Villa Gyllenbergin taidemuseo etsii suomalaisten kuvanveistäjänaisten teoksia
3.6.2025 08:55:00 EEST | Villa Gyllenberg | Tiedote
Taidemuseo Villa Gyllenberg kartoittaa suomalaisten 1800-luvun ja 1900-luvun alun naiskuvanveistäjien teoksia, jotka kuuluvat kotimaisiin julkisiin ja yksityisiin kokoelmiin. Teoskartoitus liittyy Villa Gyllenbergiin vuodelle 2027 suunnitteilla olevaan näyttelyyn. Kuvanveiston parissa työskennelleiden suomalaisten naisten töitä ei ole aiemmin esitelty tässä laajuudessa, ja tuleva näyttely perustuu uuteen tutkimukseen. Kuraattorina toimii FT Liisa Lindgren.

Kadonneita teoksia etsimässä
Taidehistorioitsija Liisa Lindgren on tutkinut varhaisia kuvanveistäjänaisia jo pitkään, ja näyttelyn yhteydessä julkaistaan myös tutkimusta esittelevä julkaisu. ”Tutkimustyötä hankaloittaa teosten saatavuus. On tiedossa, että teoksia on, mutta monen taiteilijan osalta vain harvojen olinpaikat ovat tiedossa”, kertoo näyttelyn kuraattori Liisa Lindgren.
1800-luvun ja 1900-luvun alussa työskennelleiden kuvanveistäjänaisten töitä on hyvin vähän suomalaisten museoiden kokoelmissa. Heitä ei pidetty arvossa kuten miespuolisia kuvanveistäjiä, ja vain harva teos päätyi museoiden kokoelmiin. Heillä ei myöskään ollut juuri mahdollisuutta jättää jälkeään julkiseen taiteeseen. Arvostetun monumentaalitaiteen rinnalla pienimuotoinen kuvanveisto jäi taiteen näkymättömäksi aluskasvillisuudeksi. Tilanne muuttui olennaisesti vasta toisen maailmansodan jälkeen. On korkea aika nostaa esille varhaiset kuvanveistäjänaiset ja valottaa heidän työnsä kautta 1800-luvun ja 1900-luvun alun suomalaisen kuvanveiston monipuolista kuvaa.
”Vaikuttaa siltä, että naiskuvanveistäjien teoksia on hankittu lähinnä yksityiskokoelmiin, ja tästä syystä teokset ovat hajallaan ympäri Suomea”, kertoo Villa Gyllenbergin intendentti Lotta Nylund. ”Toivomme tämän etsintäkuulutuksen johtavan näyttelyä ja suomalaista kulttuurihistoriaa rikastuttaviin löytöihin”, Nylund toteaa.
Näyttelytiimi toivoo tietoa veistoksista, piirustuksista, maalauksista ja grafiikasta sekä taidekäsityöstä seuraavilta taiteilijoilta:
Divina Asp (Marie Sophie Paillard), Edith von Bonsdorff, Hilda Flodin, Sigrid af Forselles, Aline Forsman, Ragnhild Godenius (myös hänen keramiikkansa kiinnostaa), Eva Gyldén (myös kaméet), Helvi Hyvärinen (varhaisteokset 1930–1950-luvuilta), Alexandra Löppönen, Ida Meller, Martha Nordenswan-Lindgren, Viivi Paarmio-Vallgren, Gerda Qvist (myös mitalit, etenkin valetut), Essi Renvall (varhaiset teokset 1930- ja 1940-luvulta), Dagny Rosenlew-Grenman (Maria Loew), Louise "Loja" Saarinen, Nina Sailo (varhaisteokset 1930- ja 1940-luvulta), Emilie Schreck, Venny Soldan-Brofeldt, Thelma Standertskjöld, Elsa Stenberg, Evelina Särkelä, Antoinette Vallgren, Marita Walldén, sekä Elsa Zilliacus.
Sopivista teoksista ja kokoelmista voi lähettää tietoja Lotta Nylundille osoitteeseen lotta.nylund@gyllenbergs.fi ja amanuenssille Kira Toikalle osoitteeseen kira.toikka@gyllenbergs.fi.
Kartoitustyötä helpottaa, jos teoksista on mahdollista lähettää kuva teostietojen mukana. Esimerkiksi matkapuhelimella otettu tunnistekuva riittää hyvin tässä vaiheessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lotta NylundIntendenttiVilla Gyllenberg
Puh:+358 40 576 1753lotta.nylund@gyllenbergs.fiSiiri OinonenYleisöpalveluvastaavaVilla Gyllenberg
Puh:+358 40 825 4763siiri.oinonen@gyllenbergs.fiLinkit
Villa Gyllenberg
Villa Gyllenberg on Signe ja Ane Gyllenbergin säätiön ylläpitämä koti- ja taidemuseo Helsingin Kuusisaaressa. Ajankohtaiset tiedot aukiolosta ja lipuista sekä näyttelyistä ja tapahtumista löydät museon kotisivuilta.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Villa Gyllenberg
Konst full av skönhet och livsglädje på Villa Gyllenbergs sommarutställning19.1.2026 08:40:00 EET | Pressmeddelande
Villa Gyllenbergs utställning sommaren 2026 presenterar finsk och fransk konst, mode och formgivning från 1920- till 1940-talet. Utställningen bär namnet Poetisk verklighet och lyfter fram såväl bekanta konstnärer och älskade konstverk som namn och företeelser som har fallit i glömska. Utställningen visas 22.4–13.9.2026.
Kauneutta ja elämäniloa pursuavaa taidetta Villa Gyllenbergin kesänäyttelyssä19.1.2026 08:40:00 EET | Tiedote
Villa Gyllenbergin kesän 2026 näyttely esittelee suomalaista ja ranskalaista taidetta, muotia ja muotoilua 1920–1940-luvuilta. Runollinen todellisuus -nimeä kantava näyttely nostaa esiin sekä tunnettuja taiteilijoita ja rakastettuja teoksia, että unohduksiin jääneitä nimiä ja ilmiöitä. Näyttely on esillä 22.4.–13.9.2026.
Villa Gyllenberg's summer exhibition presents art that brims with beauty and the joy of life19.1.2026 08:40:00 EET | Press release
The summer exhibition at Villa Gyllenberg in 2026 will present Finnish and French art, fashion and design from the 1920s–1940s. Titled Poetic Reality, the exhibition highlights both well-known artists and beloved works, as well as forgotten names and phenomena. The exhibition runs from 22 April to 13 September 2026.
Ett spanskt konstverk som man antagit vara försvunnet i århundraden finns på Granö i Helsingfors14.10.2025 12:05:00 EEST | Pressmeddelande
Målningen Petrus Martyren (ca 1650–1655) som visas på konstmuseet Villa Gyllenberg har bekräftats vara ett verk av den spanske barockmästaren Antonio del Castillo y Saavedra (1616–1668). Forskning och internationellt samarbete har visat att verket hör till en serie föreställande helgon från klostret San Pablo.
Vuosisatoja kadonneeksi luultu espanjalainen taideteos sijaitsee Helsingin Kuusisaaressa14.10.2025 12:05:00 EEST | Tiedote
Villa Gyllenbergin taidemuseossa esillä oleva maalaus Pietari Marttyyri (n. 1650–1655) on vahvistunut espanjalaisen barokkitaiteen mestari Antonio del Castillo y Saavedran (1616–1668) teokseksi. Tutkimuksen ja kansainvälisen yhteistyön tuloksena on selvinnyt, että teos on osa San Pablon luostariin kuulunutta pyhimyksiä esittävää sarjaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme