Puumalansalmi Puhuu itäisen Suomen tulevaisuudesta!
28.5.2025 17:50:43 EEST | Puumalan kunta | Tiedote
Puumalansalmi Puhuu -tapahtuma järjestetään 7.6.2025 Puumalan satamassa tarjoten keskusteluja Itä-Suomen tulevaisuudesta. Juontajana toimii Mikko Kuustonen, ja aiheina ovat Itä-Suomen tulevaisuus, kulttuurin elinvoimailmiöt sekä kylien turvallisuus. Tapahtuma on ilmainen ja avoin kaikille.

Järjestyksessään toinen Puumalansalmi Puhuu -tapahtuma järjestetään lauantaina 7.6.2025 Puumalan satamassa. Keskustelutapahtuman juontaa ja musiikista vastaa muusikko ja Itä-Suomi Unionin hallituksen jäsen Mikko Kuustonen. Musiikki ja yhteiskunnallinen keskustelu lyövät kättä klo 12 alkaen. Tilaisuuden arvioitu kesto on noin 1 h 15 min.
Wennon kansilavan keskusteluaiheet ja keskustelijat ovat:
Mihin menet Itä-Suomi?
Harri Broman, kauppaneuvos ja pääministerin nimeämä Itä-Suomen erityisedustaja
Satu Sikanen, Etelä-Karjalan maakuntajohtaja
Elinvoimailmiöitä kulttuurista
Aino-Kaisa Pekonen, kansanedustaja
Mikko Kuustonen, muusikko, Itä-Suomen Unionin hallituksen jäsen
Onko kylässä turvallista? – näkökulmia varautumiseen ja turvallisuustilanteeseen
Ari Määttä, eversti, Karjalan prikaatin apulaiskomentaja
Jani Jämsä, riskienhallintapäällikkö, Etelä-Savon pelastuslaitos
Tapahtuman järjestää Puumalan kunta. Tilaisuus on avoin ja maksuton kaikille. Sateen sattuessa tilaisuus pidetään Puumalan yhtenäiskoulun auditoriossa.
Lisätiedot: kunnanjohtaja Niina Kuuva, niina.kuuva@puumala.fi, p. 050 375 8541
Avainsanat
Kuvat





Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Saimaan Puumala - 3000 kilometriä vettä ja rantaa! Lähes 4000 vapaa-ajan asunnon ja 2000 asukkaan ketterä matkailukunta, jossa on laaja palveluvalikoima, toimivat kunnalliset peruspalvelut ja monipuoliset liikuntamahdollisuudet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Puumalan kunta
Uudenvuoden valoshow30.12.2025 16:39:42 EET | Tiedote
Vuodenvaihteen kunniaksi uusi valoteos saa Puumalan siltatornin loistamaan! Ma 29.12.- La 10.1. näytökset päivittäin klo 16-22 tasatunnein (kesto n. 20 min). Uudenvuodenaattona 31.12. näytökset klo 24 saakka.
Tiedote kuntalaiskyselyn tuloksista30.12.2025 15:04:44 EET | Tiedote
Tiedote kuntalaiskyselyn tuloksista. Puumalan kunta kartoitti kesällä 2025 vakituisten ja vapaa-ajanasukkaiden näkemyksiä kunnan palveluista. Kyselyyn vastasi yhteensä 204 henkilöä, joista vakituisia asukkaita oli 49 prosenttia ja vapaa-ajan asukkaita 46,5 prosenttia. Kuntalaiskyselyn tuloksia hyödynnetään kuntastrategiassa, jonka on tarkoitus valmistua alkukeväästä 2026. Osa kyselyn kautta tulleista kehittämisehdotuksista on jo toteutettu tai tullaan toteuttamaan vuoden 2026 aikana, kertoo kunnanjohtaja Niina Kuuva.
Joulumarkkinat kutsuvat tunnelmalliselle kierrokselle Puumalaan, Sulkavalle ja Juvalle!24.11.2025 23:38:59 EET | Tiedote
Etelä-Savon pienet joulumarkkinat kutsuvat tunnelmalliselle kierrokselle Puumalaan, Sulkavalle ja Juvalle! Riimukiven tilan Joulumarkkinat ja 1800-luvun joulupiha Alanteen Joulu tunnelmallisella puutaloalueella Sulkavalla Perinteiset Wehmaan Joulumarkkinat tunnelmallisessa kartanomiljöössä
Viljakansaarentien maantien parantaminen on valmistunut15.10.2025 12:18:39 EEST | Tiedote
Maantien 15169 parantaminen Viljakansaarella Puumalassa on valmistunut. Rakennusurakan kokonaiskustannukset olivat noin 2,5 miljoonaa euroa. Urakassa parannettiin Viljakansaarentietä noin 16 kilometrin matkalla, alkaen Imatrantien (kantatie 62) liittymästä ja päättyen Kietävälänvirran liittymään. "Tien kunnostaminen parantaa konkreettisella tavalla elinkeinojen toimintaympäristöä. Yritysten kuljetukset hoituvat nyt turvallisesti ja samoin koulukyydit ja muu henkilöliikenne. Itäisen Puumalan saavutettavuus päivitettiin nykyaikaan tieinfran osalta."
130 henkeä osallistui Puumalan häiriötilannekeskuksen harjoitukseen4.10.2025 16:56:15 EEST | Tiedote
Laaja ja monialainen toimijoiden joukko kokoontui häiriötilannekeskuksen harjoitukseen lauantaina 4.10.2025 Puumalan yhtenäiskoululle. Harjoituksessa harjoiteltiin tilannetta, jossa myrsky on aiheuttanut laajamittaisen sähkönjakelukatkon. Katkosta aiheutui myös etsintätilanne.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme