SDP:n Saku Nikkanen: Hallituksen keinot osin yleisen edun vastaisia
Jätin kirjallisen kysymyksen hankintalain uudistamisesta. Haluan kiinnittää huomiota hankintalain uudistamisen yhteydessä julkisen kilpailutuksen kotimaisiin haasteisiin. Erityisesti siihen haasteeseen, miten suomalaiset teolliset valmistavat yritykset voisivat kilpailla paremmin ulkomaisen halpatuonnin kanssa ja näin työllistää kotimaisia työntekijöitä. Toinen huomionarvoinen haaste hankintalain uudistuksessa on se, että muutoksella tultaisiin hankaloittamaan tarpeettomasti yleistä etua ja kuntien lainmukaisten sidosyksiköiden niin sanottujen in house -yhtiöiden julkista palvelutoimintaa, kertoo kansanedustaja Saku Nikkanen.

- Halvalla hinnalla on julkisissa hankinnoissa liian suuri painoarvo. Miten nostamme kriteereissä arvoon vastuullisuutta kotimaisen työn tarjoamisesta? On luonnollisesti tärkeää myös huomioida EU:n sisämarkkinalainsäädäntö sekä julkisia hankintoja koskevat vähimmäissäännöt, jotka turvaavat avoimuuden, tasavertaisen kohtelun, avoimen kilpailun ja menettelyjen moitteettoman hallinnoinnin perusperiaatteet. Mutta miten voisimme sitten näillä kriteeristöillä tukea nykyistä paremmin kotimaista työtä ja yrittäjyyttä? Erityisesti haluan korostaa suomalaisten yritysten korkeaa laatua ja osaamista. On elintärkeää, että julkisissa hankinnoissa annetaan arvo tälle korkealle osaamiselle ja tuetaan suomalaisten yritysten menestystä kansainvälisessä kilpailussa. Lisäksi olisi tärkeää huomioida hankintakriteeristöissä lähellä tuotetun tuotteen matala hiilijalanjälki kilpailutuksissa ja julkisissa hankinnoissa, toteaa Nikkanen.
Hankintalain uudistukseen liittyen toinen asia on kuntien in house -yhtiöiden sääntelyn muutos. Toimiva palvelujärjestelmä tarvitsee julkisten ja yksityisten vahvaa kumppanuutta, ei niiden selkeää vastakkainasettelua. Nykyisessä hankintalaissa ja kuntien in house -yhtiöiden käytössä on omat ongelmansa, joita on hyvä hankintalain uudistuksen yhteydessä pyrkiä korjaamaan. Tämän julkisen palvelutuotannon in house -yhtiöiden hankintalain uudistuksen mukainen toiminnan tiukka rajaaminen johtaisi kuitenkin ei-toivottuihin tilanteisiin. Kunnat ovat jakaneet viestiä yleisen edun vastaisena pitämästään hankintalain muutoksesta, joka lisäisi kuntien hankintabyrokratiaa merkittävästi. Niissä ollaan huolissaan kuntalaisten palveluiden jatkuvuudesta, suomalaisten huoltovarmuudesta ja kyberturvallisuudesta.
- Hankintalain uudistamista tulisi harkita vielä vakavasti uudelleen ja peruuttaa valmistelu tässä muodossaan. Asiaan voitaisiin myös tehdä poikkeus omistusosuusvaatimuksessa, ettei hankintalain uudistamishanke aja kuntia yleisen edun vastaiseen tilanteeseen, jossa kunnat eivät pysty järjestämään palveluitaan, koska lainmukaisia in house -yhtiöitä tulisi ilman välttämätöntä syytä purkaa. Tämän vuoksi jätin asiasta hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen. Jään odottamaan minkälaisia toimia hallitus aikoo tehdä uudistaakseen ja parantaakseen hankintalakia, toteaa Saku Nikkanen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Kysymys Palestiinan tunnustamisesta selvästi pääministerille kiusallinen1.6.2025 15:44:16 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo ei kyennyt osoittamaan hallituksensa ulkopolitiikan johtajuutta haastattelutunnilla. Pääministerin tehtävä on vastata hallituksen politiikasta. Tähän Orpo ei pysty Palestiinan tunnustamisen osalta, vaan kysymys on pääministerille ja päähallituspuolue kokoomukselle selvästi kiusallinen.
SDP:n Perholehto: Ministerin puututtava työllisyysalueiden tilanteeseen – nuorten pitkäaikaistyöttömyyden riski kasvaa1.6.2025 13:00:06 EEST | Tiedote
Työllisyyspalvelut siirtyivät vuoden alussa kunnille ilman riittäviä resursseja. SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto varoittaa, että tilanne uhkaa erityisesti nuoria ja osatyökykyisiä.
SDP:n Joona Räsänen: Nyt paljastui Valtion Eläkerahastosta otettavan pikavipin kustannus1.6.2025 12:01:00 EEST | Tiedote
Orpon-Purran hallitus on talouspolitiikassaan ripustanut viimeisimmät uskottavuutensa rippeet siihen tavoitteeseen, että julkisen talouden velkasuhde vakautuisi yhdeksi vuodeksi tämän kauden lopulla. Eli julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen pitäisi pysyä vuonna 2027 samana, kuin sen on vuonna 2026. Valtiovarainministeriön uusimman ennusteen mukaan tämäkään tavoite ei ole toteutumassa.
SDP:n Aki Lindén: Milloin pääministeri Orpo sanoo ”sori siitä”?30.5.2025 17:11:14 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon kirjoitus talouspolitiikasta on osoittautunut olennaiselta sisällöltään virheelliseksi. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen kasvaa Orpon hallituksen aikana. Orpo kertoi, että suhde ”vakautuu”, mikä tarkoittaa, että velan osuus ei enää kasva. Virheellinen oli myös pääministerin väite, että tämä arvio olisi valtiovarainministeriön virkamiesten arvio, muistuttaa Aki Linden.
SDP:n Joona Räsänen: Orpon on aika lakata selittelemästä ja myöntää virheensä30.5.2025 15:04:48 EEST | Tiedote
Nyt on oikea aika pääministerin myöntää reilusti virheensä, eikö turvautua surkeisiin meriselityksiin. Orpolle oli jo äärimmäisen noloa, että valtiovarainministeriön ylimmän virkamiehen pitää korjata julkisuudessa pääministerin vääriä väitteitä, sanoo valtiovarainvaliokunnan jäsen Joona Räsänen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme