Marko Annalan neljäs romaani Ylva syntyi vuorovaikutuksessa kolmen taiteilijan välillä – "Tätä oli todella mukava tehdä!"
23.6.2025 11:57:32 EEST | Like Kustannus | Tiedote
Marko Annalan elokuussa julkaistava romaani Ylva kuvaa kipeän kauniisti elämän ja kuoleman kysymyksiä, taiteen voimaa ja ihmisen suhdetta luontoon ja itseensä. Maagisen realismin sävyttämä, näyttävästi kuvitettu teos vie lukijansa 1980-luvun lopun Norjaan eikä pelkää katsoa pimeyttä silmiin.

– Sain alkusysäyksen kirjaan tajutessani, että monien rock- ja metallibändien alkuajoilta ei juuri löydy naisia aktiivisina tekijöinä. Seuraan somessa sekä punkin että metallin historiaa muistelevia tilejä, ja naisten puuttuminen aikalaiskuvauksissa on pistänyt silmään. Halusin Ylvassa antaa äänen naiselle muuten niin miesvaltaiseksi koetussa lajityypissä. Olin myös kirjoittanut kolme romaania, joissa kertoja on keski-ikäinen mies. Nyt kirjoitin toiseksi kertojaksi teini-ikäisen tytön haastaakseni itseäni kirjailijana. Romaanissa myös yhdistyy kaksi suurta rakkauttani: musiikki ja kuvataiteet, Annala sanoo.
Ylvassa vaimonsa menettänyt tunnettu kuvataiteilija Konrad vetäytyy yksinäisyyteen ikimetsän keskelle luomaan viimeistä teostaan. Toisaalla yläkouluikäinen Ylva on kokenut suuren tragedian ja etsii sielunkumppaniaan äärimetalliin viehtyneestä nuorukaisesta.
Nuoren naispäähenkilön nahkoihin meneminen vaati uutta otetta kirjoittamiseen, ja muutenkin Ylvan tekoprosessi oli erilainen kuin romaaneilla yleensä. Kun Annala sai idean, että kirjan toinen päähenkilö Konrad lähtee maalaamaan viimeistä teostaan, hän keksi, että tuo teos voisi olla myös oikeasti olemassa. Annala otti yhteyttä Petri Ala-Maunukseen, yhteen tämän hetken tunnetuimmista nykytaiteilijoista. Idea seurasi toista, ja nyt romaanin kansi on myös kuusimetrinen, kolmiosainen taideteos. Lisäksi jokaisen luvun alku on kuvitettu: Konradin luvut ovat Ala-Maunuksen ja Ylvan luvut Marko Annalan tyttären Iita Annalan käsialaa.
– Olin jo pitkään toivonut pääseväni tekemään Petri Ala-Maunuksen kanssa jotain yhteistä, ja olin suuresti otettu, että hän heittäytyi Konradin asemaan toisena teoksen kuvittajana. Vanhimmat lapseni puolestaan ovat jo teini-ikäisiä, joten heidän kanssaan en pääse enää pelaamaan keinupalloa, ja siksipä minulle on ollut tärkeää puuhata heidän kanssaan kaikkea, mitä he vielä haluavatkaan isän kanssa tehdä. Olen ihaillut tyttäreni Iitan piirustuksia ja maalauksia, joten oli todella luontevaa pyytää häntä kuvittamaan Ylvan osuutta teoksesta, Annala kertoo.
Molemmat kuvittajat tulivat mukaan projektiin hyvin varhaisessa vaiheessa ja myös kommentoivat tekstiä kuvitusten näkökulmasta. Jos teksti ei synnyttänyt inspiraatiota kuvitukseen, kuvittajat mainitsivat asiasta Annalalle. Tekstistä käytiin keskusteluja, joiden pohjalta Annala kirjoitti osia uudelleen.
– Tämä oli hyvin vuorovaikutteinen kirjoitusprosessi, jota oli todella mukava tehdä. Kirjoittajan työ on usein yksinäistä, mutta tässä projektissa mukana oli minun lisäkseni kaksi muutakin henkilöä, jotka seurasivat ja kommentoivat tekstin etenemistä ns. reaaliajassa, Annala kuvaa.
Marko Annala on metalliyhtye Mokoman keulakuvana tunnettu artisti ja kirjailija, jolta on aiemmin ilmestynyt kolme kiitettyä romaania, Värityskirja (2017), Paasto (2018) ja Kuutio (2020). Annalalle on myönnetty Tiiliskivi-palkinto ja Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinto, ja Värityskirja oli ehdolla myös Vuoden rockteko -palkinnon saajaksi.
Ylva julkaistaan 8.8.2025.
Sähkö- ja äänikirja julkaistaan 25.12.2025. Kirjailija lukee äänikirjan itse.
Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
musiikki & populaarikulttuuri
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Juha Hurmeen toimittamassa Radiopuhelimet palasina -kirjassa kaikki on hajalla, mutta soitto soi!2.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Radiopuhelimet palasina on kirjailija Juha Hurmeen toimittama rockelämäkerta ja bändin kollektiivinen analyysi heistä itsestään, suomalaisen vaihtoehtorockin legendasta Radiopuhelimista. Hurme on jakanut kertomisen vastuun yhtyeen jäsenille ja antanut heidän puhua omilla tyyleillään ja omista lähtökohdistaan. Lopputulos on moniääninen, rikas ja ristiriitainen kokonaisuus, jossa bändin historia, taiteellinen työ ja inhimillinen arki kietoutuvat yhteen.
Ivan Manirahon toinen romaani Pimeyden mustuus kertoo aikuistumisen haasteista maahanmuuttajan näkökulmasta17.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Ivan Manirahon Pimeyden mustuus on kirvelevän omakohtainen kertomus syvällä rakenteissamme lymyävistä vaaroista.
Hanna-Riikka Kuisman Maaperä avaa näkökulman suuriin aiheisiin: ihmisyyteen ja luontoon – "Pahimmatkin asiat syntyvät yleensä ihan tavallisten ihmisten teoista"13.2.2026 10:20:00 EET | Tiedote
Kaksinkertaisen Finlandia-ehdokkaan Hanna-Riikka Kuisman Maaperä on trillerimäinen romaani häikäilemättömästä oman edun tavoittelusta, vallasta ja ihmismielen pimeistä puolista.
Jarkko Steniuksen uutuuskirja kokoaa suomalaisten tositarinoita isättömyydestä9.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Jarkko Steniuksen uutuuskirja Särkyneet 2 valottaa isättöminä kasvaneiden syvälle juurtuneita arvottomuuden ja hylätyksi tulemisen kokemuksia. Epätasapainoinen lapsuus on sysännyt haastateltavat rikosten katveeseen.
Kaupungin keskellä olevaan metsään katoaa tyttö, eikä kukaan tunnu välittävän – Tiina Raevaaran kylmäävä sarjanavaus vie pikkukaupungin pimeyteen3.2.2026 09:49:45 EET | Tiedote
Tiina Raevaaran Kaupunki jonka keskellä on metsä on Tuonijoki-sarjan ensimmäinen osa. Kirja kertoo nousukauden varjopuolista ja sen juoni ulottuu 1980-luvun lopulta nykypäivään. Raevaara on ammentanut kirjaan runsaasti elementtejä omasta lapsuudestaan ja nuoruudestaan 1980–90-luvuilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

