Hämeen vesistöissä ja pohjavesissä on tavanomaista kuivempaa
Viikonloppuna Hämeessä satoi monin paikoin yhteensä yli 10 millimetriä vettä, mikä näkyi vedenkorkeuden nousuna pienissä virtavesissä ja hulevesien vähäisenä tulvimisena. Pieneksi jäänyt sademäärä ei kuitenkaan helpottanut vesitilannetta suuremmissa järvissä, jotka ovat kevättulvan puutteen takia poikkeuksellisen alhaalla loppukevään tavanomaisiin korkeuksiin nähden. Pohjavesitilanteen helpottuminen vaatii lisää sateita.

Viikonloppuna sadetta mitattiin Hämeenlinnan Katisten havaintoasemalla yhteensä 7 millimetriä ja Lahdessa Sopenkorven havaintoasemalla 19 millimetriä. Sateet hidastivat pintavesien vedenkorkeuden laskua, mutta sekä pinta- että pohjavedet jatkavat laskuaan Hämeessä.
Vesitilanteen helpottuminen edellyttää lisää sateita
Kymijoen vesistöalueen pääjärven Päijänteen (vesi.fi) vedenkorkeus on vielä lähes 10 senttimetriä vuodenajan keskiarvoa korkeammalla. Päijänteen juoksutus Kalkkistenkoskesta (vesi.fi) on ollut hieman tavanomaista vähäisempää huhtikuun lopusta lähtien kuivien olosuhteiden takia. Vesijärvessä (vesi.fi) vedenkorkeus on noin keskiarvotasolla ja Ala-Rievelissä (vesi.fi) noin 30 senttimetriä tavanomaista matalammalla.
Kokemäenjoen vesistöalueen suurissa säännöstellyissä järvissä vedenkorkeus on lähellä vuodenajan keskiarvoa. Tammelan Pyhäjärvellä (vesi.fi) vedenkorkeus on noin 10 senttimetriä alempana ja Vanajavedellä (vesi.fi) sekä Lammin Pääjärvellä (vesi.fi) noin vuodenajan keskiarvotasossa.
Kokemäenjoen vesistöalueen säännöstelemättömissä järvissä vedenkorkeus on ollut laskussa helmikuusta lähtien. Liesjärven (vesi.fi) vedenkorkeus on noin 15 senttimetriä ja Hauhon reitin järvien (vesi.fi) vedenkorkeus noin 20 senttimetriä tavanomaista matalammalla. Säännöstelemättömien järvien ennenaikainen lasku hidastui viime viikonlopun sateiden myötä hieman ja tämän viikon ennustetut sateet parantaisivat tilannetta jonkin verran lisää. Monin paikoin järvet ovat kuitenkin edelleen totuttua matalammalla, mikä aiheuttaa riskin kuivuudelle kesän aikana, mikäli sadetta ei saada runsaasti lisää.
- Useat lumien sulamiset talven aikana johtivat siihen, ettei keväällä koettu ollenkaan totuttua kevättulvaa. Kevättulvan puuttuessa järvet jäivät mataliin korkeuksiin ja kesää kohti lähdetään tavanomaista kuivemmassa tilanteessa. Tarvitaan runsaita sateita, että säästytään kuivuusongelmilta, arvioi vesitalousasiantuntija Jukka Sainio Hämeen ELY-keskuksesta.
Pohjaveden pinnat ovat yhä laskusuunnassa
Hämeessä pohjavedenpinnat ovat olleet laskusuunnassa huhtikuun alkupuolelta lähtien ja ovat tällä hetkellä hieman ajankohdan keskimääräisen tason alapuolella. Alkukesästä tarvitaan runsaita vesisateita, jotta pohjavesitilanne ei muuttuisi kesän aikana huonoksi ja talousvesikaivoissa riittäisi kesällä vettä. Vähäiset ja lyhytkestoiset vesisateet imeytyvät kuivana olevaan maaperään, eikä vesi pääse vajoamaan syvemmälle pohjavesikerrokseen saakka. Pienissä pohjavesiesiintymissä sateiden vaikutus näkyy aiemmin, sillä ne reagoivat sateisiin nopeammin kuin suuremmat pohjavesiesiintymät.
Ajankohtaista vesitilannetta voi seurata alla olevien linkkien kautta:
https://www.vesi.fi/vesitilanne/
https://www.vesi.fi/karttapalvelu/
http://wwwi3.ymparisto.fi/i3/tilanne/fin/vedenkorkeus/ham.htm
https://wwwi3.ymparisto.fi/i3/tilanne/fin/Jaanpaksuus/Jaanpaksuus.htm
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Sainio, vesitalousasiantuntija, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 064
Petri Siiro, hydrogeologi, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 230
Tiedotus:
Hämeen ELY-keskuksen viestintä, tiedotus.hame@ely-keskus.fi
Kuvat

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Kylänojan sillan uusimistyöt alkavat toukokuussa26.5.2025 15:00:07 EEST | Tiedote
ELY-keskus aloittaa Tammelassa sijaitsevan Kylänojan sillan uusimistyöt 2.6.2025. Nykyinen Kylänojan silta on noin sata vuotta vanha puurakenteinen silta, joka on tullut elinkaarensa päähän. Nykyiselle sillalle on jouduttu asettamaan painorajoituksia.
Janakkalassa Paunilan risteyssilta (U-2818) peruskorjataan kesällä 202523.5.2025 13:11:00 EEST | Tiedote
ELY-keskus peruskorjaa Paunilan risteyssillan Janakkalassa kesän 2025 aikana. Silta sijaitsee kohdassa, jossa Tervakoskentie ylittää maantien 130.
Kanta- ja Päijät-Hämeessä tehdään ilmanlaadun bioindikaattoritutkimuksen maastotöitä kesällä 202523.5.2025 11:56:37 EEST | Tiedote
Hämeen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus toteuttaa ilmanlaadun ympäristövaikutusten seurantaan liittyvän bioindikaattoritutkimuksen Kanta- ja Päijät-Hämeen alueella vuosina 2025–2026. Käytännön työstä vastaa Eurofins Ahma Oy. Edellinen vastaava selvitys toteutettiin vuosina 2014–2015.
Hämeen työttömyys kasvussa – työttömyysjaksot pitkittyneet22.5.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli huhtikuun lopussa 21 445 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 590 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Pitkäaikaistyöttömien määrä on kasvanut vuodessa 1 611 henkilöllä. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen huhtikuun työllisyyskatsauksesta.
Lahdessa Joutjärven risteyssiltaa A (U-2593) korjataan kesällä21.5.2025 08:47:00 EEST | Tiedote
Korjaustyöt aiheuttavat muutoksia liikennejärjestelyihin valtateillä 12 ja 4.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme