Vihreiden varjovälikysymys laajentaa velkakeskustelua hyvinvointi- ja ympäristövelkaan
Vihreät jättävät tänään varjovälikysymyksen talous-, hyvinvointi- ja ympäristövelasta. Uudenlaisella politiikan välineellä vihreät haluavat toisaalta tukea keskustan, SDP:n ja Liike Nytin välikysymystä, toisaalta tuoda esiin eroja näiden puolueiden velkanäkemyksiin.

Varjovälikysymyksessä vihreät jakavat välikysymyksen jättäneiden puolueiden huolen ja tukevat niitä hallituksen haastamisessa. Orpon hallituksen talouspolitiikka uhkaa johtaa pitkällä aikavälillä kestämättömään velkaantumiseen.
”Hallitus tekee miljardiluokan veronkevennyksiä suurituloisille ja suuryrityksille samalla, kun se leikkaa köyhiltä, sairailta, lapsilta, nuorilta ja opiskelijoilta. Hallitus myös keventää yhteisöveroa, vaikka taloustieteilijät ovat varoittaneet, että se ei luo merkittävästi kasvua tai edistä investointeja”, muistuttaa vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen.
Keskustan, SDP:n ja Liike Nytin välikysymys tarkastelee kuitenkin talouden velkaantumista kapeasti. Se sivuuttaa käytännössä kokonaan Orpon hallituksen politiikan, joka kasvattaa samalla hyvinvointi- ja ympäristövelkaa.
”Ennätyksellinen julkisen talouden velkaantuminen kasaa laskuja tulevien sukupolvien maksettavaksi. Samoin uhkaa käydä kuitenkin hallituksen kerryttämälle hyvinvointi- ja ympäristövelalle. Velkaantumisen logiikka on sama: lapset ja lapsenlapset laitetaan maksajiksi”, Tynkkynen kuvaa.
Hallitus on monilla päätöksillään yrittänyt suitsia velkaantumista euroissa kasvattamalla hyvinvointi- ja ympäristövelkaa. Tynkkynen ottaa esimerkiksi leikkaukset lapsilta ja nuorilta.
”Lastensuojelua heikentämällä hallitus voi toki saada valtion budjettiin lyhyellä aikavälillä joidenkin miljoonien eurojen säästöjä. Leikkausten hinta on kuitenkin kasvava pahoinvointi. Euromääräisen velan hillitseminen hyvinvointivelkaa kasvattamalla on ei hidasta velkaantumista kokonaisuutena, vaan ainoastaan muuttaa yhdenlaisen velan toiseksi”, Tynkkynen kommentoi.
Välikysymyksessä keskusta, SDP ja Liike Nyt kysyvät, miksi hallitus toteuttaa veronalennuksia velkarahalla ”ilman, että olisi toteuttanut samalla vastaavia muita sopeutuksia”. Tästä voi saada kuvan, että puolueet olisivat toivoneet hallituksen leikkaavan vielä enemmän.
”Orpon hallitus on leikannut rajusti suomalaisten perusturvasta ja -palveluista. Se tie on kuljettu loppuun. Me vihreissä emme haikaile sen perään, että veronalennuksia suurituloisille ja suuryrityksille rahoitettaisiin leikkaamalla lisää”, Tynkkynen huomauttaa.
Vihreät jättävät varjovälikysymyksen hallitukselle tänään kirjallisena kysymyksenä. Eduskunnan sääntöjen mukaan hallituksen on vastattava kysymykseen 21 päivän sisällä. Vihreät kuitenkin toivovat, että hallitus vastaa varjovälikysymykseen samassa yhteydessä kuin välikysymykseenkin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Vihreiden Inka Hopsu: EU:n suunnitelmat siirtolaisten paluukeskuksista unionin ulkopuolelle ovat kylmääviä - ja hallitus tukee niitä silti18.6.2025 14:18:11 EEST | Tiedote
Suuri valiokunta otti tänään kantaa komission ehdotukseen niin kutsutuksi paluuasetukseksi. Valiokunta päätyi kannattamaan valtioneuvoston toimintalinjaa. Vihreiden Inka Hopsu ja vasemmistoliiton Mai Kivelä esittivät vastaesityksen valiokunnan kannalle. Hopsun mukaan valtioneuvoston tulisi suhtautua kriittisesti ehdotukseen paluukeskusten perustamisesta unionin ulkopuolelle, sillä ne voivat johtaa muun muassa siirtolaisten ihmisoikeuksien loukkauksiin.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta – Hallituksen talouspolitiikka perustuu toiveajattelulle, ei tutkitulle tiedolle: “Riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella”16.6.2025 14:10:41 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön tuoreessa talousennusteessa valtion velkaantuminen tulee jatkumaan, eikä hallituksen asettama tavoite julkisen sen taittamiseksi vaikuta toteutuvan. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta toivoo, että hallitus kuuntelisi vihdoin asiantuntijoita eikä pelaisi riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella.
Vihreiden Virta ärähtää: Riikka Purra, enää ei auta syytellä maahanmuuttajia ja vähemmistöjä vaan ottaa peili käteen. Lähettää myös kipakat terveistä rkp:n puheenjohtajalle.14.6.2025 12:54:43 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta lähettää painavat terveiset perussuomalaisten Riikka Purralle ja Rkp:n puheenjohtajalle Anders Adlercreutzille. Puolueet viettävät puoluekokouksia tänä viikonloppuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme