Suomen kovimpien No Prep -autojen oma kausi käynnistyy Porissa 31.5. - "Monta tasaväkistä autoa löytyy lähtöviivalta"
Porin lentokentällä ajettavaan sarjan avausosakilpailuun hallitsevana FHRA No Prep Challenge -mestarina lähtee Jontte Lehtisalo, 57, Dodge Challengerillaan.

"Ei se ole pelkästään kiinni siitä, että vehkeet rokkaa. Lähtöviivalla täytyy olla hereillä", satakuntalainen Jontte Lehtisalo tiivistää No Prepin juonen.
No Prepissä kilpailu kovenee vuosi vuodelta, aina pitää päästä kovempaa, joten kalustoa on kehitettävä jatkuvasti.
"Paljon muutoksia tuli moottoripuolelle ja melkein sata kiloa saatiin painoakin pois. Kyllä kamppaillaan mestaruudesta, yritys on kova", Lehtisalo kertoo tulevan kauden juonista.
Mikä sitten on kovin juttu No Prep Challengessa?
"Kaikki on tasavertaisia kaluston puolesta, eli monta tasaväkistä autoa löytyy lähtöviivalta."
Kiihdytysajossa “No Prep” tarkoittaa, että radalle ei ole tehty juuri mitään kuljettajien auttamiseksi. Toisin sanoen, tämä kiihdytysurheilun muoto laittaa kuskit ja autot vaikean haasteen eteen.
Suomen kovimpien No Prep -autojen sarjaa on kehitetty pääosien kuskien ehdoilla.
"Kiva juttu kun on saatu kehitettyä oma sarja, paljon on saatu yleisesti ottaen jengiä seuraamaan tiimejä."
Lehtisalon toiveissa kaudelle 2025 on, ettei kilpakumppaneille tulisi mitään ongelmia. Pääasia on ajaa kilpaa, sillä ensimmäinen 201 metrin, eli kasimailin, kohdalla maaliviivan ylittänyt on voittaja.
"Lentokenttäradoillakin vauhdit kasvaa 1/8-maililla yli kahdensadan", Jontte päättää.
Kaudella 2025 ajetaan neljä FHRA No Prep Challenge -tapahtumaa. FHRA järjestää kaksi tapahtumaa Vesivehmaalla, Bear City Cruisers yhden Porissa ja Riverside Cruisers yhden Kiikalassa.
***
FHRA No Prep Challenge -kalenteri 2025:
31.5. / FHRA No Prep Challenge, Pori (Järjestäjä: Bear City Cruisers)
7.6. / FHRA No Prep Challenge, Vesivehmaa
9.8. / FHRA No Prep Challenge, Kiikala (Järjestäjä: Riverside Cruisers)
16.8. / FHRA No Prep Challenge, Vesivehmaa
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anssi Pinolatoimitusjohtaja
Tapahtumat, myynti ja yhteistyökumppanuudet
Jukka Salminenmyynti- ja markkinointikehitysvastaava
Viestintä, tiedotus
Kuvat





Linkit
Tietoja julkaisijasta
FHRA on koko olemassaolonsa ajan ajanut harrasteajoneuvojen asiaa, jonka lisäksi se on suomalaisen kiihdytysurheilun pioneeri. Mutkattomuus ja viihtyvyys tuottavat isompia kokemuksia. FHRA:n suurin vuosittainen tapahtuma on Original American Car Show, joka on järjestetty Helsingissä vuodesta 1980 lähtien. ACS-näyttelyn lisäksi FHRA järjestää mm. Kiihdytysajon SM-sarjan osakilpailut, lailliset katukiihdytyspäivät lentokenttäradoilla ja cruising-kulttuuriin liittyviä tapahtumia. FHRA on vaikuttamassa myös harrasteajoneuvojen rakentelusäännöksiin ja teknisiin määräyksiin, sekä yhdistys on Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) valtuuttama museoajoneuvotarkastaja. Finnish Hot Rod Association FHRA Ry perustettiin vuonna 1972. | fhra.fi | americancarshow.fi | kiihdytysurheilu.fi |
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta FHRA
PL-Power Spring Nationals avasi kiihdytysajokauden Pieksämäellä - "Selkeitä parannuskohteita poikkeustilanteiden varalle"27.5.2025 11:51:37 EEST | Tiedote
24.-25.5. Motoparkissa ajettuun avausosakilpailuun ilmoittautui yli 100 kilpailijaa. Kiihdytysajon SM-osakilpailuviikonloppu koostuu kahdesta vaiheesta.
F1-kommentaattori Ossi Oikarisen, 55, räjähtävä kesäharrastus on kiihdytysajo22.5.2025 06:35:00 EEST | Tiedote
Pitkän uran formula ykkösissä tehneelle Ossi Oikariselle, 55, kiihdytysautoilu sopii erittäin hyvin.
Polaris Finland Oy syventää pitkäaikaista yhteistyökumppanuuttaan Kiihdytysajon SM-sarjassa21.5.2025 09:10:55 EEST | Tiedote
Yhteistyön jatkuessa Polaris-mönkijät ja Ranger-ajoneuvot ovat Kiihdytysajon SM-sarjan rataryhmän käytössä vuonna 2025.
PL-Power Spring Nationals avaa kiihdytysajokauden Pieksämäen Motoparkissa 24.-25.5.16.5.2025 11:01:27 EEST | Tiedote
Kiihdytysajon SM-osakilpailut järjestää FHRA. Kiihdytysajon SM-sarjan virallinen nimi on Blåkläder Drag Racing Series 2025. Avausosakilpailuun ilmoittautui yli 100 kilpailijaa.
Speed jatkaa pitkäaikaista yhteistyökumppanuuttaan Kiihdytysajon SM-sarjassa vuonna 20256.5.2025 11:00:12 EEST | Tiedote
Kiihdytysajon SM-sarjan 40ft-konttikuljetukset keskitetään merikonttikuljetusten edelläkävijä Speedille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme