Työllisyystilanne heijastuu alueelliseen linjaukseen ulkomaisen työvoiman käytöstä: linjauksessa aiempaa vähemmän nimikkeitä
Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskukset ovat päivittäneet alueellisen linjauksen ulkomaisen työvoiman käytöstä. Uusi päivitetty linjaus astui voimaan kesäkuun alussa. Ammattinimikkeiden määrä on edelleen vähentynyt yleisen työmarkkinatilanteen vuoksi, jo syksyllä 2024 nimikkeitä vähennettiin.

Päivitetyssä linjauksessa on lueteltu ammattinimikkeet, joiden osalta työvoiman saatavuus alueella on arvioitu niin haastavaksi, ettei ulkomaista työntekijää palkattaessa erillistä saatavuusharkintaa tarvitse tehdä. Saatavuusharkinnalla tarkoitetaan sen selvittämistä, onko tehtävään saatavissa työvoimaa Suomesta tai EU-alueelta.
Linjauksesta poistettiin ammattinimikkeitä, joihin ei odoteta kohdistuvan erityistä työvoimatarvetta seuraavan puolen vuoden aikana. Ammattinimikkeiden poistoon on vaikuttanut erityisesti heikentynyt työmarkkinatilanne. Yhteensä linjauksesta vähennettiin kymmenen ammattinimikettä eikä listalle lisätty uusia ammattinimikkeitä. Linjauksesta poistui erityisesti ICT-alan nimikkeitä.
Linjauksen pohjana alueen työmarkkinatilanne
Linjausta päivitettäessä käytiin läpi molempien maakuntien työmarkkinatilannetta ja sen lähiajan näkymiä. Tarkastelulla selvitettiin työvoiman saatavuutta eri nimikkeissä suhteessa avoimiin työpaikkoihin. Vaikka matalasuhdanne on aiheuttanut haasteita ja lisännyt alueen työttömyyttä, monilla aloilla koetaan edelleen työvoimapulaa.
”Useamman nimikkeen kohdalla listalla säilymiseen vaikutti myös kohtaanto-ongelma. Tällä tarkoitetaan sitä, etteivät työpaikat ja työntekijät kohtaa esim. työpaikan sijainnin tai osaamisvaateiden vuoksi. Vaikka työvoimaa olisi jossain päin Kainuuta tai Pohjois-Pohjanmaata olemassa, ihmiset eivät välttämättä joko voi tai halua muuttaa työn perässä. Näin varsinkin silloin, kun työ on lyhytkestoista.”, kertoo ryhmäpäällikkö Hanna Määttä Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksesta.
Työntekijöiden oleskelulupia vuonna 2024 erityisesti hitsaajille ja lähihoitajille
Linjauksen päivitys käsiteltiin yhteistyössä alueen maahanmuuton ja kotoutumisen yhteistyöryhmän kanssa. Yhteistyöryhmä on Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen asettama molemmat maakunnat kattava toimielin, jossa on edustettuina alueen kuntia, työllisyysalueet, viranomaisia, työmarkkinajärjestöjä sekä oppilaitoksia.
Alueellista linjausta varten ammattinimikkeiden työmarkkinatilannetta selvitettiin työhallinnon tilastotietojen lisäksi aiemmin tehtyjen työntekijän oleskelulupapäätösten kautta. Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan alueille tehtiin vuoden 2024 aikana 712 myönteistä työntekijän oleskelulupapäätöstä. Eniten myönteisiä päätöksiä maakuntiin tehtiin nimikkeille hitsaajat ja kaasuleikkaajat (303), lähihoitajat (108), ravintola- ja suurtaloustyöntekijät (58), putkiasentajat (32), eristäjät (29) sekä metsurit ja metsätyöntekijät (25). Työntekijän oleskelulupatilastoissa ei näy esim. erityisasiantuntijoiden oleskeluluvat tai EU/ETA-alueen rekisteröinnit, joten ne antavat vain osittaisen kuvan alueen työperusteisesta maahanmuutosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna Määttä, Maahanmuuttopäällikkö, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Karoliina Oikarinen, Maahanmuuttoasiantuntija, Kainuun ELY-keskus
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Saimaannorpan suojelusta kaupalliselle kalastukselle aiheutuvien taloudellisten vaikutusten johdosta vuosina 2024–2027 myönnettävä avustushaku avautunut (Etelä-Savo, Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala, Kaakkois-Suomi)1.8.2025 14:06:37 EEST | Tiedote
Saimaannorpan suojelu rajoittaa kaupallista kalastusta. Norpat myös heikentävät pyydysten tuottoa. Näiden taloudellisten menetysten vuoksi kaupallisille kalastajille on suunnattu avustus vuosille 2024-27. Avustus on haettavissa elokuun ajan.
Sinilevätilanne viime viikon kaltainen, Saaristomerellä levähavaintoja eniten (Varsinais-Suomi, Satakunta)31.7.2025 13:20:43 EEST | Tiedote
Sinilevähavaintoja on tehty Lounais-Suomessa tällä viikolla (vko 31/2025) maltillisesti. Helleputkesta huolimatta havainnot sinilevästä eivät ole vakioseurantapaikoilla lisääntyneet ja sinilevää on havaittu tällä viikolla vain kahdeksalla vakiohavaintopaikalla.
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen hankkiman linja-autoliikenteen talvikausi alkaa (Pohjois-Pohjanmaa, Kainuu)30.7.2025 10:24:36 EEST | Tiedote
Talviaikataulut astuvat voimaan Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen hankkimassa linja-autoliikenteessä 4.8.2025. Koillismaalla, Oulujokivarressa ja Raahen seudulla aikataulut pysyvät pääosin ennallaan edelliseen talvikauteen verrattuna. Jokilaaksojen alueella ja Kainuussa liikenne muuttuu kesällä 2025 käynnistyneen uuden sopimuskauden myötä.
Sinilevätilanne jatkuu vaihtelevana Lounais-Suomessa (Varsinais-Suomi, Satakunta)24.7.2025 11:46:10 EEST | Tiedote
Sinilevätilanne jatkuu Lounais-Suomessa vaihtelevana. Sinilevästä on tehty useita havaintoja kuluneella viikolla niin sisävesissä kuin merialueellakin, mutta vakioseurantaan kuuluvista kohteista suurin osa on vielä levättömiä. Heinäkuun jatkuessa lämpimänä sinilevien määrä saattaa vielä lisääntyä tulevina viikkoina. Sinilevät esiintyvät paikallisesti, joten veden uinti- ja käyttökelpoisuus kannattaa varmistaa aina paikan päällä.
NTM-centralen delade till Kust-Finland ut 2,13 miljoner euro i medel som samlats i från fiskevårdsavgifter18.7.2025 09:31:50 EEST | Pressmeddelande
NTM-centralen i Egentliga Finland har i egenskap av fiskerimyndighet i Kust-Finland fördelat sammanlagt cirka 2,13 miljoner euro i medel för främjande av fiskerihushållningen i Mellersta Österbotten, Österbotten, Södra Österbotten, Satakunta, Egentliga Finland, Nyland, Kymmenedalen och Södra Karelen. Medlen har samlats in från statliga fiskevårdsavgifter som fiskarna har betalat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme