Maailman tunnetuin burleskitähti Dita Von Teese esiintyy Tampere-talossa
Burleskin maailmantähti, yhdysvaltalainen Dita Von Teese saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja tuo huikaisevan show’nsa Tampere-taloon sunnuntaina 12. huhtikuuta 2026. Luvassa on hienostunut yhdistelmä vanhan ajan Hollywoodin viehätystä, teatraalista taikaa ja sensuellia estetiikkaa. Pääsyliput Tampere-talon esitykseen tulevat myyntiin perjantaina 6. kesäkuuta 2025 klo 10.

Yhdysvaltalainen Dita Von Teese tunnetaan kansainvälisesti burleskin kuningattarena ja alansa suurimpana tähtenä. Artisti on tehnyt historiaa suuren amerikkalaisen taidemuodon saralla, ja hänen tavaramerkikseen on muodostunut vertaansa vailla oleva tyylitaju.
Dita Von Teesen esiintymiset ovat huikeita spektaakkeleja ja esittelevät sukupuolen sekä kehon moninaisuutta juhlistavan esiintyjäkaartin, joka koostuu neo-burleskin kermasta ympäri maailmaa. Ennen kaikkea esitykset kuvastavat Dita Von Teesen suunnatonta elämäniloa.
Dita Von Teesen uusi Nocturnelle-kiertue seuraa ennätyksiä rikkonutta ja maailmaa viisi vuotta kiertänyttä Glamonatrix-tuotantoa, joka on yhä kaikkien aikojen suurin burlesque-kiertue. Upouuden tuotantonsa myötä Von Teese nostaa jälleen omaa rimaansa ja esittelee hengästyttävän loisteliaan ja mielikuvituksellisen kokonaisuuden.
“Nocturnelle on tähän mennessä kunnianhimoisin ja hohdokkain show’ni”, Dita Von Teese kertoo. “Se on kokonaisuus, jossa hienostunut striptease kohtaa lumoavat illuusiot. Olen hakenut oppia taikureilta ja sukeltanut vanhan ajan taikuuden saloihin, sillä halusin luoda jotain ainutlaatuisen vangitsevaa. Luvassa on Teesen taikaa, hieman silmänkääntötemppuja ja rutkasti säihkettä.”
Esiintyjänä, luovana johtajana, koreografina ja tuottajana tunnetun Dita Von Teesen esityksiä ovat viime aikoina seuranneet yleisössä muun muassa Harry Styles, Jean Paul Gaultier, Olivia Wilde, Tim Burton, Pamela Anderson, Jon Hamm, Christina Hendricks, Josh Groban, Monacon prinssi Albert II ja Hollywoodin kultakauden tähti Leslie Caron.
Nocturelle nähdään Tampere-talon Isossa salissa sunnuntaina 12.4.2026 klo 19. Ovet avataan klo 18.30. Tapahtuma on kielletty alle 18-vuotiailta. Permanto on anniskelualuetta, mutta parvelle juomia ei saa viedä.
Liput ovat myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa perjantaista 6.6.2025 klo 10 alkaen. Myynnissä on myös VIP-paketteja, jotka sisältävät Meet & Greet -valokuvaustilaisuuden Dita Von Teesen kanssa esityksen jälkeen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elsa VähänenViestintäasiantuntijaTampere-talo Oy
Puh:+358 40 551 2739elsa.vahanen@tampere-talo.fiTietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Arttu Wiskari, JVG, Nelli Matula ja Portion Boys esiintyvät Iskelmä Gaalassa9.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Iskelmä Gaala kokoaa kotimaisen musiikin tähdet Tampereen Nokia Arenalle perjantaina 20. helmikuuta 2026. Ensimmäiset artistit on nyt julkaistu. Lavalle nousevat Arttu Wiskari, Nelli Matula, Robin Packalen, JVG, Portion Boys sekä Komiat-yhtyeestä tuttu Aleksi Yli-Sissala. Lisää esiintyjiä julkaistaan syksyn aikana. Tapahtuman liput tulevat myyntiin perjantaina 12. syyskuuta.
MEDIAKUTSU: Tampereen Kirjafestarit – ohjelman julkistus8.9.2025 09:03:00 EEST | Kutsu
Tampereen Kirjafestareiden ohjelmapäällikkö Milla Palovaara esittelee vuoden 2025 festivaaliohjelman 17. syyskuuta Tampere-talossa.
Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan ikoninen ysärisoundtrack soi orkesterikonsertissa Tampere-talossa4.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talossa tarjoillaan keväällä apetta nostalgiannälkään. Helsingissä suursuosion saanut Muumimusiikkia-konsertti soi Isossa salissa lauantaina 21. maaliskuuta 2026. Konsertissa esitetään 1990-luvun Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan rakastettua musiikkia, jonka on säveltänyt japanilainen Sumio Shiratori. Tuittu Koskisen ja Taimi Tornikosken uusia sovituksia tulkitsee nuorista ammattimuusikoista koostuva 24-henkinen orkesteri. Konsertin liput tulevat myyntiin maanantaina 8. syyskuuta klo 9.
Bisnes & Kulttuuri -seminaari uudistuu – Taike mukana järjestäjänä28.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Suomessa ainutlaatuinen elinkeinoelämän ja kulttuurin keskustelufoorumi Bisnes & Kulttuuri -seminaari palaa Tampere-taloon maanantaina 29.9.2025 uudistuneella ohjelmalla. Pitkän historiansa aikana seminaari on kasvanut merkittäväksi kohtaamispaikaksi, ja tänä vuonna se rakentuu ensimmäistä kertaa kahdesta erillisestä osiosta, joihin voi osallistua yhdessä tai erikseen. Vuoden teema on sekä kulttuurialalle että elinkeinoelämälle polttavan ajankohtainen: pääomittaminen ja rahoitus.
MEDIAKUTSU MAAILMANENSI-ILTAAN: Tampere Filharmonia esittää Nightwishin Yesterwynde-albumin orkesteriversion Tampere-talossa torstaina 28.8. klo 1922.8.2025 09:15:00 EEST | Kutsu
Kutsumme kirjoittavia toimittajia ja median edustajia kokemaan suomalaisen metallimusiikin ikoniyhtyeen Nightwishin uutuuslevyn Yesterwynde sinfonisen maailmanensi-illan torstaina 28. elokuuta klo 19 Tampere-talossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme