RKP jatkaa vastuun kantamista hyvinvointialuella
Pohjanmaan aluevaltuusto kokoontui ensimmäiseen kokoukseensa uuden toimikauden aikana maanantaina 2.6.2025. Valtuusto vahvisti paikajaon, ja vaalituloksen mukaisesti RKP jatkaa vastuun kantamista hallituksessa ja useissa jaostoissa. Anne Salovaara-Kero sai luottamuksen jatkaa hallituksen puheenjohtajana.

– Neuvottelut ovat olleet pitkiä, ja on hienoa, että olemme nyt päässeet maaliin. Henkilökohtaisesti odotan innolla hallituksen työn jatkamista ja kiitän nöyrästi saamastani luottamuksesta, Salovaara-Kero sanoo.
Kokouksessa hyväksyttiin myös tilinpäätös, arviointikertomus ja henkilöstökertomus vuodelta 2024. Maria Palm toteaa, että RKP:n vahva vaikutus näkyy arviointikertomuksessa.
– Olemme säilyttäneet kaikki terveysasemamme, mistä voimme olla ylpeitä ja tyytyväisiä. Olemme halunneet panostaa perus- ja lähipalveluihin, ja raportissa näemme sen tulokset. Monissa lähialueillamme on valittu täysin päinvastainen tie, toteaa Palm.
Johtaja Marina Kinnunen kertoo myös, että tällä hetkellä suunnitellaan 20 uuden työntekijän palkkaamista hoitotarpeen arvioinnin kuormituksen keventämiseksi. Monet RKP:n valtuutetut ovat olleet huolissaan pitkistä jonotusajoista ja viivästyksistä takaisinsoitoissa.
Lopuksi Kim Yli-Pelkola (Eva-Maria Strömsholmin puolesta), Åsa-Britt Forth-Snellman ja Ramieza Mahdi jättivät aloitteet. Aloitteet koskevat syöpäpotilaiden asiakasneuvoston perustamista, palliatiivisen hoidon tilanteen selvitystä ja vanhustenhoidon kehittämistä Vaasassa.
Lisätietoja
ryhmän puheenjohtaja Kim Yli-Pelkola puh. 050 5597794
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Norrback: Tillväxt och ansvar – regeringens väg framåt4.6.2025 15:25:46 EEST | Pressmeddelande
I dagens interpellationsdebatt om regeringens ekonomiska politik framhöll Anders Norrback (SFP) vikten av långsiktigt ansvarstagande framför snabba och kortsiktiga lösningar. I sitt gruppanförande för Svenska riksdagsgruppen bemötte han oppositionens kritik med eftertryck.
Norrback: Kasvu ja vastuu – hallituksen tie eteenpäin4.6.2025 15:25:46 EEST | Tiedote
Tänään pidetyssä välikysymyskeskustelussa hallituksen talouspolitiikasta Anders Norrback (RKP) korosti pitkäjänteisen vastuunoton merkitystä nopeiden ja lyhytjänteisten ratkaisujen sijaan. Ruotsalaisen eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuorossaan hän vastasi opposition kritiikkiin painokkaasti.
Löfström: Godkännandet av sametingslagen ett historiskt beslut av grundlagsutskottet4.6.2025 15:00:02 EEST | Pressmeddelande
Riksdagens grundlagsutskott har idag godkänt betänkandet till förnyandet av sametingslagen. Detta betyder att lagförslaget går vidare till behandling i plenum.
Grundlagsutskottet godkänner sametingslagen – SFP:s långsiktiga arbete ger resultat4.6.2025 13:48:03 EEST | Pressmeddelande
Efter åratal av arbete har riksdagen äntligen nått en överenskommelse om sametingslagen. Grundlagsutskottet godkände onsdagen den 4 juni sitt betänkande om en revidering av sametingslagen. Tidigare försök att reformera sametingslagen för att garantera ursprungsfolkets självbestämmanderätt har inte nått hela vägen fram.
Perustuslakivaliokunta hyväksyy saamelaiskäräjälain – RKP:n pitkäjänteinen työ tuottaa tulosta4.6.2025 13:48:03 EEST | Tiedote
Vuosien työn jälkeen eduskunnassa on vihdoin löytynyt yhteisymmärrys saamelaiskäräjälaista. Perustuslakivaliokunta hyväksyi keskiviikkona 4. kesäkuuta mietintönsä saamelaiskäräjälain uudistamisesta. Aiemmat yritykset alkuperäiskansan oikeuksien turvaamiseksi eivät ole edenneet maaliin asti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme