Mikko Töyssy kruunattiin Tähdet, tähdet -voittajaksi – Lilli Paasikivi ylisti aarian jälkeen: ”Olet hiomaton timantti!”
Tähdet, tähdet päättyi hetki sitten näyttävään finaaliin. Kilpailun voittajaksi valittiin näyttelijä Mikko Töyssy.

Finaalissa kilpailivat laulaja Nina Tapio, näyttelijä Chike Ohanwe ja näyttelijä Mikko Töyssy. Finaalijaksossa kukin kilpailija esitti kaksi kappaletta: yhden jo aikaisemmin kauden aikana kuullun ja yhden lempikappaleensa. Mikko esitti elokuva- ja tv-musiikkijaksossa kuullun, Desperado-elokuvasta tutun kappaleen Cancion del Mariachi ja Giacomo Puccinin Turandot- oopperasta aarian Nessun dorma.
Mikon esittämä aaria löi Suomen Kansallisoopperan entisen taiteellisen johtajan Lilli Paasikiven ällikällä.
– Täytyy sanoa, Mikko, että ei sinua paljon päätä palella! Tuot finaaliin viimeiseksi vedoksi tuollaisen kuningastenoreiden ultimate-vedon. Mielestäni olet hiomaton timantti. Pystyt vetämään kappaleen luonnonäänellä, mutta pienellä kiillotuksella sinulla olisi ollut ura myös oopperassa, Lilli sanoi.
Lähetyksen lopussa Mikko seisoi Tähdet, tähdet -lavalla kilpakumppaneidensa Nina Tapion ja Chike Ohanwen sekä juontaja Susanna Laineen kanssa. Voittaja valittiin studioyleisön antamilla äänillä. Finaalissa laskettiin kaikkien jaksojen äänet, ja eniten ääniä saanut kruunattiin tähtien tähdeksi.
Kolmanneksi sijoittui Chike Ohanwe, toiseksi Nina Tapio. Voittajaksi
– Kyllä tämä hieman hämmentää. Haluan kiittää eritoten Tähdet, tähdet -ryhmää, on ollut niin hyvä ryhmähenki. Olen ollut pitkään joukkueurheilusta pois, mutta nyt olen löytänyt jälleen pukuhuone-elämän, Mikko sanoi voittonsa jälkeen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antero AlhonenViestinnän asiantuntija, Nelonen Media
Puh:0503231014antero.alhonen@nelonenmedia.fiKuvat

Linkit
Nelonen Media
Nelonen Media on Suomen suurin viihdetalo, jonka portfoliosta löytyvät suoratoistopalvelu Ruutu sekä televisiokanavat Nelonen, Jim, Liv ja Hero. Nelonen Mediaan kuuluvat myös radiokanavat Suomipop, Radio Rock, HitMix, Loop, Aito Iskelmä, Classic Hits, Easy Hits ja Kantriradio sekä monipuolinen audiopalvelu Supla.
Nelonen Media levittää kotimaisia elokuvia ja osana Nelonen Mediaa toimii musiikkiyhtiö Kaiku Entertainment, joka julkaisee ja kustantaa kotimaista musiikkia.
Nelonen Media Live on yksi Suomen suurimmista festivaali- ja tapahtumajärjestäjistä, joka tuottaa vuosittain yli 20 suurtapahtumaa, konsertteja ja risteilyjä eri puolilla maata. Suurimpiin tapahtumiin kuuluvat mm. Rockfest, Tammerfest, Suomipop-festivaalit, Tikkurila Festivaali ja RMJ.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nelonen Media
Uusi superkokoonpano on syntynyt – Radio Rock Band coveroi debyyttijulkaisullaan ysäriklassikkoa27.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Olli Hermanin, Joel Hokan, Sami Kurosen, Jussi 69:n ja Taneli Rantasen single Rock-musiikkia julkaistaan perjantaina 27. kesäkuuta.
JULKISTUS: Jättimenestys Queen of Fucking Everything saa jatkoa Ruudussa ja valkokankailla!25.6.2025 09:59:23 EEST | Tiedote
Lähes 10 miljoonaa starttia Yle Areenassa kerännyt menestyssarja Queen of Fucking Everything saa ansaitsemaansa jatkoa Ruudussa. Lisäksi sarjan hahmoihin perustuva elokuva tullaan näkemään valkokankailla ympäri maan.
Remu Aaltonen, Pepe Willberg ja Marion Rung Vain elämää -ohjelman kunniavieraiksi23.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Vain elämää -ohjelmassa nähdään tälläkin kaudella kunniavieraita, kun kolme legendaarista artistia saapuu vierailulle Satulinnaan.
Jenni Vartiaisesta The Voice of Finlandin uusi tähtivalmentaja: ”Edessä on ihana seikkailu”19.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
The Voice of Finland saa uuden tähtivalmentajan tammikuussa käynnistyvälle 15. tuotantokaudelle. Punaiselle tuolille istahtaa yksi maamme menestyneimmistä artisteista, Jenni Vartiainen. Muina valmentajina jatkavat viime kaudelta tutut SANNI, Elastinen ja Arttu Wiskari. The Voice of Finlandin tuottaa ITV Studios Finland Oy.
Duudsoneilta uusi elokuva – hurjapäiset kuvaukset alkavat legendaarisella Duudsoneiden ranchilla kesällä!18.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Duudsonit eli HP Parviainen (vas.), Jarno Leppälä, Jukka Hildén ja Jarno Laasala tekevät näyttävän paluun valkokankaalle. Duudsonit palaa kotiin -elokuvan kuvaukset alkavat pian Seinäjoella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme