenttia. DNA pyrkii osaltaan varmistamaan, että data liikkuu sen verkoissa mahdollisimman ilmastoystävällisesti ja se onkin sitoutunut Science Based Targetin (SBTi) mukaisiin ilmastotavoitteisiin.
Lisätietoja medialle:
rahoitus- ja hallintojohtaja Jaakko Happo, DNA Oyj, puh. 0440448018, jaakko.happo@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Lisätietoa DNA:n ilmastotyöstä: https://corporate.dna.fi/vastuullisuus/ilmastoystavallinen-liiketoiminta/ilmastoystavallinen-liiketoiminta)
*) https://www.motiva.fi/ajankohtaista/energiasanasto_ja_-yksikot/teho-_ja_energiayksikot
Kuvat
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli 1 100 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Asiantuntija listaa 7 vähemmän tunnettua kyberansaa – ”Moni osaa jo varoa huijausviestejä, mutta…”12.6.2025 08:55:00 EEST | Tiedote
Kyberrikolliset kehittävät jatkuvasti uusia, ovelampia tapoja huijata. Moni kansalainen on jo vuosien mittaan oppinut tunnistamaan helpostikin erilaiset huijausviestit ja -puhelut sekä esimerkiksi välttelemään julkisia WiFi-verkkoja. Samaan aikaan ympärillämme on entistä enemmän erikoisempia, mutta kasvavassa käytössä olevia kyberansoja, jotka on hyvä oppia välttämään. DNA:n asiantuntija kertoo vastaan tulleista tapauksista.
Expert lists 7 lesser-known cyber traps – “Many already know to be wary of scam messages, but…”12.6.2025 08:55:00 EEST | Press release
Cybercriminals are constantly developing new, more cunning ways to deceive. Many citizens have already learned over the years to easily recognize various scam messages and calls, and for example, to avoid public WiFi networks. At the same time, there are more and more unusual but increasingly used cyber traps around us that are good to learn to avoid. DNA's expert shares examples of encountered cases.
DNA parantaa yritysasiakkaidensa kyberturvaa Suomessa Google Security Operations -ratkaisulla10.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
DNA vahvistaa asiakkaidensa kyberuhkien valvonta- ja reagointikykyä Suomessa laajentamalla tarjontaansa Google Security Operations -ratkaisuun. Google Cloudin mahdollistama DNA SOC (Security Operations Center) parantaa uhkiin reagointia ja alentaa samalla tietoturvan kokonaiskustannuksia, minkä ansiosta se soveltuu erinomaisesti myös pienille ja keskisuurille yrityksille.
DNA Improves Corporate Cybersecurity for Customers in Finland with Google Security Operations10.6.2025 09:00:00 EEST | Press release
DNA strengthens cyber threat monitoring and response capabilities for customers in Finland with Google Security Operations. DNA SOC (Security Operations Center) enabled by Google Cloud helps to improve threat response while reducing overall security costs and is therefore well suited for small and medium enterprises.
DNA Tower on maailman ensimmäinen masto- ja laitepaikkayritys, joka tarjoaa akkujen kapasiteettia sähkön reservimarkkinoille Elisa DES:n avulla5.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Telenor Towers -yhtiöön kuuluva DNA Tower Finland on liittänyt tukiasemiensa akut Suomen sähkön reservimarkkinoille käyttämällä Elisa Industriqin tekoälypohjaista Elisa Distributed Energy Storage (DES) -ratkaisua. DNA Tower Finland on maailman ensimmäinen masto- ja laitepaikkayritys, jonka tukiasemien akut tasapainottavat kansallista sähköverkkoa Elisa DES:n avulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme