Naantalissa esitetään keskusta-alueelle ilta- ja yöaikaista ajorajoitusta
28.5.2025 14:59:39 EEST | Naantalin kaupunki | Tiedote
Torstaina 5.6. kokoontuvalle tekniselle lautakunnalle esitetään ilta- ja yöaikaisen moottorikäyttöisen ajoneuvoliikenteen rajoittamista Naantalin ydinkeskustan ja Vanhankaupungin alueella. Kyseessä on kokeilu, jolla pyritään vaikuttamaan yöllisen ajon aiheuttamaan meluhaittaan.

Naantalin kaupungin tekniselle lautakunnalle esitetään, että Naantalin ydinkeskusta-alueelle asetettaisiin moottorikäyttöisten ajoneuvojen ajokielto tietyin rajauksin. Ajokielto olisi voimassa joka päivä klo 22–06, ja se koskisi L- ja T-luokan ajoneuvoja. L-luokan ajoneuvoja ovat moottorikäyttöiset kaksi-, kolmi- tai nelipyöräiset ajoneuvot, kuten mopot, moottoripyörät ja mopoautot. T-luokan ajoneuvoja ovat traktorit ja traktorimönkijät.
Ajokielto ei koske kiinteistöille eikä pysäköintipaikoille ajoa.
Ajokieltoalue kattaisi Naantalin Vanhankaupungin ja ydinkeskustan alueet. Rajaus noudattelee pääosin keskustan 30 km/h nopeusrajoitusalueen ulkorajoja. Saariston suunnan reitti Kuparivuorentien kautta on rajattu kieltoalueen ulkopuolelle. Moottorikäyttöisellä ajoneuvolla ajo kielletty -liikennemerkkejä lisäkilpineen esitetään sijoitettavaksi Järveläntien ja Aurinkotien kiertoliittymien yhteyteen, Uolevi Raaden kadulle Käsityöläiskadun ja Henrikinkadun risteysten yhteyteen sekä Piispantien ja Kylentien risteykseen.
Häiritsevään ajoon halutaan puuttua
Yhdyskuntatekniikan päällikkö, Naantalin liikenneturvallisuustyöryhmän puheenjohtaja Mika Hirvi kertoo, että kaupunki saa vuosittain runsaasti palautetta liikennekäyttäytymisestä aiheutuvasta melusta, erityisesti kesäkaudella. Viime vuosina ydinkeskusta-alueella on rakennettu runsaasti ja alueen asukkaiden määrä on keskustassa kasvanut.
Kesällä 2024 kaupunki sai yksittäisiltä kuntalaisilta sekä taloyhtiöiltä erityisen paljon häiritsevää melua koskevaa palautetta, joka kohdentui erityisesti mopoihin ja moottoripyöriin.
Ajorajoituksen tavoitteena on lisätä viihtyisyyttä ja asumismukavuutta, vähentää moottoriajoneuvoista aiheutuvaa meluhaittaa ja tukea myös liikenneturvallisuutta.
– Haluamme kiinnittää huomiota liikennesääntöjen noudattamiseen ja sen merkitykseen yleisen viihtyvyyden kannalta. Ajorajoituksen kautta pyrimme vaikuttamaan siihen, että yöaikainen tarpeeton, häiritsevä ajo loppuisi keskustassa tiheimmin asutetulla alueella. Ajokielto ei kuitenkaan koske kiinteistöille ja pysäköintipaikoille ajoa, Hirvi toteaa.
Liikenneturvan yhteyspäällikkö Elias Ruutti korostaa, että tieliikennelaki jo itsessään kieltää tarpeettoman ja häiritsevän ajamisen kaikilla ajoneuvoilla taajamassa ja sen ulkopuolella. Liikenteenohjauksen suunnittelun tulee lähteä siitä, ettei liikennemerkeillä osoiteta sellaisia kieltoja, jotka liikennesääntö pitää jo sisällään.
– Moottorikäyttöisellä ajoneuvolla ajo kielletty -liikennemerkin lisäkilvillä voidaan sallia tarpeellinen ajo rajoitusalueella. Lisäkilven mukaisesti ajo rajoitusalueella oleville kiinteistöille ja pysäköintipaikoille on sallittua. Rajoitus ei ole myöskään voimassa vuorokauden ympäri, vaan rajoittuu liikennemerkin osoittamiin aikoihin klo 22–06, Ruutti tarkentaa.
Muissakin kunnissa vastaavia rajoittamismenettelyitä on kokeiltu. Esimerkiksi Uusikaupunki asetti vuonna 2023 L-luokan ajoneuvoille ja traktoreille ajokiellon ruutukaava-alueelle klo 22–06 kesäkaudeksi. Uudessakaupungissa kokeilulla on ollut toivottu vaikutus eli ilta- ja yöaikaisen liikenteen aiheuttama häiriö on vähentynyt. Kokeilun jälkeen menettelyä on Uudessakaupungissa jatkettu.
Tieliikennelain ja ajokiellon noudattamista valvoo poliisi. Poliisin palautepalvelun kautta kuntalaiset voivat myös ehdottaa liikennevalvontaa paikkaan, jossa kokevat sen tarpeelliseksi: Liikennevalvontapyyntö - Poliisi
– Vaikka tieliikennelaki kieltää häiritsevän ja tarpeettoman ajon, moottoriajoneuvoliikenteen rajoittaminen Naantalissa esitetyin liikennemerkein on huomattavasti tarkkarajaisempi keino valvonnan kannalta, Ruutti toteaa.
Ajokieltoa esitetään kokeiluluontoisesti Naantaliin kesäkaudelle 2025. Saatujen kokemusten perusteella on tarkoitus arvioida kokeilun jatkoa.
Suunnitelmaa rajoitusalueesta on valmisteltu yhdyskuntateknisissä palveluissa ja käsitelty Naantalin liikenneturvallisuustyöryhmässä sekä nuorisovaltuustossa. Kaupunki suunnittelee käsittelevänsä aihetta yhdessä nuorten kanssa seuraavan liikenneturvallisuustempauksen yhteydessä keväällä 2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika HirviYhdyskuntatekniikan päällikköNaantalin kaupunki
Puh:050 464 9902mika.hirvi@naantali.fiElias RuuttiYhteyspäällikköLiikenneturva
Liikennesäännöt, liikennemerkit
Kuvat
Linkit
Naantalin kaupunki
Naantali on kasvava yli 20 000:n asukkaan kaupunki vetovoimaisessa Varsinais-Suomessa. Saaristo on vahvasti läsnä: Naantaliin kuuluu jopa tuhat saarta ja tuhat kilometriä rantaviivaa. Asukkaille on tarjolla monipuolisia asumisratkaisuja sekä ainutlaatuisia kulttuuri- ja harrastusmahdollisuuksia.
Naantali on yrittäjäystävällinen ja kehittyvä satamakaupunki, josta on toimivat yhteydet niin maa- kuin meriteitse. Tällä hetkellä Naantalissa toimii noin 1600 yritystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylä uudistuu Naantalissa4.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin kaupunki uudistaa Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella. Samassa yhteydessä alueella uusitaan kaukolämpöverkkoa. Urakka alkoi 20.7.2026 kaivuutöillä Venevalkamantien kohdalta. Urakoitsijana toimii Rajukivi Oy, ja urakan on määrä valmistua marraskuun puolivälissä.
Ulla Väätäisen valokuvakollaasinäyttely avautuu Naantalin pääkirjastossa30.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Ulla Väätäisen Lentävät saaret -valokuvakollaasinäyttely, joissa uni ja todellisuus kohtaavat salaperäisissä saarissa on nähtävillä Naantalin pääkirjastossa 3.–27.8.2026. Näyttelyn teoksissa saaret saavat vapauden nousta maiseman yläpuolelle ja matkata lähes autioissa maisemissa vailla ihmisiä eri vuoden ja vuorokauden aikoina.
Ahola Transports Åke Nyblom är Rikets Officiella Sjusovare 202627.7.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Ahola Transports verkställande direktör Åke Nyblom är år 2026 års officiella sjusovare i riket. Enligt en gammal tradition offentliggjordes valet av Åke Nyblom på sjusovardagen den 27 juli 2026 kl. 8 genom att ge sjusovaren ett ”havsdop”, det vill säga kasta honom i havet, i gästhamnen i Gamla stan i Nådendal.
Ahola Transportin Åke Nyblom on Valtakunnan Virallinen Unikeko 202627.7.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Ahola Transportin toimitusjohtaja Åke Nyblom on vuoden 2026 Valtakunnan Virallinen Unikeko. Vanhan perinteen mukaisesti Åke Nyblomin valinta julkistettiin unikeonpäivänä 27.7.2026 klo 8 suorittamalla unikeolle merikaste, eli molskauttamalla hänet mereen, Naantalin Vanhankaupungin vierassatamassa.
Heli Laaksosen ”Mitä sun päässäs oikke liikkus?” -näyttely avautuu Naantalin taidehuoneella21.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Runoilijana ja lavaesiintyjänä tunnettu Heli Laaksonen esittelee kuvataiteeseen keskittyvää tuotantoaan näyttelyssä Mitä sun päässäs oikke liikkus? (Sioi, linnui, pilvi ja sammalei!), joka heijastelee luonnonläheisyyttä, mielikuvituksen hahtuvia ja vapauttavaa älyvapautta. Näyttely on nähtävissä Naantalin taidehuoneella 21.7.–9.8.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

