Mediakutsu: Monitieteinen NAAS-konferenssi tuo kansainväliset Yhdysvaltain asiantuntijat Turkuun
Kesäkuun alussa järjestettävään konferenssiin osallistuu Yhdysvaltain tutkimuksen asiantuntijoita ympäri maailmaa. Media on tervetullut mukaan konferenssiin.
Turun yliopiston Pohjois-Amerikan tutkimuksen John Morton -keskus eli JMC isännöi kansainvälistä ja monitieteistä Yhdysvaltain tutkimuksen The 28th Biennial Conference of the Nordic Association for American Studies -konferenssia 4.–6. kesäkuuta Turun yliopiston Publicum-rakennuksessa (Assistentinkatu 7, Turku).
Lyhyemmin NAAS-konferenssina tunnetun tapahtuman teemana on aspirations eli toiveet, joka viittaa Yhdysvaltojen historiaan: sen ytimessä ovat olleet pyrkimykselliset ihanteet, tavoitteet ja uskomukset. Konferenssin ohjelma käsittelee muun muassa pyrkimyksellistä ajattelua ja retoriikkaa sekä niitä olosuhteita ja rakenteita, jotka mahdollistavat – tai estävät – tavoitteellisen toiminnan ja ilmaisun Yhdysvalloissa.
Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen kertoo, että konferenssi toimii tärkeänä foorumina kansainväliselle Yhdysvaltain tutkimuksen yhteisölle aikana, jolloin tutkimus ja opetus ovat joutuneet taantumuksellisten ideologisten hyökkäysten kohteeksi.
– Tapahtumassa luodaan tieteiden rajat ylittävää synergiaa niin USA:n historiaan, politiikkaan kuin päivänpolttaviin kysymyksiin, hän sanoo.
Tapahtuma kerää Turkuun puhujia Pohjoismaista, Euroopasta, Yhdysvalloista ja Kanadasta sekä kauempaa Marokosta, Israelista ja Australiasta.
Pääpuhujina ovat yhdysvaltalaiset professorit Elisabeth Anker George Washington yliopistosta ja Julie Sze Kalifornian yliopistosta Davisista. Ankerin esitelmä We Go Low analysoi yhdysvaltalaisen vapauskäsityksen suhdetta moraaliin, demokratiaan ja normeihin. Szen esitelmä Climate Justice Now! käsittelee yhdysvaltalaista ilmastopolitiikkaa ruohonjuuritason aktivismiliikkeiden ja kulttuuripolitiikan kautta nyky-yhteiskunnan ”vaaran aikakautena”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Benita HeiskanenPohjois-Amerikan tutkimuksen professoriTurun yliopisto
Puh:029 450 2205benita.heiskanen@utu.fiTurun yliopiston viestintä
viestinta@utu.fiwww.utu.fi/medialleLinkit
Turun yliopisto on 25 000 opiskelijan ja työntekijän innostava ja kansainvälinen akateeminen yhteisö. Rakennamme kestävää tulevaisuutta monitieteisellä tutkimuksella, koulutuksella ja yhteistyöllä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun yliopisto
Antibioottiresistenssi ennustaa korkeampaa kuolleisuutta 17 vuoden seurannassa – ruokavalio ja sukupuoli yhteydessä15.7.2025 10:44:21 EEST | Tiedote
Turun yliopiston johtamassa väestötutkimuksessa selvitettiin antibioottiresistenssin yleisyyteen kytkeytyviä tekijöitä. Antibioottien käytön lisäksi suurempaa resistenssikuormaa ennustivat ruokavalio, sukupuoli, asuinpaikka, tulotaso ja tietyt suolistobakteerit. Suuri resistenssikuorma oli yhteydessä 40 prosenttia korkeampaan kokonaiskuolleisuusriskiin seurannan aikana.
Alkava Alzheimerin tauti voi näkyä aivoissa jo keski-iässä14.7.2025 09:55:54 EEST | Tiedote
Kansallinen väestötutkimus osoittaa, että Alzheimerin tautiin liittyvät merkit voivat näkyä aivoissa jo keski-iässä. Tulevaisuudessa verinäytteestä määritettävät Alzheimerin tautiin liittyvät merkkiaineet voisivat mahdollistaa taudin varhaisemman toteamisen. Tällöin ennaltaehkäisevä hoito osattaisiin kohdentaa oikeille henkilöille taudin ollessa vielä lievä.
Koivun siitepölykausi oli Suomessa tänä vuonna poikkeuksellisen pitkä10.7.2025 11:09:15 EEST | Tiedote
Koivun siitepölykautta kesti maaliskuun lopulta heinäkuun alkuun. Syynä kauden venymiseen olivat varhaiset siitepölykulkeumat etelämpää Euroopasta sekä viileän kevään johdosta pitkittynyt paikallinen kukinta. Lisäksi siitepölyä kantautui Norjan ja Ruotsin vuorilta vielä keskellä kesää. Kukinta oli hieman runsaampaa kuin keskivertovuonna.
Raskauden aikainen suoliston mikrobisto on yhteydessä äidin masennus- ja ahdistusoireisiin8.7.2025 10:39:36 EEST | Tiedote
Turun yliopiston uudesta tutkimuksesta selviää, että naisilla, jotka kokivat masennus- tai ahdistusoireita raskauden aikana tai synnytyksen jälkeen oli erilainen suoliston mikrobiston koostumus raskauden aikana verrattuna naisiin, joilla oireita ei ollut tai oireet olivat lieviä.
Maukkaampia ja kestävämpiä mansikoita – tuore tutkimus kartoittaa aihioita tulevaisuuden mansikkalajikkeiksi2.7.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Tuoreessa Turun yliopiston tutkimuksessa tarkasteltiin uusien mansikkaristeytysten koostumusta ja aistittavia ominaisuuksia. Risteytyksillä puutarhamansikkaan pyritään palauttamaan kestävyyttä ja kiinnostavia makuja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme