Risto Murto Työeläke-lehdessä: Isot kriisit eletään myös eläkejärjestelmän kautta
Riskit lisääntyvät ja osakepaino kasvaa tulevan sijoitusuudistuksen myötä. Työeläke-lehden haastattelussa Risto Murto muistuttaa, että uudistus on järkevä toteuttaa asteittain ajallisesti hajauttaen.

Lainsäädäntövalmistelussa oleva eläkeuudistus antaa työeläkeyhtiöille mahdollisuuden tavoitella eläkevaroille entistä parempia tuottoja. Lantin kääntöpuolella kasvavat myös riskit.
– Meidän on totuttava siihen, että isot kriisit eletään myös eläkejärjestelmän kautta. On tärkeä muistaa, että eläkesijoittamisen tähtäin on kaukana horisontissa, ei yksittäisissä vuosissa, Varman toimitusjohtaja Risto Murto toteaa Työeläke-lehden haastattelussa.
Murron luotsaamana Varma teki viime tilikaudella erinomaisen tuloksen. Rahastoiduille eläkevaroille se tahkosi tuottoja etenkin Suomen ulkopuolelta. Kesäkuun Työeläke-lehteen on koottu työeläkelaitosten koko kuva tilinpäätöstietoineen yhtiöiden vertailuina.
Tuottavuuskehitykseen odotetaan kovasti piristystä, sillä eläkemenon suhde bruttokansantuotteeseen on nyt ennätyskorkealla. Viime vuonna maksettiin reilut 36 miljardia euroa työeläkkeinä. Rahastoituja eläkevaroja työeläkejärjestelmällä on lähes 275 miljardia euroa.
Moni pähkäilee eläkkeen ja palkan verotusta
Joustavan eläkeiän aikana yhä useampi yhdistää työn ja eläkkeen. Jos työkykyä ja -intoa vielä riittää, voi pohtia mikä omassa tilanteessa on paras ratkaisu ja miten verotus vaikuttaa kokonaisuuteen.
– Kun henkilö saa sekä eläkettä että palkkaa, verotus on pääsääntöisesti kevyempää kuin jos samansuuruinen kokonaistulo olisi vain palkkaa tai vain eläkettä, toteaa Eläketurvakeskuksen erityisasiantuntija Suvi Ritola artikkelissaan.
Lisäksi uusimmassa Työeläke-lehdessä:
- Visualisointi keskieläkkeestä ja eläkemenon suhde bruttokansantuotteeseen
- Ohjenuoraa siitä, miten käy eläkkeen, kun kuolema kohtaa
- Mitä yrittäjän hyvä huomioida, kun suuntaa EU:hun etätöihin
- Työeläkelaitosten tilinpäätöstiedot vuodelta 2024.
Verkkolehti Työeläkelehti.fi-palvelussa
Näköislehdet Julkari.fi-palvelussa
Työeläkelaitosten tilinpäätöstiedot vuodelta 2024 (erikoiskooste lehden osana)
Eläketurvakeskuksen Työeläke-lehti on työeläkealan ammatti- ja sidosryhmälehti.
Tilaa Työeläke-lehden uutiskirje – ja saat lehden käsiisi ensimmäisten joukossa.
Juhlavuottaan viettävä Työeläke-lehti on ilmestynyt asiantuntijan apuna jo 60 vuotta. Lehden 60-vuotisjuhlanumero ilmestyy 1. lokakuuta.
Lisätietoja:
toimituspäällikkö Anne Iivonen, 050 575 7134, anne.iivonen(at)etk.fi
päätoimittaja Tuovi Rautjoki, 045 138 6123, tuovi.rautjoki(at)etk.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne IivonenToimituspäällikkö
Puh:050 575 7134anne.iivonen@etk.fiTuovi RautjokiPäätoimittaja
Puh:045 138 6123tuovi.rautjoki@etk.fiKuvat
Linkit
TYÖELÄKE on työeläkealan ammatti- ja sidosryhmälehti. ELÄKETURVAKESKUS on lakisääteinen työeläketurvan kehittäjä, asiantuntija ja yhteisten palvelujen tuottaja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläke-lehti
Työeläke-lehdessä Ilkka Oksala avaa eläkeneuvottelujen taustat17.3.2025 08:40:00 EET | Tiedote
Eläkeuudistuksen ratkaisijana Ilkka Oksalalla oli kaksoisrooli eläkeneuvotteluissa: toinen käsi heilutti uskollisesti elinkeinoelämän sauvaa ja toinen tahditti osapuolia keskinäiseen sopimukseen. Oksalan henkilöhaastattelun lisäksi Työeläke-lehti avaa tuoreeltaan eläkeuudistukseen liittyviä monia näkökulmia.
Työeläke-lehti: Julkisen talouden paineet ulottuvat eläketurvaan2.12.2024 08:40:00 EET | Tiedote
Joulukuun Työeläke-lehdessä puheenaiheena on valtion ja työeläkejärjestelmän suhde. Lehdessä ekonomistikolmikko perustelee, mikä rooli työeläkevaroilla on julkisen talouden tasapainottajana.
Hanén vaatii yrittäjäeläkkeeseen täysremonttia30.9.2024 08:40:00 EEST | Tiedote
”YEL-työtulosta on luovuttava", sanoo Liisa Hanén uusimmassa Työeläke-lehdessä. Mikro- ja yksinyrittäjien edunvalvoja haluaa samat eläkesäännöt yrittäjille ja palkansaajille.
Työeläke-lehti kurkisti eläkeläisen lompakkoon3.6.2024 08:40:00 EEST | Tiedote
Jopa puolet eläkeläisistä on kiinnostunut tekemään töitä eläkkeellä. Työeläke-lehden kesäkuun lehti kurkistaa eläkeläisten lompakkoon ja luo kuvan suomalaisesta eläkkeensaajasta.
Työeläke-lehti alustataloudesta: yrittäjän vai rengin työtä?11.3.2024 08:40:00 EET | Tiedote
"Aina on joku, joka hyötyy siitä, että toinen tekee halvemmalla duunia”, sanoo PAMin puheenjohtaja Annika Rönni-Sällinen. Alustatalous kasvaa ilmiömäisesti. Ovatko ruokalähetit yrittäjiä vai työntekijöitä?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme