Nikotiinipussien tilaaminen ulkomailta kielletään ja matkustajatuonti rajoitetaan 1 kiloon
10.6.2025 08:12:22 EEST | Tulli | Tiedote
Nikotiinipusseja ei saa enää tilata ulkomailta 1.8.2025 alkaen, ja nikotiinipussien matkustajatuonti rajoitetaan 1 kiloon 1.2.2026 alkaen. Lisäksi tupakkatuotteita, nikotiininestettä ja poltettavaksi tarkoitettuja kasviperäisiä tuotteita saa 1.8. alkaen tuoda mukanaan ulkomailta vain omaa henkilökohtaista käyttöä varten.
Nikotiinipusseja tai muita savuttomia nikotiinituotteita ei voi tilata ulkomailta Suomeen 1.8.2025 alkaen. Kielto koskee myös Ahvenanmaata, eli Ahvenanmaalta ei voi tilata näitä tuotteita muualle Suomeen. Jos nikotiinipussit tai muut savuttomat nikotiinituotteet on kuitenkin tilattu ennen lain voimaan tuloa, ne saa vielä tuoda Suomeen.
1.2.2026 alkaen yksityishenkilö saa tuoda mukanaan ulkomailta Suomeen nikotiinipusseja, joissa ei ole suomen- ja ruotsinkielisiä varoitusmerkintöjä, enintään 1000 grammaa. Nikotiinipusseja saa tuoda mukanaan vain omaan henkilökohtaiseen käyttöön. Lisäksi alle 18-vuotias ei saa tuoda Suomeen nikotiinipusseja, kuten ei muitakaan tupakan vastikkeita tai tupakkatuotteita.
Lainmuutoksen myötä tupakkatuotteita, nikotiininestettä ja poltettavaksi tarkoitettuja kasviperäisiä tuotteita saa 1.8. alkaen tuoda mukanaan ulkomailta Suomeen enää vain omaa henkilökohtaista käyttöä varten – ei perheenjäsenille tai lahjaksi.
Mistä muutos johtuu?
Tupakkalakiin lisättiin savuttoman nikotiinituotteen määritelmä, joka kattaa nikotiinipussit ja niitä läheisesti muistuttavat tuotteet. Savuttomalla nikotiinituotteella tarkoitetaan tupakkalaissa tupakan vastiketta, joka vastaa käyttötarkoitukseltaan purutupakkaa, nenänuuskaa tai suussa käytettäväksi tarkoitettua tupakkaa, ja joka sisältää nikotiinia. Tupakan vastike on käyttötarkoitukseltaan tupakkatuotetta vastaava tuote, joka ei sisällä tupakkaa. Savuttoman nikotiinituotteen maahantuonnille säädettiin rajoituksia ja tuotteiden etämyynti kiellettiin. Myyntiluvallisiin nikotiinilääkevalmisteisiin sovelletaan edelleen lääkelainsäädäntöä.
Tulli valvoo tupakkalaissa säädettyjen maahantuontikieltojen ja -rajoitusten noudattamista.
Lisätietoja rajoituksista Tullin verkkosivuilla
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tulliylitarkastaja Anna Kallio
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli uusi organisaationsa vastaamaan muuttuvan toimintaympäristön haasteisiin1.4.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Tullin uusi organisaatio aloitti tänään 1.4.2026. Uusi organisaatio on muodostettu vahvistamaan Tullin turvallisuusviranomaisen roolia tässä muuttuvassa maailmantilanteessa. Samalla se tukee sujuvan ulkomaanliikenteen mahdollistamista säännösten mukaan toimiville.
60 kiloa alfa-PVP:tä Tullin haaviin31.3.2026 08:36:08 EEST | Tiedote
Tulli on paljastanut huumausaineiden maahantuonnin ja levityksen, jossa liettualaiset rikolliset toivat Suomeen suuria määriä alfa-PVP:tä. Takavarikoitujen huumausaineiden arvo katukaupassa olisi ollut jopa 12 miljoonaa euroa.
Törkeä rahanpesuepäily Helsinki-Vantaalla – 100 000 euroa käteistä matkalaukuissa30.3.2026 08:27:00 EEST | Tiedote
Tulli on tutkinut tullitarkastuksessa paljastunutta käteisrahan ja arvotavaroiden salakuljetusyritystä. Matkatavaroihin oli kätketty noin 100 000 euron arvosta käteistä, jonka epäillään olevan rikollisesta toiminnasta peräisin. Tapausta on tutkittu törkeänä rahanpesurikoksena.
Tulli paljasti gammabutyrolaktonin eli lakan salakuljetuksen27.3.2026 08:19:00 EET | Tiedote
Tulli on tutkinut salakuljetustapausta, jossa gammabutyrolaktonia (GBL) eli lakkaa on toimitettu pikarahtina Keski-Euroopasta Suomeen. Tutkinnan perusteella ainetta toimitettiin Suomeen useissa erissä yhteensä 360 litraa.
Tulli turvaa taloutta – verokertymä yli 308 miljoonaa euroa vuonna 202524.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Tulli turvaa Suomen ja EU:n taloutta veroja keräämällä. Tulli keräsi veroja ja maksuja yhteensä noin 308 miljoonaa euroa vuonna 2025, mikä on noin 45 miljoonaa enemmän kuin 2024. Valtaosa muutoksesta, noin 35 miljoonaa euroa, johtuu väylämaksujen korotuksesta. Suomen valtiolle kerättiin veroja noin 166 miljoonaa euroa ja EU:lle lähes 142 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme