Älä välitä alkoholia alaikäisille – välitä nuorten hyvinvoinnista
Somekampanjalla varoitetaan nuoria ja vanhempia alkoholin haitoista koulujen päättäjäisviikonlopun alla.

Kanta-Hämeessä on alkanut Älä välitä alkoholia -kampanja, joka on Oma Hämeen ja alueen kuntien yhteinen tempaus. Kampanja alkaa koulujen kesäloman kynnyksellä, koska nuoret juhlivat kesäloman alkua ja usein juhlimiseen liittyy alkoholi, myös alaikäisillä. Osa nuorista kiinnostuu kokeilemaan päihteitä ensimmäistä kertaa juuri päättäjäisviikonloppuna.
Kampanjan tavoitteena on herätellä täysi-ikäisiä ymmärtämään, mitä haittoja alaikäisten terveydelle ja turvallisuudelle aiheutuu siitä, että aikuinen ostaa heille alkoholia.
– Toivomme, että kampanja herättää vanhempien ja nuorten välille keskustelua alkoholin ja päihteiden käytöstä koulujen päätösviikonloppuna. On kaikkien aikuisten asia huolehtia nuorten turvallisuudesta ja hyvinvoinnista, kommentoi hyvinvointikoordinaattori Pinja Rulja Hämeenlinnan kaupungilta.
Älä välitä -somekampanja on osa valtakunnallista Pakka-toimintaa. Paikallisen alkoholipolitiikan toimintamalli (Pakka) on alkoholi-, nikotiini- ja rahapelihaittojen ehkäisyyn kehitetty menetelmä, jolla pyritään nostamaan juomisen, tupakoinnin ja rahapelaamisen aloitusikää sekä vähentämään humalajuomista ja sen haittoja.
– Kampanjan avulla haluamme herätellä sekä nuoria että heidän vanhempiaan. Kampanja näkyy Oma Hämeen ja kuntien Instagram- ja Facebook-tileillä, kertoo Oma Hämeen ehkäisevän päihdetyön koordinaattori Anna Kenni.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Kenniehkäisevän päihdetyön koordinaattori
Puh:040 684 0439anna.kenni@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluevaltuusto hyväksyi hyvinvointialueen tilinpäätöksen sekä kiinteistöjärjestelyt Hämeenlinnan ja Riihimäen kaupunkien kanssa27.5.2025 22:01:18 EEST | Tiedote
Aluevaltuuston viimeinen kokous pidettiin tiistaina Riihimäellä.
Oma Häme ei tarvinnut valtion muutostukea, koska talous on ollut suunnitellulla uralla27.5.2025 14:53:00 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto myöntää raportissaan, että muutostukiprojektin aloitus leimasi hyvinvointialueita.
Hämeenlinnan kantakaupunkiin kaksi uutta väestöhälytintä27.5.2025 12:26:28 EEST | Tiedote
Uudet väestöhälyttimet on sijoitettu Ruununmyllyn koululle sekä Nummen yhtenäiskoululle. Ensimmäisen kerran hälyttimiä testataan koesoitolla maanantaina 2. kesäkuuta klo 12.
Uuden strategian valmistelu etenee – aluehallitus lähettää tilannekatsauksen valtuustolle27.5.2025 10:30:59 EEST | Uutinen
Aluehallitus on kokoontunut kautensa viimeiseen kokoukseen 26.5. Tiistaina 27. toukokuuta aluevaltuusto on puolestaan koolla viimeisen kerran, ennen kuin uusi, huhtikuun aluevaaleissa valittu aluevaltuusto aloittaa työnsä. Aluehallitus käsitteli maanantaina kokouksessaan hyvinvointialueen uuden strategian käynnistämistä. Vaikka luottamushenkilöiden valta pian vaihtuu, on Oma Häme käynnistänyt valmistelut uudelle strategiakaudelle vuosille 2026–2029. Aluevaltuusto saa strategiatyön etenemisestä tilannekatsauksen viimeisessä kokouksessaan Riihimäellä 27. toukokuuta. Kokousta voi seurata suorana verkosta. Strategiatyö on käynnistetty keväällä ja sen perustaksi on laadittu arvio nykyisestä, päättyvästä strategiakaudesta sekä tehty kattava toimintaympäristöanalyysi. Näiden pohjalta rakennetaan uuden strategiakauden tavoitteet ja painopisteet. Nykyisen strategian tavoitteiden toteutumista on arvioitu toimialojen johtoryhmissä ja hyvinvointialueen johtoryhmässä. Arviointiin osallistui myös al
Kanta-Hämeeseen valmistui kolme uutta pelastussukeltajaa – Suomessa on kasvanut tarve syvemmän veden sukeltajille23.5.2025 15:48:20 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialue on saanut perjantaina kolme uutta pelastussukeltajaa, kun kevään intensiiviselle kurssille osallistuneet viettivät valmistujaisiaan. Maakunnassa on nyt pintapelastajien lisäksi vajaa parikymmentä pelastussukeltajaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme