Oma Häme panostaa työelämän ja opiskelujen ulkopuolella olevien nuorten palveluihin
Neet-nuorten palveluja kehitetään muun muassa tiivistämällä ammattilaisten yhteistyötä.

Oma Häme on aloittanut Neet-nuorten palveluketjun kehittämistyön. Neet-nuorilla tarkoitetaan 18–29 -vuotiaita, koulutuksen, työelämän ja asevelvollisuuden suorittamisen ulkopuolella olevia nuoria, jotka ovat syrjäytymisvaarassa.
Hyvinvointialueella halutaan parantaa sote-ammattilaisten kykyä tunnistaa Neet-nuoret sekä kehittää palveluketju, jossa heidän erityistarpeensa on huomioitu. Tavoitteena on parantaa niiden nuorten hyvinvointia, jotka ovat vakavassa syrjäytymisriskissä tai jo syrjäytyneitä sekä auttaa heitä löytämään työtä tai koulutusta. On tärkeää ohjata nuoret ajoissa heidän tarvitsemiensa palveluiden piiriin ja siten estää ongelmien monimutkaistumista.
Vuonna 2022 Neet-nuoria (Not in Employment, Education or Training) oli Suomessa noin 9 prosenttia samanikäisestä väestöstä. Jokainen työmarkkinoilta syrjäytynyt nuori maksaa yhteiskunnalle noin 1,2 miljoonaa euroa. Neet-nuoret on yksi asiakasryhmä, jonka palveluihin Oma Häme panostaa. Hyvinvointialueen strategisena tavoitteena on parantaa heille suunnattujen palveluiden vaikuttavuutta ja saatavuutta.
Neet-nuorten erityistarpeet huomioon
Oma Hämeessä on alkuvuoden aikana suunniteltu toimia, joilla Neet-nuorten palveluketjua saadaan tiivistettyä ja kehitettyä ammattilaisten yhteistyötä hyvinvointialueen sisällä. Neet-nuorten kanssa intensiivisesti toimivat muodostavat ydintiimin, johon kuuluu sosiaalihuollon ja terveydenhuollon ammattilaisia.
Johtoajatuksena kehittämisessä on neet-nuorten erityisiä tarpeita huomioiva palvelukulttuuri.
– Nuorten on usein vaikeaa navigoida palveluiden keskellä, tietää tai muistaa minne milloinkin pitäisi mennä apua saadakseen. Lisäksi vaikea elämäntilanne, esimerkiksi omaan kotiin erakoituminen, voi estää heitä hakemasta apua. Meidän pitää myös pohtia, miten nuoret löytävät palvelumme ja pääsevät niihin, sanoo kehittämistä valmistellut erityisasiantuntija Janne Yrjölä.
Lisäksi on tarkoitus varmistaa muiden sote-palveluiden, kuten perusterveydenhuollon ja mielenterveyspalveluiden toimivuus ja yhdenmukaisuus, mikä tukee neet-nuorten auttamista. Hyvinvointialue tulee myös kehittämään yhteistyökäytäntöjä ja verkostotyötä läheisten kumppaneiden, kuten työllisyysalueiden ja ohjaamojen kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tarleena RantanenTyöllistämistä ja kotoutumista edistävät palvelut
Puh:+358504674550tarleena.rantanen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Kanta-Hämeeseen valmistui kolme uutta pelastussukeltajaa – Suomessa on kasvanut tarve syvemmän veden sukeltajille23.5.2025 15:48:20 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialue on saanut perjantaina kolme uutta pelastussukeltajaa, kun kevään intensiiviselle kurssille osallistuneet viettivät valmistujaisiaan. Maakunnassa on nyt pintapelastajien lisäksi vajaa parikymmentä pelastussukeltajaa.
Oma Hämeen kehittämishanke toi positiivista muutosta ikäihmisten kriisisijoituksiin22.5.2025 13:34:50 EEST | Tiedote
Oma Häme toteutti keväällä 2025 kehittämishankkeen, jossa tavoitteena oli parantaa ikäihmisten kriisisijoituksen tarpeen arviointia. Hankkeella saatiin yhtenäistettyä toimintatapoja.
Aluehallitusten puheenjohtajat: Hyvinvointialueiden tulevaisuus rakennetaan luottamukselle22.5.2025 13:21:06 EEST | Tiedote
Kanta-Häme on mukana aluehallitusten yhteisessä julkilausumassa.
Väkivallanteko Rengon koulussa Hämeenlinnassa – tukea on tarjolla21.5.2025 14:21:18 EEST | Tiedote
Osallisille annetaan kriisiapua. Keskustelutukea on tarjolla kouluilla ja verkossa.
Oma Hämeen sydämet on palkittu – kiitos asiakkaillemme21.5.2025 12:04:13 EEST | Tiedote
Maaliskuussa järjestettiin Oma Hämeen Sydän -kampanja, jossa asiakkaat saivat kertoa unohtumattomista kohtaamisistaan hyvinvointialueen ammattilaisten kanssa. Kampanjassa annettiin tunnustusta henkilöille, työpareille tai yksiköille, joiden työstä on jäänyt asiakkaille positiivinen kokemus. Asiakkaat saivat antaa ääniä kyselylomakkeen kautta tai kirjallisesti Oma Hämeen kirjaamoon. Ääniä kertyi useita satoja. – Halusimme antaa asiakkaillemme mahdollisuuden vaikuttaa henkilökuntamme palkitsemiseen kertomalla, mistä ovat saaneet sydämiin jääneen kokemuksen. Samalla halusimme osoittaa, kuinka Oma Hämeessä arvostetaan henkilöstön panosta ja sitoutumista asiakaskokemuksen parantamiseen, toteaa kampanjaa ideoinut asiakaspalvelun erityisasiantuntija Sanna Mäkynen. Ääniä sai yhteensä noin 130 työntekijää, noin 30 työparia ja 60 eri yksikköä. Oma Hämeen raati valitsi näiden joukosta kuusi, jotka palkittiin hyvinvointialueen henkilöstöpäivillä huhtikuussa. "Tuli tunne, että joku välittää ja pitä
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme