Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Olympiapurjehdus: Suomalaiset valmiina EM-kisataistoon Thessalonikin kevyissä tuulissa

2.6.2025 20:52:05 EEST | Suomen Purjehdus ja Veneily ry | Tiedote

Jaa
Akseli Keskinen ja Katariina Roihu
Akseli Keskinen ja Katariina Roihu Sailing Energy

Olympialuokkien arvokisakausi jatkuu täydellä teholla, kun 49er-luokka ja foilaavat Nacra 17 -katamaraanit ottavat mittaa toisistaan EM-kilpailuissa Kreikan Tessalonikissa. Kisaviikko käynnistyy tiistaina 3. kesäkuuta ja huipentuu sunnuntaina 8. kesäkuuta purjehdittaviin mitalilähtöihin, joihin selviytyvät kunkin luokan kymmenen parasta venekuntaa.

Suomea kilpailuissa edustavat Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu sekä 49er-luokassa veljekset Aatos ja Onni Kylävainio. Keskinen ja Roihu purjehtivat ensimmäiset yhteiset EM-kilpailunsa marraskuussa, jolloin he sijoittuivat 14:nneksi. Vaikka tiimi ei ole asettanut itselleen tarkkaa tulostavoitetta, kevään otteet viittaavat siihen, että venekunnalla on hyvät mahdollisuudet parantaa marraskuun sijoitustaan.

– Näillä näkymin koko kilpailu purjehditaan kevyissä merituulissa. On hienoa päästä haastamaan epätasaisia kevyitä tuulia ja kehittämään ajotekniikkaa kevyissä olosuhteissa. Tulostavoitteita on vaikea asettaa – rohkeaa purjehdusta ja suuntaamme kisaan yksi lähtö kerrallaan, Keskinen kertoo.

Suomalaisittain mielenkiintoa herättää myös Turkin Nacra 17 -tiimi, jossa aiemmin Akseli Keskisen kipparina purjehtinut Sinem Kurtbay kilpailee ensimmäistä kertaa Turkin joukkueessa. Lue lisää tästä.

Suomen Purjehdus ja Veneily seuraa olympiapurjehduksen arvokisoja Sailing Team Finlandin Instagramissa ja Facebookissa sekä mediatiedottein kilpailujen kohokohdista. Julkaisuvapaita kuvia löytyy maajoukkueen kuvapankista.

Kilpailusivut ja tulokset löytyvät tästä.

Sailing Team Finlandin kilpailukalenteri 2025
3.-12.6. 49er, 49er FX & Nacra 17 EM, Thessaloniki, Kreikka
21.-29.6. Sailing Grand Slam, Kiel, Saksa
5.-11.7. iQFoil MM, Århus, Tanska
9.-16.8. ILCA 6 & ILCA 7 EM, Marstrand, Ruotsi
17.-21.9. Sailing Grand Slam, Almere, Alankomaat
7.-13.10. 49er, 49er FX & Nacra 17 MM, Cagliari, Italia
22.-29.11. iQFoil EM, Sferracavallo, Italia

Yhteyshenkilöt

Linkit

Suomen Purjehdus ja Veneily

Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.

Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Veneilyn viikkokatsaus 39/2026: Suomen parhaat purjehdusseurat kruunattiin Lahdessa21.9.2026 14:36:07 EEST | Tiedote

Suomen paras purjehdusseura ja seurajoukkue 2026 on Åländska Segelsällskapet ÅSS Suomen Purjehdusliigan yhdestoista kausi huipentui viikonloppuna finaaliin, joka purjehdittiin Lahdessa kevyissä ja erittäin vaihtelevissa tuulissa. Kilpailun taso oli kova, eikä mestaruus tullut helpolla, mutta Åländska Segelsällskapet ÅSS 1 oli tänä vuonna ylivoimainen johtaen lähes koko ajan kisaa. – Viikonloppuna vallitsi erittäin haastavat ja vaihtelevat tuulet. Jopa niin vaihtelevat, että lauantaina yllättävästä tuulenpuuskasta ajoimme nurin. Vahvuutemme tämän viikonlopun aikana oli, että pidimme pintamme ja purjehdimme johdonmukaisesti sekä tasaisen hyvin. Ja kyllä, tulimme tänne voittamaan. Åländska Segelsällskapetin joukkue nro 2 sekä viisi muuta erittäin rutinoitunutta joukkuetta puhalsi koko ajan niskaan, joten virheisiin ei ollut varaa. Taktiikkaamme puri ja nyt on syytä juhlia, kertoi joukkueen kippari Markus Rönnberg. Lue koko juttu täältä. Kilpaveneilyn viimeisistä SM-pisteistä ajettiin Imat

Suomen paras purjehdusseura ja seurajoukkue 2026 on Åländska Segelsällskapet ÅSS / Bästä klubblaget i Finland år 2026 är Åländska Segelsällskapet, ÅSS20.9.2026 17:28:41 EEST | Tiedote

Suomen Purjehdusliigan yhdestoista kausi huipentui viikonloppuna finaaliin, joka purjehdittiin Lahdessa kevyissä ja erittäin vaihtelevissa tuulissa. Kilpailun taso oli kova, eikä mestaruus tullut helpolla, mutta Åländska Segelsällskapet ÅSS 1 oli tänä vuonna ylivoimainen johtaen lähes koko ajan kisaa. – Viikonloppuna vallitsi erittäin haastavat ja vaihtelevat tuulet. Jopa niin vaihtelevat, että lauantaina yllättävästä tuulenpuuskasta ajoimme nurin. Vahvuutemme tämän viikonlopun aikana oli, että pidimme pintamme ja purjehdimme johdonmukaisesti sekä tasaisen hyvin. Ja kyllä, tulimme tänne voittamaan. Åländska Segelsällskapetin joukkue nro 2 sekä viisi muuta erittäin rutinoitunutta joukkuetta puhalsi koko ajan niskaan, joten virheisiin ei ollut varaa. Taktiikkaamme puri ja nyt on syytä juhlia, kertoi joukkueen kippari Markus Rönnberg. Paras suomalainen nuorten joukkue ja naisten joukkue Suomen Purjehdusliigassa 2026 on Esbo Segelförening, ESF. Seura voitti itselleen molempien kategorioide

Purjehdusliiga huipentuu viikonloppuna Lahdessa kisattavaan finaaliin14.9.2026 18:46:21 EEST | Tiedote

Suomen Purjehdusliigan finaali purjehditaan Lahdessa tulevana viikonloppuna 18.–20.9. Kisapaikkana toimii Lahden Purjehdusseuran kotisatama Myllysaaressa. Kilpailevat joukkueet ratkaistiin kahdessa semifinaalissa, joista molemmista kuusi parasta venekuntaa eteni finaaleihin. "Tällä kaudella pidimme ovia auki myös virolaisille joukkueille ja kaksi kovatasoista sellaista näemmekin finaalissa. Taso on viimeisen viiden vuoden aikana vain kiristynyt ja jälleen kerran lähtöviivalla on useita voittajaehdokkaita", kertoo projektia vetävä Gedi Lindahl. Purjehdukset alkavat perjantaina ja voittajajoukkueet tiedetään sunnuntaina iltapäivällä. Jokainen joukkue purjehtii viikonlopun aikana yli toistakymmentä lähtöä. "Mikäli haluaa voittaa, kaikissa pitää olla todella tarkka, ettei virheitä pääse syntymään. Johdonmukaisuus, ajoitukset ja virheiden välttäminen - siinä se resepti, jonka joku osaa parhaiten. Kenestä leivotaan Suomen mestari? Se selviää ensi sunnuntaina", Lindahl tunnelmoi. "Olen innois

Veneilyn viikkokatsaus 38/2026: Vilkas purjehdusviikko kotimaassa ja ulkomailla, Purjehdusliiga ja kilpaveneilykausi huipentuvat viikonloppuna14.9.2026 17:25:47 EEST | Tiedote

Sofia Hämäläinen 29:s purjelautailun MM-kisoissa Iso-Britannian Weymouthissa oli purjelautailun MM-kisojen viimeinen karsintapäivä ennen huomenna lauantaina kisattavia finaalilähtöjä. Tuulet tyyntyivät juuri ennen naisten lähtöjä, joten ne jäivät ajamatta, ja mitalilähtöihin etenivät eilisten tulosten perusteella kymmenen parasta. Suomen Sofia Hämäläinen oli 29:s. Irlannin Dun Laoghairessa on tällä viikolla purjehdittu ILCA 6 -luokan MM-kilpailut, jossa Suomen edustajan Monika Mikkolan kisa keskeytyi keskiviikkona. iQFoil-luokan tulokset. ILCA 6 -luokan tulokset. ILCA Ranking 6 lyhytratakilpailu ILCA 4 ja ILCA 6 -luokille ILCA Finland testasi olympialaisiin tulevaa lyhytratakisaa, jonka tarkoitus on tehdä purjehduksesta katsojaystävällisempää. Kilpailut järjestettiin ESF:llä Pentalassa, jossa katsojat pystyivät seuramaan kisaa. Lauantaina ajettiin 4 karsintalähtöä molemmille luokille ja sunnuntaina 4 finaalilähtöä. ILCA 4 -luokassa oli 21 purjehtijaa ja ILCA 6 -luokassa 27. ILCA 4 -luo

Olympiapurjehdus: Sofia Hämäläinen 29:s purjelautailun MM-kisoissa12.9.2026 09:17:38 EEST | Tiedote

Iso-Britannian Weymouthissa kisattiin eilen purjelautailun MM-kisojen viimeinen karsintapäivä ennen tänään lauantaina kisattavia finaalilähtöjä. Tuulet tyyntyivät juuri ennen naisten lähtöjä, joten ne jäivät ajamatta ja mitalilähtöihin etenivät torstain tulosten perusteella kymmenen parasta. Suomen Sofia Hämäläinen oli 29:s. Irlannin Dun Laoghairessa on tällä viikolla purjehdittu ILCA 6 -luokan MM-kilpailut, jossa Suomen edustajan Monika Mikkolan kisa keskeytyi keskiviikkona. iQFoil-luokan tulokset: https://2026iqworldsweymouth.sailti.com/en/default/races/race-resultsall ILCA 6 -luokan tulokset: https://www.sailwave.com/results/2026ilca6women.htm Sailing Team Finlandin kilpailukalenteri 2026 30.3.–4.4. Sailing Grand Slam – Palma 20.–25.4. Sailing Grand Slam – Hyères 12.–17.5. 49er & Nacra 17 MM-kisat – Quiberon, Ranska 17.–22.5. ILCA 6 & ILCA 7 EM-kisat – Kaštela, Kroatia 18.–23.5. iQFoil EM-kisat – Portimão, Portugali 20.–28.6. Sailing Grand Slam – Kieler Woche, Saksa 7.–12.7. 49er &

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye