Vihreiden varjovälikysymys laajentaa velkakeskustelua hyvinvointi- ja ympäristövelkaan
Vihreät jättävät tänään varjovälikysymyksen talous-, hyvinvointi- ja ympäristövelasta. Uudenlaisella politiikan välineellä vihreät haluavat toisaalta tukea keskustan, SDP:n ja Liike Nytin välikysymystä, toisaalta tuoda esiin eroja näiden puolueiden velkanäkemyksiin.

Varjovälikysymyksessä vihreät jakavat välikysymyksen jättäneiden puolueiden huolen ja tukevat niitä hallituksen haastamisessa. Orpon hallituksen talouspolitiikka uhkaa johtaa pitkällä aikavälillä kestämättömään velkaantumiseen.
”Hallitus tekee miljardiluokan veronkevennyksiä suurituloisille ja suuryrityksille samalla, kun se leikkaa köyhiltä, sairailta, lapsilta, nuorilta ja opiskelijoilta. Hallitus myös keventää yhteisöveroa, vaikka taloustieteilijät ovat varoittaneet, että se ei luo merkittävästi kasvua tai edistä investointeja”, muistuttaa vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen.
Keskustan, SDP:n ja Liike Nytin välikysymys tarkastelee kuitenkin talouden velkaantumista kapeasti. Se sivuuttaa käytännössä kokonaan Orpon hallituksen politiikan, joka kasvattaa samalla hyvinvointi- ja ympäristövelkaa.
”Ennätyksellinen julkisen talouden velkaantuminen kasaa laskuja tulevien sukupolvien maksettavaksi. Samoin uhkaa käydä kuitenkin hallituksen kerryttämälle hyvinvointi- ja ympäristövelalle. Velkaantumisen logiikka on sama: lapset ja lapsenlapset laitetaan maksajiksi”, Tynkkynen kuvaa.
Hallitus on monilla päätöksillään yrittänyt suitsia velkaantumista euroissa kasvattamalla hyvinvointi- ja ympäristövelkaa. Tynkkynen ottaa esimerkiksi leikkaukset lapsilta ja nuorilta.
”Lastensuojelua heikentämällä hallitus voi toki saada valtion budjettiin lyhyellä aikavälillä joidenkin miljoonien eurojen säästöjä. Leikkausten hinta on kuitenkin kasvava pahoinvointi. Euromääräisen velan hillitseminen hyvinvointivelkaa kasvattamalla on ei hidasta velkaantumista kokonaisuutena, vaan ainoastaan muuttaa yhdenlaisen velan toiseksi”, Tynkkynen kommentoi.
Välikysymyksessä keskusta, SDP ja Liike Nyt kysyvät, miksi hallitus toteuttaa veronalennuksia velkarahalla ”ilman, että olisi toteuttanut samalla vastaavia muita sopeutuksia”. Tästä voi saada kuvan, että puolueet olisivat toivoneet hallituksen leikkaavan vielä enemmän.
”Orpon hallitus on leikannut rajusti suomalaisten perusturvasta ja -palveluista. Se tie on kuljettu loppuun. Me vihreissä emme haikaile sen perään, että veronalennuksia suurituloisille ja suuryrityksille rahoitettaisiin leikkaamalla lisää”, Tynkkynen huomauttaa.
Vihreät jättävät varjovälikysymyksen hallitukselle tänään kirjallisena kysymyksenä. Eduskunnan sääntöjen mukaan hallituksen on vastattava kysymykseen 21 päivän sisällä. Vihreät kuitenkin toivovat, että hallitus vastaa varjovälikysymykseen samassa yhteydessä kuin välikysymykseenkin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Inka Hopsu: Vihreät vaatii täysistunnossa, että vaalirahoituksen ilmoitusrajoja ei nosteta2.6.2025 18:20:00 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys muun muassa vaalirahoituksesta annetun lain ja puoluelain muuttamisesta on eduskunnan täysistunnon käsittelyssä huomenna tiistaina. Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Inka Hopsu mukaan vihreät tulevat esittämään käsittelyn pohjaksi hallituksen alkuperäistä esitystä perustuslakivaliokunnan tekemien muutosten sijaan.
Sofia Virta: Pääministeri Orpon puheet antavat toivoa siitä, että hallitus tarttuisi vihdoin tiukempiin toimiin Gazan tilanteen suhteen2.6.2025 12:20:56 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan pääministeri Petteri Orpon kommentit Radio Suomen Pääministerin kyselytunnilla antavat ymmärtää, että hallituksen linja Gazan tilanteen suhteen on tiukentumassa.
Vihreät: Työelämän rakenteita on päivitettävä – palkkatyön ja yrittäjyyden yhdistämiseen sekä alustatyöhön liittyvät haasteet on ratkaistava30.5.2025 13:40:08 EEST | Tiedote
Vihreät haluavat päivittää työelämän rakenteet vastaamaan työn ja elämäntilanteiden monimuotoisuutta. Epävarmuudesta ja riittämättömästä turvasta ei saa muodostua uutta normaalia. Vihreiden uuden työelämäohjelman vision mukaan vuonna 2035 suomalaisessa työelämässä on oltava mahdollista yhdistää palkkatyötä, yrittäjyyttä ja itsensä työllistämistä joustavasti eri elämäntilanteisiin – kuten perhevapaisiin, eläkkeellä työskentelyyn tai opintojen oheen.
Vihreiden Inka Hopsu: “Hallituksen esitys paperittomien terveydenhoidon rajoittamisesta on puhtaan ideologinen, ei tutkimukseen tai kokemukseen perustuva”27.5.2025 17:55:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu kritisoi puheessaan eduskunnan täysistunnossa hallituksen esitystä, jossa hyvinvointialueilta poistetaan velvoite tarjota paperittomille henkilöille välttämätöntä mutta kiireetöntä terveydenhoitoa.
Vihreiden Tiina Elo: Käännystyslain ongelmat eivät ole hävinneet – turvallisuusuhkia tulee torjua muilla keinoilla kuin oikeusvaltiota murentamalla27.5.2025 13:11:25 EEST | Tiedote
Vihreiden Tiina Elo jätti yhdessä vasemmistoliiton Anna Kontulan kanssa vastalauseen hallintovaliokunnan mietintöön niin kutsutun käännytyslain voimassaolon jatkamista koskevasta esityksestä. Elon mukaan viime kesänä hyväksytyn käännytyslain ongelmat ovat pysyneet ennallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme