Kutsu: Sietämätöntä aktivismia – millainen on terveen oikeusvaltion suhde kansalaistoimintaan?
Millaista kansalaistoimintaa Suomen pitäisi kestää? Mihin suuntaan kansalaistoiminnan rajat liikkuvat nyt Euroopassa ja meillä Suomessa? Greenpeace järjestää keskiviikkona 4.6. keskustelutilaisuuden, jossa näitä kysymyksiä käsitellään tutkijoiden, oikeusoppineiden ja aktivistien voimin.

Oikeusvaltion tulevaisuus ja kansalaisyhteiskunnan kapeneva toimintatila puhuttavat sekä maailmalla että Suomessa. Yhdysvalloissa valamiehistö määräsi hiljattain Greenpeacen maksamaan yli 660 miljoonan dollarin korvaukset öljy-yhtiö Energy Transferille osallisuudesta öljyputken rakentamista vastustaneisiin mielenosoituksiin. Mistä tämä kertoo? Voisiko jotain tällaista tapahtua Euroopassa?
Tervetuloa kuulemaan asiantuntijoiden ajatuksia ja keskustelemaan Tekstin talolle tulevana keskiviikkona.
Sietämätöntä aktivismia – millainen on terveen oikeusvaltion suhde kansalaistoimintaan?
- keskiviikkona 4.6.2025 klo 16:00 – 17:30
- Tekstin talon Permanto-sali, Lintulahdenkatu 3, Helsinki
- Vapaa pääsy! Ilmoittaudu mukaan tästä
Ohjelma
16.00–16.40 Alustukset:
-
Annastiina Kallius, Helsingin yliopisto: Aktivismin tila, caset Unkari ja Trumpin Yhdysvallat
-
Kati Nieminen, Helsingin yliopisto: Aktivismi ja oikeuden Janus-kasvot
-
Tuuli Talvinko, Ympäristölitigaatiosäätiö: Suomalainen aktivismi ja toteutunut oikeuskäytäntö
16.40–17.30 Paneelikeskustelu:
-
Panelisteina Annastiina Kallius, Kati Nieminen, Tuuli Talvinko, Pauli Rautiainen ja Sini Saarela.
-
Moderaattorina Greenpeacen Suomen maajohtaja Touko Sipiläinen.
Puhujat
-
Annastiina Kallius on Unkarin oikeusvaltiokehitykseen perehtynyt sosiaali- ja kulttuuriantropologian tutkijatohtori Helsingin yliopistossa. Hän on seurannut Unkarin alati kapenevaa yhteiskunnan tilaa jo vuosia, ja hänen asiantuntijuutensa on erityisen kysyttyä nyt, kun Unkarin pääministeri Viktor Orbán on Donald Trumpin edustaman politiikan pääliittolainen Euroopassa, mikä ravistelee Euroopan valtasuhteita.
-
Kati Nieminen on kansalaistottelemattomuuden moraalista oikeutusta tutkinut oikeussosiologian dosentti ja yliopistonlehtori Helsingin yliopistossa.
-
Tuuli Talvinko on Ympäristölitigaatiosäätiön hallituksen puheenjohtaja, ja väitöskirjatutkija eurooppalaisen oikeuden, identiteetin ja historian tutkimuksen huippuyksikössä Helsingin yliopistossa.
-
Pauli Rautiainen on perus- ja ihmisoikeuksiin erikoistunut hallintotieteiden tohtori, joka työskentelee sosiaalioikeuden yliopistonlehtorina Itä-Suomen yliopistossa. Rautiainen on tutkinut mm. totaalikieltäytymistä ja osallistunut julkiseen keskusteluun mielenosoitusoikeudesta.
- Sini Saarela on aktivisti, joka oli vuonna 2013 Venäjällä pidätettynä kaksi kuukautta osallistuttuaan Greenpeacen protestiin arktista öljynporausta vastaan.
Pyydämme ilmoittautumiset ennakkoon tällä lomakkeella.
Lämpimästi tervetuloa!
Yhteyshenkilöt
Sanni LahtinenTiedottaja
Puh:040 7517 957sanni.lahtinen@greenpeace.orgTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Pommit upottivat Greenpeacen lippulaivan 40 vuotta sitten – Hyökkäykset aktivismia vastaan jatkuvat yhä9.7.2025 15:39:37 EEST | Tiedote
Neljäkymmentä vuotta sitten Ranskan tiedustelupalvelu upotti Greenpeacen aluksen Aucklandin satamassa tappaen valokuvaaja Fernando Pereiran. Pommi-isku herätti maailmanlaajuisen raivon ja vahvisti ympäristöliikettä. Taistelu oikeudenmukaisuuden ja luonnon puolesta jatkuu edelleen.
Uusi EU-direktiivi ensimmäistä kertaa koetuksella – Greenpeace kohtaa fossiilijätin tänään oikeudessa Alankomaissa2.7.2025 12:08:11 EEST | Tiedote
Greenpeace International kohtaa yhdysvaltalaisen Energy Transfer -energiayhtiön tänään Alankomaiden tuomioistuimessa. Ympäristöjärjestö vaatii miljardiyhtiöltä korvauksia toistuvista ja perusteettomista syytöksistä vedoten ensimmäisenä EU:n uuteen anti-SLAPP-direktiiviin, jonka tarkoitus on suojella kansalaisyhteiskunnan sananvapautta suuryritysten väärinkäytöksiltä.
Helsingin aseman kellotornissa kehotetaan vastarintaan11.6.2025 08:28:41 EEST | Tiedote
Varhain keskiviikkoaamuna Greenpeace Nordenin aktivistit nousivat Helsingin rautatieaseman kellotorniin ja levittivät yhdeksän metriä korkean banderollin. Banderollin teksti Time to resist kehottaa vastarintaan nyt, kun kansalaisyhteiskuntaa ollaan perinteisissä demokratioissa laittamassa ahtaalle. Viesti on osa maailmanlaajuista Time to Resist -kampanjaa, joka Suomessa kulkee nimellä Nyt v**** riittää. Kampanja kritisoi hyökkäyksiä aktivismia vastaan muun muassa Yhdysvalloissa ja Romaniassa sekä Suomen hallituksen tiedevastaisuutta, joka juuri nyt näkyy luonnonmetsien hakkuina.
Aktivismia ja kansalaisvaikuttamista juhlivan Nousu -festivaalin ohjelma nyt julki – mukana Venäjän nykytilaa avaava aktivisti Filipp Shchelkanov, kunnallisvaalien ääniharavan Alma Tuuvan meemiworkshop sekä somevaikuttaja Jenni Rotonen ja hyperpop-artisti Knife Girl10.6.2025 07:10:00 EEST | Tiedote
Ensimmäistä kertaa tänä vuonna järjestettävä Nousu-festivaali tuo Helsingin Ääniwalliin lauantaina 14.6. aktivismin, vaikuttamisen ja yhteiskunnallisen muutoksen tekijöitä. Yleisölle ilmaisen tapahtuman päiväohjelmassa on mm. Venäläisen aktivistin Filipp Shchelkanovin kokemuksia maan hallinnon koventuneista otteista, kunnallisvaaleissa äänisaaliillaan kohauttaneen Alma Tuuvan meemiworkshop ja kansalaisvaikuttamisen eri muotoja ympäristöoikeudenkäynneistä podcasteihin. Iltaohjelmassa nähdään mm. Hyperpop-artisti Knife Girli, lofi-dancepoppari Ty Roxy ja London Zoo-kollektiivin DJ:t. Koko ohjelmiston voi katsoa festivaalin ohjelmasivuilta.
Romaniassa valtion kaasuyhtiö vaatii Greenpeacen toiminnan lakkauttamista9.6.2025 12:33:47 EEST | Tiedote
Greenpeace tuomitsee Romanian valtion omistaman energiayhtiö Romgazin kanteen Greenpeace Romanian lakkauttamiseksi. Greenpeace Romanialla on lähes kahden vuosikymmenen historia rauhanomaisesta ja laillisesta ympäristöaktivismista. Kanteen ensimmäinen oikeuskäsittely on keskiviikkona 11. kesäkuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme