Lemetyn omakotitonttien haku herätti suurta kiinnostusta

Lemetyn alueen tonttihaku on päättynyt, ja kiinnostus oli odotetusti ilahduttavan suurta – hakemuksia saapui noin 140 kappaletta! Haettavana oli yhteensä 27 tonttia, joten haku oli suuri menestys. Tonttien pinta-alat ovat 528–631 m² ja rakennusoikeudet 120 + 30t – 180 + 30t k-m². Hakemuksia saapui kaikkiin haettavana olleisiin tontteihin. Lämmin kiitos kaikille hakijoille aktiivisuudesta ja kiinnostuksesta aluetta kohtaan!
Hakemusten käsittely on parhaillaan käynnissä. Tonttiarvonta järjestetään tiistaina 3.6.2025, ja arvonnan tulokset ilmoitetaan tontin saaneille viikon 23 aikana. Arvonta toteutetaan arvontasovelluksella uskottujen miesten läsnä ollessa.
Jokaiselle tontille arvotaan lisäksi yksi (1) varasijan saaja siltä varalta, että alkuperäinen saaja ei ota tonttia vastaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami Ylihärsilä, tontti-insinööri, tekninen keskus
p. 040 133 6371, sami.yliharsila@kangasala.fi
Kuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Hanna Rissanen: “Muistan sinut” Sahalahden museomakasiinilla 5.8.–29.8.202511.7.2025 09:46:04 EEST | Tiedote
Sahalahden museomakasiinilla avautuu 5. elokuuta kuvataiteilija Hanna Rissasen näyttely “Muistan sinut”. Näyttely on avoinna 29. elokuuta asti.
Museoiden iltaa vietetään torstaina 14.8.11.7.2025 09:31:04 EEST | Tiedote
Museoiden ilta järjestetään torstaina 14. elokuuta, jolloin kangasalalaiset museokohteet ovat avoinna klo 17–21. Illan aikana kohteisiin on vapaa pääsy, ja luvassa on muun muassa opastettuja kierroksia ja musiikkiesityksiä. Tutustu ohjelmaan ja lähde nauttimaan kulttuurista pimenevään elokuun iltaan!
Heli Valkama: “Joku suunnitteli kasvattavansa jotain” Taidetila Terrassa 24.7.–27.8.20253.7.2025 09:48:24 EEST | Tiedote
Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 24. heinäkuuta kuvataiteilija Heli Valkaman näyttely “Joku suunnitteli kasvattavansa jotain”. Näyttely on avoinna 27. elokuuta asti, ja se kutsuu katsojan pohtimaan vuorovaikutusta ja materiaalisuutta taidegrafiikan ja installaation keinoin
Sahalahdella tehdään yhteisötaidetta – teos julkistetaan 10.7.26.6.2025 09:42:42 EEST | Tiedote
Sahalahden Höllinkodon asukkaat ovat päässeet tekemään yhteisötaidetta kangasalalaisen kuvataiteilija Mari Hillon johdolla. Niittykukkia-yhteisötaideteos julkistetaan torstaina 10. heinäkuuta Höllinkodon pihapiirissä klo 13.30. Tilaisuus on kaikille avoin, ja se järjestetään osana Kangasalan kulttuuriviikkoa.
Uusi 3D-kaupunkimallin karttapalvelu avattu Kangasalla – teematoiminnot ja visualisointi uudelle tasolle25.6.2025 17:21:48 EEST | Tiedote
Kangasalan kaupunki on julkaissut uuden erillisen 3D-kaupunkimallin karttapalvelun, joka tarjoaa entistä laajemmat toiminnot ja valmiiksi kootut teemat todellisen kaupunkiympäristön digitaalisen kaksosen tarkasteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme