Kokoomuksen Kauma: Englanninkielinen ylioppilastutkinto vahvistaa Suomen vetovoimaa ja lisää mahdollisuuksia koulutusvientiin
24.5.2025 09:54:49 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Joulukuussa hyväksytty hallituksen lakiesitys mahdollistaa englanninkielisen ylioppilastutkinnon. Tarve on ollut ilmeinen, ja esimerkiksi Espoossa kaavaillaan englanninkielisen lukiokoulutuksen käynnistämistä jo syksyllä 2027. Kokoomuksen Pia Kauma on tehnyt aiheesta kirjallisen kysymyksen jo vuonna 2019.

Kauma pitää englanninkielisen ylioppilastutkinnon mahdollistamista tärkeänä uudistuksena, joka palvelee entistä paremmin monikielisiä perheitä ja tukee Suomen kykyä houkutella maahan kansainvälisiä osaajia.
“Suomessa on aiemminkin pystynyt tekemään ylioppilastutkinnon englannin kielellä, perustuen sveitsiläiseen International Baccalaureat -ohjelmaan (IB), mutta lainmuutoksen myötä englanninkielinen ylioppilastutkinto voidaan tehdä nyt suomalaiseen opetusohjelmaan perustuen. Suomalainen ylioppilastutkinto on IB-ohjelmaa monipuolisempi eikä sen perusteella tarvitse enää maksaa lisenssimaksuja ulkomaille”, aloittaa Kauma.
“Perheiden tehdessä päätöstä uudesta kotimaasta ovat lasten koulutusmahdollisuudet aivan keskeisessä asemassa. Siksi koulutusjärjestelmää on kehitettävä niin, että koulupolun voi suorittaa kokonaan englanniksi ja sen suorittamiseksi on erilaisia vaihtoehtoja. Suomen kannattaa olla houkutteleva myös kansainvälisten osaajien ja heidän perheidensä silmissä”, Kauma perustelee.
Englanninkielinen ylioppilastutkinto on suunnattu opiskelijoille, joiden kielitaito ei riitä lukiokoulutuksen suorittamiseen suomeksi tai ruotsiksi. Tutkinnossa kirjoitettaisiin jokin Suomen virallisista kielistä vieraana kielenä.
”Olen erityisen tyytyväinen, että oma kotikaupunkini Espoo kaavailee englanninkielisen lukiokoulutuksen käynnistämistä jo syksyllä 2027. Meillä tarve on ilmeinen, sillä kaupungin väestö kasvaa voimakkaasti ja uusista espoolaisista jopa 70 prosentilla kotikieli on jokin muu kuin suomi tai ruotsi", Kauma sanoo.
Englanninkielinen ylioppilastutkinto parantaa myös Suomen koulutusviennin mahdollisuuksia.
”Suomalaista peruskoulua arvostetaan ulkomailla, ja englanninkielinen ylioppilastutkinto tuo siihen nyt hyvän lisän", toteaa Kauma.
”Hallituksen uudistus on äärimmäisen tärkeä. Koulutusjärjestelmän tulee palvella myös niitä nuoria, jotka haluavat rakentaa tulevaisuutensa Suomessa, mutta joiden äidinkieli ei ole suomi tai ruotsi”, Kauma summaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.
Kokoomuksen Wallinheimo: Alko eksyy tehtävästään – “Onko seuraava askel kokonainen valtion ruokakauppa”15.4.2026 11:34:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo tyrmää Alkon suunnitelman laajentaa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. Hänen mukaansa suunnitelma on todella kaukana Alkon perimmäisestä tarkoituksesta, kansanterveyden suojelemisesta.
Kokoomuksen Lahdenperä: Hallitus vahvistaa ruokaturvaa ja kotimaista ruoantuotantoa14.4.2026 14:49:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Milla Lahdenperä katsoo, että hallitus on tehnyt oikeita toimia suomalaisen ruokaturvan varmistamiseksi.
Kokoomuksen Sirén: Unkarin vaalitulos on voitto demokratialle14.4.2026 11:01:32 EEST | Tiedote
Unkarissa käytiin sunnuntaina 12.4. parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja ja EPP:n europarlamentaarikko Péter Magyarin johtaman Tisza-puolueen vaalivoitto päätti Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen pääministerikauden. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) on iloinen Unkarin vaalituloksesta demokratian voittona, mutta muistuttaa, ettei EU:n päätöksenteko voi olla riippuvainen yksittäisistä vaaleista.
Kokoomuksen Wallinheimo ihmettelee keskustan halua toistaa Marinin hallituksen virheet rakennusalalla12.4.2026 14:08:28 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo ihmettelee keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen lauantaina esittämiä vaatimuksia. Kaikkosen pääviesti kehysriiheen oli Wallinheimon mukaan uudet massiiviset tuet rakennusalalle eli linja, joka jatkaisi suoraan Marinin hallituksen epäonnistunutta politiikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme