Oppilaitosten työelämäarvioinnin pilotti Lapissa paljasti sekä vahvuuksia että kehitystarpeita
Lapissa on toteutettu vuorovaikutuksellinen työelämäarviointien pilotti, jonka tavoitteena oli vahvistaa tutkimuksen, koulutuksen ja elinkeinoelämän välistä vuoropuhelua.

Työelämäarvioinnin pilotissa mukana olivat toisen asteen oppilaitoksista Lappia ja REDU sekä korkeakouluista Lapin ammattikorkeakoulu ja Lapin yliopisto. Arviointiin osallistuneet koulutus- ja tutkinto-ohjelmat edustivat monipuolisesti alueen osaamistarpeita: logistiikkaa, matkailua, rakentamista, yhdyskuntatekniikkaa ja muotoilua.
Lapin kauppakamarin kutsumat, yhteensä kuusitoista lappilaisen yrityskentän tai sidosryhmän edustajaa sekä kauppakamarin toimitusjohtaja Liisa Ansala arvioivat oppilaitoksen ja koulutusohjelman johdon kanssa valittujen teemojen ja arviointikysymysten kautta toiminnan elinkeinolähtöisyyttä ja vaikuttavuutta. Vastaajina olivat opetus-, tutkimus- ja hankehenkilöstöä.
Arviointikeskusteluissa pureuduttiin mm. siihen, miten koulutus vastaa alueen työelämän tarpeisiin, millaista yhteistyötä tehdään tutkimus- ja kehitystoiminnassa, ja kuinka ennakointitietoa hyödynnetään tutkintojen kehittämisessä. Kokonaisarvio pilotista oli myönteinen – mukana olleet ohjelmat saivat yleisesti hyviä ja paikoin jopa erinomaisia arvioita.
Samalla arviointiprosessi paljasti selkeitä kehityskohteita. Eri arvioissa nousseita teemoja olivat muun muassa kielten opetuksen vahvistaminen, työpaikkaohjaajien parempi perehdytys sekä yritysyhteistyön koordinaation kehittäminen ja yritysten tietoisuuden nostaminen tehdystä tutkimus- ja kehitystyöstä. Myös opiskelijahankinnan kytkeminen tiiviimmin yritysverkostoihin nähtiin mahdollisuutena syventää vuorovaikutusta.
Arviointiin osallistunut yritys piti mallia hyödyllisenä ja selkeänä. ”Oppilaitoksilla on merkittävä rooli ammattiylpeyden ja -osaamisen vahvistamisessa ja olikin hienoa päästä syventymään yhdessä aiheeseen. Vuorovaikutuksellinen arviointi antoi pohdittavaa myös meille yritysten edustajille.”, kuvailee Santa’s Hotelsin HR-päällikkö Rosa Vetri arviointia yrityksen näkökulmasta. Vetri osallistui REDU:n matkailualan arviointiin.
”Vuoropuhelu arviointitilaisuudessa oli aktiivista ja molempien osapuolten toimesta kehittämishaluista. Huomasimme keskustelun aikana, että yrityksessä voi toimia työpaikkaohjaaja, joka tekee runsaasti yhteistyötä, mutta samalla myös henkilöitä, joille toimintamme tai työpaikkaohjaajan tehtävät eivät ole tuttuja”, toteaa puolestaan oppilaitoksen näkökulmasta ammattiopisto Lappian koulutuspäällikkö Kati Röntynen.
Pilotin kokemukset luovat pohjaa työelämäarviointimallin mahdolliselle laajemmalle käytölle Lapissa tulevaisuudessa. Tavoitteena on vahvistaa alueen osaamis- ja kasvupohjaa ja varmistaa, että tehtävä tutkimus ja koulutus vastaa entistä paremmin elinkeinoelämän tarpeisiin.
Lisätiedot
Antti Eteläaho, asiantuntija, Lapin kauppakamari. antti.eteläaho@chamber.fi, +358 40 675 3395
Liisa Ansala, toimitusjohtaja, Lapin kauppakamari. liisa.ansala@chamber.fi, +358 44 577 7514
Rosa Vetri, HR-päällikkö, Santa's Hotels. rosa.vetri@santashotels.fi, +358 50 404 3561
Kati Röntynen, koulutuspäällikkö, Lappia. kati.rontynen@lappia.fi, +358 50 444 4867
Lapin kauppakamari toteutti oppilaitosten työelämäarviointipilotin Lapissa osana Kasvua Lappiin innovaatiolla -EAKR-hanketta. Arviointiin osallistui yhteensä 16 Lapin kärkitoimialojen yritystä tai sidosryhmää.
Arviointi suoritettiin REDU:n matkailun, Lappian logistiikka- ja kuljetusalan, Lapin AMK:n rakentamisen ja yhdyskuntatekniikan ja Lapin yliopiston muotoilun tutkinto-ohjelmille. Arvioinnissa hyödynnettiin Pohjois-Karjalan kauppakamarin ”Hyväksytysti työelämäauditoitu”-mallia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti EteläahoAsiantuntija - kehitys, kasvu ja kansainvälisyysLapin kauppakamari
Puh:040 675 3395antti.etelaaho@chamber.fiLiisa AnsalaToimitusjohtajaLapin kauppakamari
Puh:044 577 7514liisa.ansala@chamber.fiKuvat
Lapin kauppakamari haluaa varmistaa, että yritystoiminnalla on Lapissa kilpailukykyinen toimintaympäristö, Lappi on vetovoimainen sijoittumispaikka, ja että yrityksillä on hyvät verkostoitumismahdollisuudet sekä oikeaa tietoa elinkeinoelämän toimintaympäristöstä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin kauppakamari
Kauppakamarikysely: Yritysten suhdannenäkymät kirkastumassa – Lapin liikevaihdossa kasvua23.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien talouskysely osoittaa, että yritysten näkymät suhdanteen paranemisesta ovat jatkuneet. Vastaukset ovat myönteisempiä kuin alkuvuodesta, erityisesti odotukset liikevaihdon ja kannattavuuden kehityksestä ovat vahvistuneet selvästi. Lapissa kehitys on edelleen ollut muuta maata positiivisempaa.
Puoliväliriihessä huolina sähkön verotus ja henkilöjunaliikenne17.4.2025 12:21:02 EEST | Tiedote
Hallitus kokoontuu pääsiäisen jälkeen puoliväliriiheen. Hallitus on jo ilmoittanut suunnitelmastaan siirtää kaivokset ja datakeskukset korkeampaan sähköveroluokkaan kuin muu teollisuus. Lapin kauppakamari huomauttaa, että kasvun pohjaa ei saa heikentää elinkeinoelämään kohdistuvilla veronkorotuksilla.
Anumaria Salminen vahvistamaan Lapin kauppakamarin vaikuttamistyötä12.3.2025 08:07:00 EET | Tiedote
KTM Anumaria Salminen aloitti Lapin kauppakamarin vaikuttamistyön koordinaattorina maaliskuun alussa.
Lapin matkailu tuotti yli 290 miljoonan euron veropotin – tuore tilasto ennakoi potin kasvua30.1.2025 09:28:27 EET | Tiedote
Matkailusta saatavia verotuloja kertyi vuonna 2023 yhteensä 293 miljoonaa euroa. Lapin kauppakamarin arvion mukaan vuoden 2024 verokertymä on tätä suurempi, sillä majoitusvuorokaudet ovat kasvaneet.
Lapin elinkeinoelämässä tulevaisuuden talousnäkymät normalisoituneet23.1.2025 08:38:16 EET | Tiedote
Suomen talous on edelleen matalasuhdanteessa. Odotukset kasvun vauhdittumiselle ovat silti vahvistuneet. Lapin osalta suhdannetilanne on normalisoitunut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme