Linnanmäen 75-vuotissyntymäpäivien kunniaksi pyörähdellään Kahvikuppikarusellissa ja riemuitaan juhlakulkueessa
Linnanmäen huvipuisto täyttää 27. toukokuuta 75 vuotta. Syntymäpäivien kunniaksi huvipuistossa järjestetään muun muassa riemukas juhlakulkue, iloitaan lastenohjelman parissa Estradilla sekä pyörähdellään maksutta koko päivän ajan klassikkolaite Kahvikuppikarusellissa. Syntymäpäivänä Linnanmäellä avautuu myös Linnanmäki ennen ja nyt -nostalgianäyttely.

Linnanmäellä on vietetty riemukkaita hetkiä hupipolvelta toiselle jo 75 vuoden ajan. Vuosien varrella puistossa on nähty mieleenpainuvia huvilaitteita, huvipuistomaisia herkkuklassikoita ja kutkuttavia pelejä.
Linnanmäen varsin pitkälle ulottuvaa historiaa juhlistetaankin 75-vuotisjuhlakauden kunniaksi puistossa 27.5. avautuvalla Linnanmäki ennen ja nyt -nostalgianäyttelyllä. Linnanmäki ennen ja nyt -näyttelyssä nähdään suuria kuvatauluja jokaiselta Linnanmäen seitsemältä vuosikymmeneltä. Taulut sijaitsevat eri puolella Linnanmäkeä.
Nostalgisen tunnelmoinnin lisäksi syntymäpäivähenkeä luo suuren suuri onnittelulaulu, sekä riemukas juhlakulkue. Kaikki voivat ottaa osaa yhteislauluun, joka kajahtaa ympäri Linnanmäkeä klo 12.45, minkä jälkeen juhlakulkue aloittaa kulkunsa Taiga-laitteen edestä kohti tapahtumalava Estradia. Kaikki ovat tervetulleita mukaan kulkueeseen, jossa nähdään myös ilahduttavia huvipuistohahmoja.
Juhlakulkueen jälkeen Estradin ottaa haltuunsa riemastuttava suosikkikaksikko, Mimi ja Kuku klo 13 ja 15. Huvipuiston alueella nautitaan juhlapäivän myötä myös muista ohjelmanumeroista, kuten Ruffle Armyn näyttävistä jättisaippuakuplista sekä ihastuttavien huvipuistohahmojen tervehdyksistä.
Juhlaohjelman lisäksi erityisesti herkkusuita ilahduttavat Linnanmäen kioskien ja ravintoloiden klassikkoherkut, kuten 50-luvulta tuttu kermatoffee-pehmyt. Mikäli taas haluaa juhlapäivästään kotiin vietäväksi matkamuiston, Linnanmäellä on saatavilla tälle juhlavuodelle lanseerattu Klassikot-mallisto, joka koostuu ajattomista vaatekappaleista sekä värikkäistä makeisista.
Koko juhlapäivän ajan syntymäpäiväkahvittelusta nautitaan Linnanmäen tapaan, kun kaikki huvittelijat voivat pyörähdellä Kahvikuppikarusellissa maksutta klo 11–19.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kiti FrimanMarkkinointi- ja viestintäjohtaja
Puh:050 453 6588kiti.friman@linnanmaki.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Linnanmäen 75. huvikausi on käynnistynyt vilkkaasti2.5.2025 18:00:22 EEST | Tiedote
Linnanmäen 75. huvikausi pyörähti iloisesti käyntiin vappuna Lasten vappu -tapahtuman merkeissä. Yli 10 000 huvittelijaa vieraili Linnanmäellä kauden kahden aloituspäivän aikana.
Linnanmäen 75-vuotista taivalta juhlistetaan Klassikot-teemalla ja perheystävällisillä uudistuksilla30.4.2025 15:25:48 EEST | Tiedote
Linnanmäki juhlii vappuaattona alkavaa 75-vuotisjuhlakauttaan huvipuiston klassikoilla. Läpi vuosikymmenten Linnanmäellä koettuja klassikoita voi nähdä tulevalla huvikaudella niin huvipuiston palveluissa, tuotteissa kuin ohjelmissakin. Lisäksi Linnanmäellä nähdään monia perheystävällisiä uudistuksia muun muassa kahden uuden huvilaitteen myötä.
Linnanmäen juhlavuosi avataan klassikkolaitteen maksuttomilla kyydeillä28.4.2025 13:46:45 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvikausi 2025 on täynnä juhlahumua ja yllätyksiä, kun huvipuisto täyttää 75 vuotta. Kauden teemana on huvipuiston klassikot, jonka mukaan myös porttien avausta juhlitaan vappuaattona – Linnanmäki tarjoaa todellisen klassikkolaitteensa Vuoristoradan ajelut maksutta ensimmäisen aukiolotunnin ajan klo 13-14.
Koko perheen uutuuslaitteet Huristin ja Keikutin saapuvat Linnanmäelle heinäkuussa 202511.4.2025 12:50:56 EEST | Tiedote
Tänä kesänä Linnanmäelle saapuu kaksi uutta koko perheen laitetta, jotka hurmaavat niin pienet kuin isommatkin huvittelijat. Veikeät uutuuslaitteet Keikutin ja Huristin saapuvat huvipuistoon heinäkuun alussa – juuri parhaaseen kesäloma-aikaan.
Yli 70 prosenttia Linnanmäen viime huvikauden hupimestareista palaa huvipuistotyöhön31.3.2025 14:03:59 EEST | Tiedote
Linnanmäen 75. huvikaudella huvipuiston eri työtehtävissä työskentelee noin 750 kausityöntekijää. Kaikki vuoden 2025 hupimestarit kokoontuivat lauantaina 29.3. Linnanmäen Peacock-teatteriin yhteiseen perehdytyspäivään, joka aloittaa perinteisesti työntekijöiden koulutuskokonaisuuden eri työtehtäviin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme