Työllisyystilanne heijastuu alueelliseen linjaukseen ulkomaisen työvoiman käytöstä: linjauksessa aiempaa vähemmän nimikkeitä
Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskukset ovat päivittäneet alueellisen linjauksen ulkomaisen työvoiman käytöstä. Uusi päivitetty linjaus astui voimaan kesäkuun alussa. Ammattinimikkeiden määrä on edelleen vähentynyt yleisen työmarkkinatilanteen vuoksi, jo syksyllä 2024 nimikkeitä vähennettiin.

Päivitetyssä linjauksessa on lueteltu ammattinimikkeet, joiden osalta työvoiman saatavuus alueella on arvioitu niin haastavaksi, ettei ulkomaista työntekijää palkattaessa erillistä saatavuusharkintaa tarvitse tehdä. Saatavuusharkinnalla tarkoitetaan sen selvittämistä, onko tehtävään saatavissa työvoimaa Suomesta tai EU-alueelta.
Linjauksesta poistettiin ammattinimikkeitä, joihin ei odoteta kohdistuvan erityistä työvoimatarvetta seuraavan puolen vuoden aikana. Ammattinimikkeiden poistoon on vaikuttanut erityisesti heikentynyt työmarkkinatilanne. Yhteensä linjauksesta vähennettiin kymmenen ammattinimikettä eikä listalle lisätty uusia ammattinimikkeitä. Linjauksesta poistui erityisesti ICT-alan nimikkeitä.
Linjauksen pohjana alueen työmarkkinatilanne
Linjausta päivitettäessä käytiin läpi molempien maakuntien työmarkkinatilannetta ja sen lähiajan näkymiä. Tarkastelulla selvitettiin työvoiman saatavuutta eri nimikkeissä suhteessa avoimiin työpaikkoihin. Vaikka matalasuhdanne on aiheuttanut haasteita ja lisännyt alueen työttömyyttä, monilla aloilla koetaan edelleen työvoimapulaa.
”Useamman nimikkeen kohdalla listalla säilymiseen vaikutti myös kohtaanto-ongelma. Tällä tarkoitetaan sitä, etteivät työpaikat ja työntekijät kohtaa esim. työpaikan sijainnin tai osaamisvaateiden vuoksi. Vaikka työvoimaa olisi jossain päin Kainuuta tai Pohjois-Pohjanmaata olemassa, ihmiset eivät välttämättä joko voi tai halua muuttaa työn perässä. Näin varsinkin silloin, kun työ on lyhytkestoista.”, kertoo ryhmäpäällikkö Hanna Määttä Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksesta.
Työntekijöiden oleskelulupia vuonna 2024 erityisesti hitsaajille ja lähihoitajille
Linjauksen päivitys käsiteltiin yhteistyössä alueen maahanmuuton ja kotoutumisen yhteistyöryhmän kanssa. Yhteistyöryhmä on Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen asettama molemmat maakunnat kattava toimielin, jossa on edustettuina alueen kuntia, työllisyysalueet, viranomaisia, työmarkkinajärjestöjä sekä oppilaitoksia.
Alueellista linjausta varten ammattinimikkeiden työmarkkinatilannetta selvitettiin työhallinnon tilastotietojen lisäksi aiemmin tehtyjen työntekijän oleskelulupapäätösten kautta. Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan alueille tehtiin vuoden 2024 aikana 712 myönteistä työntekijän oleskelulupapäätöstä. Eniten myönteisiä päätöksiä maakuntiin tehtiin nimikkeille hitsaajat ja kaasuleikkaajat (303), lähihoitajat (108), ravintola- ja suurtaloustyöntekijät (58), putkiasentajat (32), eristäjät (29) sekä metsurit ja metsätyöntekijät (25). Työntekijän oleskelulupatilastoissa ei näy esim. erityisasiantuntijoiden oleskeluluvat tai EU/ETA-alueen rekisteröinnit, joten ne antavat vain osittaisen kuvan alueen työperusteisesta maahanmuutosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna Määttä, Maahanmuuttopäällikkö, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Karoliina Oikarinen, Maahanmuuttoasiantuntija, Kainuun ELY-keskus
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Toimintaympäristön kehittämisavustuksen haku Pohjois-Pohjamaalla, Kainuussa ja Lapissa käynnistyy 1.9.20251.9.2025 14:11:14 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksessa avautuu toimintaympäristön kehittämisavustushaku EAKR-rahastosta ajalle 1.9.–31.10.2025. Hakuun on varattu varoja yhteensä 2,15 miljoonaa euroa.
Luhanpuron sillan korjaustyöt alkavat Sotkamossa1.9.2025 12:50:18 EEST | Tiedote
Laakajärvetiellä sijaitsevan Luhanpuron sillan korjaustyöt Sotkamossa alkavat viikolla 37. Silta on suljettu liikenteeltä 8.-12.9.2025 klo 21.00–06.00. Ajantasaiset tiedot tietöistä: Tienkäyttäjälinja puh. 0200 2100 Liikennetilanne (fintraffic.fi)
Kesän 2025 päällystystyöt jatkuvat syyskuun loppuun saakka Itä-Suomessa (Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala ja Etelä-Savo)1.9.2025 08:03:11 EEST | Tiedote
Kesän päällystystyöt ovat edenneet aikataulullisesti hyvin ja päällystöiden on arvioitu valmistuvan pääsääntöisesti syyskuun loppuun mennessä. Mahdolliset sateet voivat vaikuttaa töiden valmistumiseen.
Takajärven Tuulivoima Oy:n Kokemäelle suunnitteleman Takajärven tuulivoimahankkeen ympäristövaikutukset on arvioitu (Satakunta, Varsinais-Suomi)26.8.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on antanut yhteysviranomaisen perustellun päätelmän Takajärven tuulivoimahankkeesta, joka on suunnitteilla Kokemäelle. Hankkeesta vastaa Takajärven Tuulivoima Oy.
Kankaanpäästä ja Honkajoelta etsitään kunnostettavia puroja, perinnebiotooppeja, soita ja kosteikkoja (Satakunta, Varsinais-Suomi)25.8.2025 08:37:45 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Suomen Metsäkeskus etsivät Kankaanpään ja Honkajoen alueelta kunnostettavia luontokohteita. Kunnostusten tarkoitus on parantaa Karvianjoen ja sen sivupurojen luontotyyppien ja vesien tilaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme