Regeringen satsar på barn och ungas hobbyer - 5 miljoner euro till!
Idag har regeringen gett den andra tilläggsbudgeten för år 2025 till riksdagen. Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s viceordförande Sandra Bergqvist är väldigt glad över något som kan ses som en stor satsning på barn och unga.

Förslaget till tilläggsbudget innehåller en permanent nivåhöjning på 5 miljoner euro av finansieringen för Finlandsmodellen för hobbyverksamhet.
– Alla barn och unga ska ha möjlighet till en hobby de tycker om. Forskning har visat att den här modellen fångar upp barn och unga med olika socioekonomisk bakgrund och att ca 16 procent inte skulle ha en hobby utan den här modellen, säger Bergqvist.
Finlandsmodellen för hobbyverksamhet betyder att kommunerna i samband med skoldagen ordnar avgiftsfri hobbyverksamhet för barn och unga. Ofta samarbetar man med tredje sektorn och utbudet baserar sig på elevernas egna önskemål.
– Modellen utgår från barnens egna önskemål och familjernas behov. Då verksamheten ordnas i samband med skoldagen blir det mer tid för familjen på kvällarna. Den här storsatsningen gör det möjligt för kommunerna att utöka utbudet för barnen, säger Bergqvist.
Bergqvist ser tilläggsfinansieringen som en bra möjlighet för kommunerna att ytterligare stärka samarbetet med lokala föreningar och på så sätt kunna erbjuda barnen kunniga och utbildade tränare och ledare inom idrott, musik, konst och kultur.
Kontakter
Rosanna Blomsterspecialmedarbetare, erityisavustaja (Sandra Bergqvist)
Tel:0295 330 337Andra språk
Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
SFP:s Samkrets sammanträdde till kretsmöte30.5.2025 15:08:35 EEST | Pressmeddelande
Svenska folkpartiets Samkrets samlades till kretsmöte måndagen den 26.5 i Helsingfors. Under kretsmötet valdes presidium och styrelse för verksamhetsåret 2025–2026. Johan Bardy från Kotka omvaldes till kretsens ordförande. Pia Tyyskä från Lahtis omvaldes till kretsens vice ordförande.
RKP:n Yhteispiiri kokoontui piirikokoukseen30.5.2025 15:08:35 EEST | Tiedote
RKP:n Yhteispiiri kokoontui piirikokoukseen maanantaina 26.5 Helsingissä. Kokouksessa valittiin puheenjohtajisto ja piirihallitus toimintavuodelle 2025–2026. Johan Bardy Kotkasta valittiin uudelleen piirin puheenjohtajaksi. Pia Tyyskä Lahdesta valittiin uudelleen piirin varapuheenjohtajaksi.
Ramieza Mahdi vill fortsätta som SFP:s vice ordförande30.5.2025 14:24:51 EEST | Pressmeddelande
Efter ett år som vice ordförande för Svenska folkpartiet känner Ramieza Mahdi att hennes engagemang är djupare och ansvarstagande starkare. Därför ställer hon upp för omval.
Minister Bergqvist vill fortsätta som SFP:s vice ordförande29.5.2025 11:13:24 EEST | Pressmeddelande
Minister Sandra Bergqvist ställer sig till förfogande för omval till vice ordförande för Svenska folkpartiet. Presidiet väljs under partidagen i Vasa den 13–15 juni.
Ministeri Bergqvist haluaa jatkaa RKP:n varapuheenjohtajana29.5.2025 11:13:24 EEST | Tiedote
Ministeri Sandra Bergqvist on käytettävissä Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen varapuheenjohtajaksi jatkokaudelle. Puolueen puheenjohtajisto valitaan puoluekokouksessa Vaasassa 13.–15. kesäkuuta.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum