MEP Aura Salla: Microsoftin esimerkki osoittaa Yhdysvaltojen voivan katkaista eurooppalaisten pääsyn kriittisen tärkeisiin käyttöjärjestelmiin
Yhdysvaltalainen Microsoft katkaisi kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjän ja hänen henkilökuntansa pääsyn Microsoftin palveluihin ja sähköpostiin Yhdysvaltojen ICC:tä kohtaan asettamien pakotteiden vuoksi. Tämä haastaa kaikkien Microsoftin pilviteknologioita käyttävien luottamuksen yhtiöön Euroopassa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjän Microsoft-sähköposti ja pääsy palveluihin estettiin sen jälkeen, kun Yhdysvallat asetti helmikuussa pakotteita Kansainvälisen rikostuomioistuimen työntekijöille vastauksena tutkintaan israelilaispoliitikoista.
“Microsoft järjesti juuri suuren lobbaustapahtuman Euroopassa vakuuttaen eurooppalaisten palveluiden olevan turvassa Yhdysvaltojen hallinnon arvaamattomalta ja oikeusvaltioperiaatetta vesittävältä päätöksenteolta. Yrityksen toiminta käytännössä todistaa toisin. Iso osa Suomenkin valtion- ja kunnanhallinnon käyttämistä järjestelmistä nojaa Microsoftin tuotteisiin ja palveluihin. Tilanteesta on syytä olla erittäin huolissaan”, Salla sanoo.
Irrottamalla ICC:n henkilöstön yhteydet tällä tavalla Microsoft nopeuttaa väistämättä muiden kuin Microsoftin ja EU:n ulkopuolella sijaitsevien vaihtoehtoisten palveluiden löytämistä ja kehittämistä. Monissa Euroopan maissa haetaan jo lähtökohtaisesti eurooppalaisia vaihtoehtoja, jotka eivät ole Yhdysvaltojen tai Kiinan lainsäätäjien armoilla.
“Microsoft lisää merkittävästi tällä päätöksellä eurooppalaisten ymmärrystä siitä, kuinka totaalisessa ja haavoittuvassa riippuvuussuhteessamme olemme yhdysvaltalaisiin teknologia-alan yrityksiin. Trumpin hallinnon politiikka osoittaa, että Eurooppa voi luottaa vain itseensä. Meidän on aika myös ymmärtää datan ja siihen pääsyyn liittyvä arvo sekä asettaa eurooppalaiset yritykset etusijalle. Suomessa tämän tulisi tarkoittaa käytännössä eurooppalaisten ja suomalaisten teknologiaratkaisuiden asettamista etusijalle myös julkisissa hankinnossa. Tämä on merkittävä tekijä niin eurooppalaiselle kilpailukyvylle kuin kokonaisturvallisuudelle. Eurooppalaista dataa ei myöskään tule enää luovuttaa yhdysvaltalaisille yrityksille niiden kehitystyöhön veloituksetta”, Salla toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aura Sallaeuroparlamentaarikko, VTTEuroopan parlamentti
Aura Salla (Kok/EPP-ryhmä). Jäsen ITRE:ssä, varajäsen BUDG- ja IMCO-valiokunnissa.
Sara Anttilaerityisavustaja, viestintä ja mediasuhteetEuroopan parlamentti
Sara Anttila seuraa teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunnan (ITRE) työtä ja vastaa mediasuhteista ja viestinnästä.
Linkit
Europarlamentaarikko Aura Salla
Jäsen
ITRE Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta
D-IN Suhteista Intiaan vastaava valtuuskunta
Varajäsen
BUDG Budjettivaliokunta
IMCO Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta
D-CA Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
DASE Suhteista Kaakkois-Aasian maihin ja Kaakkois-Aasian maiden liittoon (ASEAN) vastaava valtuuskunta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta MEP Aura Salla
MEP Aura Salla: Eurooppalaista dataa ei pidä antaa ilmaiseksi Yhdysvalloille ja Kiinalle8.5.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Kiinalainen TikTok samoin kuin yhdysvaltalaiset sosiaalisen median yritykset keräävät käyttäjistään käyttäytymis- ja liikennedataa, jolla ne kehittävät tuotteitaan Yhdysvalloissa ja Kiinassa. Eurooppalaisella datalla ei ole tällä hetkellä hintalappua, vaan annamme sen ilmaiseksi Euroopan ulkopuolisille yrityksille.
MEP Aura Salla: EU-budjetista 10 prosenttia puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen25.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin budjetti-, sisämarkkina- ja teollisuusvaliokunnissa vaikuttava europarlamentaarikko, VTT Aura Salla, kokoomus, esittää, että vähintään 10 prosenttia Euroopan unionin tulevasta rahoituskehyksestä vuosille 2028-2034 tulee käyttää puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen. Euroopan komissio valmistelee tällä hetkellä esitystään rahoituskehykseksi. Sen on määrä julkaista esityksensä heinäkuussa 2025, jonka jälkeen neuvottelut parlamentin ja neuvoston kanssa alkavat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme