Lapin tulvatilanne jatkuu rauhallisena
Ivalojoen ja Ounasjoen tulvat ovat huipussaan. Tornionjoen, Muonionjoen ja Tenojoen tulvahuippuja ennustetaan kuun vaihteeseen. Lapin vesistöjen tulvat ovat jäämässä keskimääräistä pienemmäksi. Isoista jokivesistöistä Tenojoella ja Juutuanjoella tulvahuipun ennustetaan nousevan keskimääräistä suuremmaksi odottavissa olevan nopean lumen sulamisen vuoksi.

Usealla Lapin vesistöllä tämän kevään tulva on jäämässä keskimääräistä pienemmäksi, koska lumen sulaminen on ajoittunut pitkälle aikavälille. Sään ennustetaan lämpenevän loppuviikosta, jolloin loppujen lumien odotetaan sulavan nopeasti. Loppuviikosta voi esiintyä sateita, mutta niiden ei arvioida vaikuttavan merkittävästi tulvien suuruuteen.
Ivalojoen virtaama Pajakoskella on pysytellyt viime viikon lopusta alkaen noin 350 m3/s tuntumassa. Virtaaman ennustetaan kääntyvän lähipäivinä laskuun. Viikon vaihteessa virtaama voi vielä nousta, kun lämpenevä sää sulattaa jäljellä olevan lumen. Tulvan ennustetaan kuitenkin jäävän keskimääräistä kevättulvaa pienemmäksi. Muualla Paatsjoen vesistöalueella jokien virtaamat ovat nousussa ja huipussaan ensi viikon loppupuolella. Juutuanjoella tulvahuipun ennustetaan olevan keskimääräistä suurempi.
Ounasjoen Könkäällä virtaama on tällä hetkellä noin 340 m3/s, mikä on keskimääräistä kevättulvaa pienempi. Kittilässä Ounasjoen vedenkorkeus on pysytellyt samoissa lukemissa viime viikon perjantaista asti. Tulvatilanteen ennustetaan pysyttelevän nykyisen kaltaisena ensi viikon alkuun asti. Marraskoskella virtaama on jo kääntynyt laskuun. Ounasjoen tulvahuippu on jäämässä keskimääräistä pienemmäksi.
Kemijoella Rovaniemellä vedenkorkeus on tällä hetkellä pienen tulvan korkeudella. Vedenkorkeuden ennustetaan vielä nousevan noin 20 cm lähipäivien aikana. Tulvahuippu jää selvästi keskimääräistä pienemmäksi. Kemijärven vedenkorkeus on nousussa ja on tällä hetkellä noin metrin tyypillisen kesäajan vedenkorkeuden alapuolella.
Tornionjoen Karungissa virtaama on tällä hetkellä noin 1500 m3/s ja Muonionjoella Muoniossa noin 600 m3/s. Molemmissa vesistöissä virtaama on tällä hetkellä hieman pientä kevättulvaa suurempi. Virtaaman ennustetaan nousevan loppukuun ajan ja saavuttavan huippunsa touko-kesäkuun vaihteessa. Tulvahuippu on Tornionjoella jäämässä keskimääräistä pienemmäksi. Muonionjoella tulvahuipun ennustetaan nousevan keskimääräisen kevättulvan tuntumaan.
Tenojoella virtaama on nousussa, ja Onnelansuvannossa virtaama on tällä hetkellä 880 m3/s. Viikon lopusta alkaen lämmin sää sulattaa valuma-alueella jäljellä olevan lumen, ja tulvahuippua ennustetaan touko-kesäkuun vaihteeseen. Tenojoella tulvahuipusta on muodostumassa keskimääräistä suurempi, mutta tulvavahinkoja ei ole odotettavissa.
Seuraava viranomaisten tulvakokous on 27.5.2025, minkä jälkeen julkaistaan tiedote.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suomen ympäristökeskus, ryhmäpäällikkö Ari Koistinen (tulvaennusteet), puh. 0295 251 287, etunimi.sukunimi@syke.fi
Lapin ELY-keskus, johtava vesitalousasiantuntija Niina Karjalainen, puh. 0295 037 354
Sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Teiden talvihoito käynnistynyt pohjoisessa Suomessa31.10.2025 13:48:22 EET | Tiedote
Lapin ELY-keskus ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus huolehtivat pohjoisen Suomen teiden liikennöitävyydestä ympäri vuoden. Talvihoidon toimintalinjat ja laatuvaatimukset määrittelevät, miten maanteitä hoidetaan ja niiden liikennöitävyys varmistetaan. Teiden talvihoidolla pyritään minimoimaan talven yllätykset. Alueen medioille järjestettiin maanteiden talvihoidon infotilaisuus 30.10.2025.
Kalatie valmistuu Portimokoskelle – vaelluskaloille 970 kilometriä vapaata vesistöä31.10.2025 12:37:13 EET | Tiedote
Portimokosken voimalaitoksen ylempi kalatie on valmistunut. Syksyllä 2024 valmistunut alempi Haapakosken kalatie sekä nyt valmistunut ylempi Portimokosken kalatie ovat merkittävä osa Tengeliönjoen vaelluskalojen palauttamisen kokonaisuutta. Lapin ELY-keskus toimi kalateiden rakennuttajana.
Elinvoimaa, energiaa ja turvallisuutta - pohjoinen potentiaali30.10.2025 12:18:55 EET | Tiedote
Lapin elinvoimaisuus on vahvistunut entisestään. Alueen tilannekuva heijastaa positiivisia kehitysnäkymiä, ja elinkeinoelämä on jatkanut vahvaa kasvuaan. Suhdannetietojen mukaan myös teollisuudessa on tapahtunut käänne parempaan. Matkailuala on ollut erityinen veturi ja sen merkitys Lapin elinvoimaisuudelle on edelleen kasvanut.
Lapin ELY-keskus esittää muutoksia Savukosken pohjavesialueiden luokituksiin29.10.2025 14:02:13 EET | Tiedote
Lapin pohjavesialueiden luokituksiin ollaan tekemässä muutoksia. Esitys pohjavesialueiden luokitusmuutoksista koskee 180 pohjavesialuetta, jotka sijaitsevat Savukosken kunnassa. Luokitusmuutokset liittyvät käynnissä olevaan ja edelleen jatkuvaan pohjavesialueiden uudelleen luokitteluun. Savukosken kunnassa sijaitsevien pohjavesialueiden luokitukset tarkastellaan yhtenä kokonaisuutena.
Talvinopeudet Lapissa voimaan keskiviikosta 29.10.2025 alkaen28.10.2025 07:42:15 EET | Tiedote
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoituksiin siirrytään Lapin ELY-keskuksen alueella keskiviikosta 29.10.2025 alkaen. Nopeusrajoitusmerkit vaihdetaan keskiviikon ja torstain aikana. Rajoitukset tulevat voimaan heti, kun merkit on vaihdettu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
