Herttoniemen metroaseman kunnostustyöt jatkuvat ulkotiloissa ja lippuhallissa

Jaa

Kaupunkiliikenne Oy kunnostaa Herttoniemen metroaseman sisä- ja ulkotiloja vaiheittain vuoden 2025 aikana. Toukokuussa alkavat aseman piha-alueen kunnostustyöt. Osa lippuhallista suljetaan maanantaina 26.5.

Havainnekuvasssa ihmisiä Herttoniemen metroaseman uudistetussa lippuhallissa.
Havainnekuvassa metroaseman uudistetut sisätilat. Kuva: Bolder Development Oy.

Metroaseman piha-alueen kunnostustyöt lisäävät alueen viihtyisyyttä ja parantavat turvallisuutta. Piha-alueen kivetys uusitaan ja valaistusta parannetaan. Betoniset istutuslaatikot puretaan, ja ne korvataan ruukkuistutuksilla. Asemalle tulee lisää polkupyöräpaikkoja.

Bussikatosten teräsosat huolletaan ja katteet pestään. Kesän aikana bussipysäkkeihin tulee muutoksia, joista tiedotetaan HSL:n kanssa myöhemmin.  

Piha-alueen kunnostustöitä tehdään kesän ajan.

Viherseinä ja pölyttäjäpuutarha elävöittävät aseman seutua

Kaupunkiliikenne toteuttaa metroasemalla yhdessä Helsingin kaupungin innovaatioyhtiö Forum Virium Helsingin kanssa kokeiluja osana Euroopan unionin rahoittamaa PilotGreen-hanketta. PilotGreenissä kehitetään uusia ja innovatiivisia vihreän infrastruktuurin ratkaisuja kaupunkeihin. 

Kokeilussa Hertan päädyssä sijaitsevan C-sisäänkäynnin ympäristöä elävöitetään rakentamalla sisäänkäyntirakennuksen katolle älykäs pölyttäjäpuutarha, julkisivuun viherseinä ja bussilaitureiden luokse bussikatos, joka on valmistettu purkurakennuksista talteen otetusta liimapuusta.

Osa lippuhallista suljetaan 26.5.

Metroaseman viihtyisyyttä parannetaan myös sisätiloissa. Kunnostustöiden vuoksi osa varsinaisesta lippuhallista sekä WC-tilojen vierestä lähtevät portaat laituritasolle suljetaan maanantaista 26.5. alkaen loppukesään saakka. WC:t ja pankkiautomaatti jäävät työmaa-alueen sisäpuolelle, ja ne ovat poissa käytöstä. Lippuhallin toiset portaat ovat käytössä normaalisti.

Kesän aikana lippuhalleissa kunnostetaan pinnat sekä uusitaan valaistus, julkisivulasit ja verkkoseinämät. Lippuhallin hissi ja liukuportaat uusitaan loppuvuoden aikana.

Metroasemalla tehtävillä kunnostustöillä parannetaan aseman viihtyisyyttä, turvallisuutta ja teknisten järjestelmien toimintavarmuutta. Työt valmistuvat vuoden 2025 lopulla.

Kunnostustyöt sekä sisä- että ulkotiloissa tehdään niin, että ne häiritsevät mahdollisimman vähän matkustajien liikkumista. Työt eivät vaikuta metro- ja bussiliikenteeseen.

Yhteyshenkilöt

Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ­­­­­­­­­­­ ̶­  nyt ja tulevaisuudessa. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye