Aluevaltuustossa Kymenlaakson hyvinvointialueen tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Kymenlaakson hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontuu kautensa viimeiseen kokoukseen Kouvolan kaupungintalolla tiistaina 27.5.2025 kello 12. Kymenlaaksolaiset voivat seurata kokousta suorana Kymenlaakson hyvinvointialueen YouTube-kanavalta.

Kokouksen asioina ovat muun muassa aluevaltuutettujen valtuustoaloitteet ja jäsenaloitteet, vuoden 2024 henkilöstökertomus, vuoden 2025 ensimmäinen osavuosikatsaus sekä vuoden 2024 tilinpäätös ja toimintakertomus.
Kymenlaakson hyvinvointialueen tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Kymenlaakson hyvinvointialueen tilinpäätöksen alijäämä on noin 62,5 miljoonaa euroa, mikä tarkoittaa noin 2,7 miljoonaa euroa parempaa tulosta kuin mitä alkuperäiseen talousarvioon oli suunniteltu. Toimintatuotot toteutuivat 6,6 miljoonaa euroa talousarviota suurempina ja toimintakulut puolestaan ylittivät talousarvion 6,9 miljoonalla eurolla.
Aluevaltuustolle ehdotetaan, että se päättää merkitä toimintakertomuksen tiedoksi ja hyväksyä vuoden 2024 tilinpäätöksen.
Seuraa kokousta
Aluevaltuuston kokoukset ovat julkisia. Kokousta voi seurata suorana Kymenlaakson hyvinvointialueen YouTube-kanavalta ja tallenne on heti katsottavissa.
Yhteyshenkilöt
Ukko BambergAluevaltuuston 1. varapuheenjohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:045 113 3100ukko.bamberg@luottamus.kymenhva.fiKymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Kymenlaakson keskussairaalalla uusia väistöjärjestelyjä – konttisairaala aloittaa toimintansa elokuussa25.6.2025 10:02:11 EEST | Tiedote
Parhaillaan asennettava konttisairaala toimii väistötilana sairaalarakennuksen perusparannuksen aikana. Ensimmäiset yksiköt aloittavat toimintansa konttisairaalassa 11.8.2025 alkavalla viikolla. Lisäksi useita sairaalan yksiköitä siirtyy väistötiloihin sairaalarakennuksen sisällä.
Kymenlaakson hyvinvointialueen THL:lle toimittamat diagnoositiedot eivät ole virheellisiä23.6.2025 15:25:29 EEST | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) kertoi 17.6.2025 julkaistussa tiedotteessaan havainneensa huomattavia virheitä Kymenlaakson hyvinvointialueen diagnoositiedoissa.
Juhannus sujui Kymenlaakson päivystyksissä rauhallisissa merkeissä23.6.2025 14:33:55 EEST | Tiedote
Juhannuksen aika oli Kymenlaakson keskussairaalan ja Ratamokeskuksen päivystyksissä edellisvuoteen verrattuna vähemmän kiireinen. Yhteensä päivystyskäyntejä tehtiin ajalla 19.–22.6.2025 vajaa tuhat.
Aluehallituksessa jaostojen jäsenten nimeäminen16.6.2025 12:15:34 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen aluehallitus kokoontuu toimikautensa ensimmäiseen kokoukseen 17.6.2025.
Hyvinvointialue aloittaa yhteistoimintaneuvottelut 16.6.202510.6.2025 13:41:29 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen johto on päättänyt käynnistää yhteistoimintaneuvottelut eli yt-neuvottelut. Yt-neuvottelut alkavat maanantaina 16.6.2025 ja kohdistuvat koko organisaatioon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme