EU-parlamentti puoltaa EU:n hiilirajamekanismin yksinkertaistamista
22.5.2025 13:14:49 EEST | Euroopan parlamentti – Suomen-toimisto | Tiedote
Hiilirajamekanismin (CBAM) muutoksilla pyritään vähentämään pienyritysten sekä satunnaisten maahantuojien hallinnollista taakkaa.
- Alle 50 tonnin tuonti vuodessa rajataan mekanismin ulkopuolelle, mikä koskee 90 prosenttia maahantuojista
- Ympäristötavoitteet säilytetään, sillä 99 % raudan, teräksen, alumiinin ja sementin tuonnista pysyy mekanismin piirissä
Euroopan parlamentti tukee komission esitystä hiilirajamekanismin (CBAM) muutoksista osana komission 26. helmikuuta ehdottamaa Omnibus I -pakettia.
Äänestyksessä mepit hyväksyivät teknisiä ja selventäviä muutoksia ja antoivat tukensa ehdotukselle, joka rajaisi tullien ulkopuolelle pienet toimijat (tuonti alle 50 tonnia vuodessa). Tämä rajaa pois mekanismin piiristä 90 % yrityksistä, jotka tuovat vain vähän mekanismin alaisia tuotteita ja ovat tyypillisesti pk-yrityksiä. Hiilirajamekanismin ympäristötavoite säilyy silti, koska 99 % hiilidioksidipäästöjä aiheuttavasta metallin, raudan, sementin sekä lannoitteiden tuonnista säilyy sen piirissä.
Esitys myös yksinkertaistaa maahantuojien hyväksyntämenettelyä, päästöjen laskukaavaa ja hiilirajamekanismin taloudellisen vastuun sääntöjä sekä vahvistaa väärinkäytöksiä ehkäiseviä osia.
Kommentti
Äänestyksen jälkeen esittelijä Antonio Decaro (S&D, IT) sanoi: ”Hiilirajamekanismi on olennainen väline, jolla EU estää hiilivuotoa ja luo kannusteita ilmastotoimille koko maailmassa. Siksi olen tyytyväinen siihen, ettei parlamentti avannut muutoksen yhdessä tätä mekanismia laajemmin. Näin voimme yksinkertaistaa sen toimintaa yritysten näkökulmasta ilman, että heikennämme itse mekanismia. Teemme jatkossakin töitä sen eteen, että mekanismi on ennustettava kaikille, joiden tuotteet ovat sen piirissä.”
Seuraavaksi
Mepit hyväksyivät tekstin äänin 564 puolesta, 20 vastaan ja 12 tyhjää. Parlamentti on nyt valmis neuvottelemaan lain lopullisesta muodosta jäsenmaita edustavan neuvoston kanssa.
Taustaa
EU:n hiilirajamekanismilla pyritään tasapuoliseen kilpailuasemaan EU:n yhteisen päästökauppajärjestelmän (ETS) alaisuudessa olevien ja kolmansista maista tuotavien tuotteiden välillä. Sillä pyritään myös rohkaisemaan kolmansia maita kunnianhimoisempiin ilmastotavoitteisiin.
Vuonna 2026 komissio tulee arvioimaan hiilirajamekanismin laajentamista muihin ETS:n alaisiin sektoreihin.
Lisätietoa
- Hyväksytty teksti lisätään tänne
- Video täysistuntokeskustelusta (21.5.2025)
- Parlamentin selvitys: “Simplifying and strengthening CBAM”
- Lainsäädäntötietokanta
- Lehdistötiedote: “Deal reached on new carbon leakage instrument to raise global climate ambition” (13.22.2022)
- Ympäristön, ilmaston ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Roosa PurhonenLehdistötiedottajaEuroopan parlamentin Suomen-toimisto
Puh:0403510264roosa.purhonen@europarl.europa.euTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Euroopan parlamentti – Suomen-toimisto
Etäpressikahvit suomalaismeppien kanssa perjantaina 3.7. klo 9–1029.6.2026 11:21:46 EEST | Kutsu
Tervetuloa etäyhteyksin järjestettävään toimittajatilaisuuteen perjantaina 3.7. klo 9–10 Suomen aikaa. Tilaisuudessa suomalaismepit kommentoivat Euroopan parlamentin heinäkuun täysistunnon aiheita ja vastaavat toimittajien ajankohtaisiin EU-kysymyksiin.
Parlamentti tuomitsee Venäjän provokaatiot Romaniassa, Suomessa ja Baltian maissa18.6.2026 14:07:04 EEST | Tiedote
Venäjän provokaatiot eivät pelota EU:ta, vaan se puolustaa päättäväisesti turvallisuuttaan, toteavat mepit torstaina hyväksytyssä päätöslauselmassa.
Nya genomiska metoder för växter för att främja innovation inom hållbart jordbruk17.6.2026 15:08:45 EEST | Pressmeddelande
Parlamentet har antagit nya regler som underlättar tillgången till nya växter som är klimat- och skadegörarresistenta, ger högre avkastning och kräver färre bekämpningsmedel.
Uudet genomitekniikat kasveille: edistetään kestävän maatalouden innovointia17.6.2026 15:08:45 EEST | Tiedote
Uudet säännöt parantavat sellaisten uusien kasvien saatavuutta, jotka ovat ilmasto- ja tuholaiskestäviä, tuottavat suurempia satoja ja tarvitsevat vähemmän torjunta-aineita.
Nytt EU-system för återvändande av tredjelandsmedborgare som vistas olagligt i unionen17.6.2026 14:59:30 EEST | Pressmeddelande
Under onsdagen godkände Europaparlamentet ändringar av EU:s regler för återvändande av tredjelandsmedborgare som vistas olagligt i unionen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme