Alfred Kordelinin säätiö

Ainutlaatuinen veistostaiteen näyttely kohoaa Kultarantaan – puutarhassa esillä teoksia seitsemältä taiteilijalta

Jaa

Tasavallan presidentin kanslia ja Alfred Kordelinin säätiö järjestävät 30.5.31.8.2025 veistosnäyttelyn Kultarannan puistossa Naantalissa. Näyttelyn teemana on 'Kerrostumia' ja mukana on teoksia seitsemältä nykykuvanveistäjältä, jotka hyödyntävät teoksissaan erityisesti puuta ja kiveä. Näyttelyyn pääsee tutustumaan opastetuilla taidekierroksilla sekä avoimina vierailuaikoina.

Kultarannan puistossa ovat tänä kesänä esillä muun muassa taiteilija Mia Hamarin teos Vanha sade (2025) sekä Hannu Riikosen teos Tyydy osaasi (2005).
Kultarannan puistossa ovat tänä kesänä esillä muun muassa taiteilija Mia Hamarin teos Vanha sade (2025) sekä Hannu Riikosen teos Tyydy osaasi (2005). Valokuvat: Vesa Aaltonen

Historiallinen, kokonaistaideteokseksi suunniteltu Kultarannan muotopuutarha tarjoaa tulevana kesänä ainutlaatuiset puitteet suomalaiselle nykytaiteelle. Kerrostumia-näyttelyssä on mukana teoksia seitsemältä nykykuvanveistäjältä, joita kiehtoo perinteisten luonnonmateriaalien käyttö taiteessa. Kuvataiteilijat Timo Hannunen, Emma Jääskeläinen, Antero Koskinen ja Matti Peltokangas hyödyntävät teoksissaan eri kivilajeja. Mia Hamari, Pasi Karjula ja Hannu Riikonen kokevat puun luontevimmaksi materiaalikseen.

Puun- ja kivenveistolla on pitkät perinteet erilaisissa käyttötarkoituksissa, ja kuvataiteet ovat yksi kerrostuma näiden materiaalien hyödyntämisen historiassa. Veistämisellä tarkoitetaan yleensä ylimääräisen aineksen poistamista raakakappaleesta, kivenlohkareesta tai puupölkystä, mutta se voi nykykuvanveistossa tarkoittaa myös rakentamista, materiaalin lisäämistä sekä puu- tai kivikappaleiden yhdistämistä muiden materiaalien kanssa. Näyttely tarjoaa katsojille oivaltavia, yllätyksellisiä ja ilmaisuvoimaisia näkemyksiä puu- ja kivimateriaaleista taiteen rakennusaineena.

Näyttelyn on kuratoinut FM Tapani Pennanen.
Kesän taiteilijoihin voi tutustua Alfred Kordelinin säätiön verkkosivuilla.


Kolmastoista yhteinen veistosnäyttely

Tasavallan presidentin kanslia ja Alfred Kordelinin säätiö ovat järjestäneet veistosnäyttelyitä Kultarannassa vuodesta 2011. Tämän kesän kokonaisuus yhdistyy temaattisesti vuosien 2021 ja 2022 luontoaiheisiin näyttelyihin, jotka tarkastelivat eläinaiheita sekä kasvikunnan orgaanisia muotoja. Vuonna 2023 ja 2024 Kultarannassa ei järjestetty näyttelyitä huvilatilan, kiinteistöjen ja viheralueiden peruskorjauksen vuoksi.

Kultaranta rakennettiin liikemies, maatalousneuvos Alfred Kordelinin (1868–1917) kesänviettopaikaksi vuosina 1913–1916. Kesäinen veistosnäyttely kunnioittaa rakennuttajansa alkuperäistä ajatusta huvilasta taidekokoelman sijoituspaikkana ja yleisölle avoimena kotiseutumuseona. Kordelin itse ei äkillisen kuolemansa vuoksi ennättänyt haavettaan toteuttaa.

Yleisöllä on mahdollisuus tutustua Kultarannan puutarhaan ja veistosnäyttelyyn maksutta perjantaisin kello 18–20. Lisäksi Naantalin Matkailu järjestää maksullisia opastettuja kierroksia puistoalueelle 3. kesäkuuta alkaen. Veistosnäyttely on avoinna 31. elokuuta asti. Ajankohtaiset kierrosajat ja saatavuuden voi tarkistaa Visit Naantalin verkkosivuilta visitnaantali.com.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

HANNU RIIKONEN, Tyydy osaasi, 2005
HANNU RIIKONEN, Tyydy osaasi, 2005
Vesa Aaltonen
Lataa
ANTERO KOSKINEN  Dialogi, 2002
ANTERO KOSKINEN Dialogi, 2002
Vesa Aaltonen
Lataa
EMMA JÄÄSKELÄINEN, Repose, 2021
EMMA JÄÄSKELÄINEN, Repose, 2021
Vesa Aaltonen
Lataa
MATTI PELTOKANGAS, Kunnianosoitus kaalille, 2013
MATTI PELTOKANGAS, Kunnianosoitus kaalille, 2013
Vesa Aaltonen
Lataa
MIA HAMARI, Vanha sade, 2025
MIA HAMARI, Vanha sade, 2025
Vesa Aaltonen
Lataa
PASI KARJULA, Pyhäpaikka, 2024
PASI KARJULA, Pyhäpaikka, 2024
Vesa Aaltonen
Lataa
TIMO HANNUNEN, Tuuli kääntyy, 2025
TIMO HANNUNEN, Tuuli kääntyy, 2025
Vesa Aaltonen
Lataa

Linkit

Alfred Kordelinin säätiö edistää sivistyksen läpimurtoja. Tuemme suomalaista tiedettä, taidetta ja kansanvalistusta vuosittain yli kuudella miljoonalla eurolla. Säätiö on perustettu vuonna 1918 ja on yksi Suomen vanhimmista apurahasäätiöistä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Alfred Kordelinin säätiö

Kordelinin säätiöltä miljoona euroa tiedettä, taidetta ja sivistysyhteiskuntaa tukeviin hankkeisiin9.4.2024 10:00:00 EEST | Tiedote

Alfred Kordelinin säätiön suuret kulttuurihankkeet -ohjelman tavoitteena on tukea ajankohtaisia hankkeita, jotka voivat olla alaltaan niin tiedettä, taidetta, sivistystoimintaa tai näiden monialaisia yhdistelmiä. Suuret kulttuurihankkeet -ohjelmasta myönnettiin viisi mittavaa apurahaa, yhteensä 1 005 000 euroa. Hankkeet edistävät kulttuurista monimuotoisuutta, tiedon tuottamista ja jakamista sekä yhteisöjen osallisuutta. Lisäksi ne tukevat suomalaista koulutus- ja tutkimusjärjestelmää sekä kansallista identiteettiä. —Kentältä nousevat tarpeet ja ideat ovat hyvin rikkaita ja moniäänisiä, ja tämän vuoden viisi tuen saajaa heijastavat tätä hienolla tavalla, kertoo suuret kulttuurihankkeet -työryhmän puheenjohtaja Jukka Seppälä. Heurekalle kumppaneineen 175 000 euroa Tietokirjafanit -hankkeeseen lasten ja nuorten lukutaidon ja lukuharrastuksen tukemiseen Tietokirjafanit-hanke on kaksivuotinen, usean eri toimijan mittava yhteishanke, joka vastaa lukuharrastuksen vähenemisen yhteiskunnallise

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye