Yleisillä luustolääkkeillä yhteys vakavaan leukasairauteen
3.6.2025 05:50:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Tietyt luuston hoitoon käytetyt lääkkeet, erityisesti yhdessä kortikosteroidien kanssa, voivat huomattavasti lisätä harvinaisen mutta vakavan leukasairauden riskiä. Tulos käy ilmi Oulun yliopiston tutkimuksesta, jossa analysoitiin vuosina 2013–2015 luustolääkkeen aloittaneiden suomalaisten aikuispotilaiden tietoja. Tutkijat suosittelevat tarkempaa seurantaa ja harkintaa lääkkeiden käytössä.

Kyseessä on niin sanottu leukaluun kuolio, jossa leukaluu alkaa heikentyä ja edetä kuolioon lääkityksen seurauksena. Kuolion ilmaantuvuus oli 0,3 % matala-annoksisilla ja 9 % korkea-annoksisilla luustolääkkeiden käyttäjillä. Luustolääkkeitä käytetään Suomessa yleisesti erityisesti osteoporoosin hoidossa sekä rinta- ja eturauhassyöpäpotilaiden luumetastaasien ehkäisyssä. Yleisimmin käytetyt lääkkeet ovat denosumabi ja bisfosfonaatit.
Tutkimuksen mukaan leukaluun kuolion riski oli selvästi suurempi niillä potilailla, jotka käyttivät denosumabia. Sen käyttäjillä vakava leuan vaurio oli jopa viisi kertaa todennäköisempi kuin bisfosfonaatteja käyttävillä. Lisäksi kortisonin käyttö yhdessä luustolääkkeen kanssa lisäsi kuolion riskiä merkittävästi: matala-annoksista luustolääkettä käyttävillä potilailla riski oli jopa kuusinkertainen. Muita merkittäviä leukaluun kuolion riskitekijöitä olivat miessukupuoli ja syöpädiagnoosi.
Kyseessä on ensimmäinen Suomessa toteutettu väestötason tutkimus lääkkeisiin liittyvän leukaluun kuolion ilmaantuvuudesta ja riskitekijöistä. Tutkimuksessa analysoitiin lähes 60 000 suomalaispotilaan tietoja.
"Tutkimuksemme vahvistaa sen, että denosumabiin liittyy selvästi suurempi leukaluun kuolion riski verrattuna bisfosfonaatteihin, mutta riskien välinen ero oli yllättävän suuri. Erityisen yllättävää oli myös se, kuinka voimakkaasti kortikosteroidien samanaikainen käyttö lisäsi riskiä matala-annoksisilla luustolääkkeiden käyttäjillä”, Oulun yliopiston väitöskirjatutkija, hammaslääkäri Miika Kujanpää sanoo.
Tutkijat suosittelevat, että potilaiden hoitoa tarkastellaan aiempaa huolellisemmin silloin, kun käytössä on useita lääkkeitä, erityisesti denosumabi ja kortisoni samanaikaisesti. Lisäksi he korostavat suun terveydenhuollon roolia riskien vähentämisessä – esimerkiksi hampaiden ja ikenien kunto tulisi tarkistaa ennen luustolääkityksen aloittamista ja sen aikana.
Tutkimus on julkaistu Scientfic Reports -lehdessä toukokuussa. Tutkimusta on rahoittanut mm. Suomen Hammaslääkäriseura Apollonia.
Kujanpää, M., Vuollo, V., Tiisanoja, A. et al. Incidence of medication-related osteonecrosis of the jaw and associated antiresorptive drugs in adult Finnish population. Sci Rep 15, 17377 (2025). https://doi.org/10.1038/s41598-025-02225-2
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HLL Miika Kujanpää, väitöskirjatutkija, Oulun yliopisto, 0504144021, miika.kujanpaa@student.oulu.fi
Viestintäasiantuntija Meri Rova, Oulun yliopisto, 050 464 3361, meri.rova@oulu.fi
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Jäätikön alta ilmestyvä piilevä metaani paljastaa Grönlannin herkkyyden ilmastonmuutokselle6.5.2026 14:03:00 EEST | Tiedote
Uuden tutkimuksen mukaan Grönlannin mannerjäätikkö reagoi ilmaston lämpenemiseen selvästi voimakkaammin kuin ilmastomallit ovat ennustaneet. Metaania (CH4) on havaittu sulavien jäätiköiden reunoilla eri puolilla maailmaa. Nyt julkaistu tutkimus on kuitenkin ensimmäinen, jossa ilmiötä on tarkasteltu jäätikön reunavyöhykkeen laajuudessa.
LUMA-aineiden opettajat kokoontuvat suurtapahtumaan Ouluun – aiheet kansalaistieteestä ajattelutaitoihin4.5.2026 09:42:00 EEST | Tiedote
Luonnontieteiden ja matemaattisten aineiden opettajat kokoontuvat 6.–8. toukokuuta Ouluun valtakunnallisille superpäiville. Neljästä eri tapahtumakokonaisuudesta koostuville päiville osallistuu tuhansia LUMA-aineiden opettajia, tutkijoita, opiskelijoita ja koulutuksen kehittäjiä eri puolilta Suomea.
Kokeellinen lääke tuo uutta toivoa keliakian hoitoon – suojaa koko elimistöä gluteenin haitoilta28.4.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Kokeellinen lääke voi tulevaisuudessa tarjota uudenlaista suojaa keliakiaa sairastaville. Oulun ja Tampereen yliopistojen johtaman kansainvälisen tutkimuksen mukaan lääke vaimentaa gluteenin haitallisia vaikutuksia paitsi suolistossa myös laajasti koko elimistössä.
Tekoälyinnovaatiot ja käyttäjälähtöinen suunnittelu vauhdittavat digitaalisen suunterveydenhuollon kehitystä23.4.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston koordinoima DSS Oral –hanke esitteli verkkoseminaarissaan merkittäviä edistysaskeleita digitaalisten ja tekoälyavusteisten ratkaisujen kehittämisessä suunterveydenhuollon tueksi. Hankekumppaneiden tutkijoiden esityksissä käsiteltiin muun muassa suunterveyden riskinarvioinnin kehitystä, syväoppimiseen perustuvia seulontamenetelmiä älypuhelinkuvien avulla, automaattista hampaiden tunnistusta sekä uusia lähestymistapoja luotettavien ennustemallien rakentamiseen rajallisen aineiston pohjalta.
Tutkijat etsivät uusia keinoja HPV-seulontaan ja varhaiseen syöpäriskin tunnistamiseen22.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Papilloomaviruksiin (HPV) liittyvien syöpien ennaltaehkäisy on muutoksessa. HPV-rokotukset ovat jo vähentäneet merkittävästi kohdunkaulan syöpää eniten aiheuttavien virustyyppien esiintyvyyttä ja kohdunkaulan syövän esiasteita nuorissa ikäluokissa, mutta samaan aikaan osa muista papilloomaviruksiin liittyvistä syövistä, kuten suunielusyövät, ovat yleistyneet erityisesti rokottamattomassa aikuisväestössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme