Osavuosikatsaus: Sää ja markkinat haastoivat energiavuoden alkua
4.6.2025 13:46:34 EEST | Suur-Savon Sähkö Oy | Tiedote
Alkuvuoden lämmin säätila heikensi konsernin liikevaihtoa ja tulos jäi viime vuoden vastaavaa ajankohtaa heikommaksi. Konsernin tulos painui noin 2,1 milj. euroa negatiiviseksi, kun se viime vuonna oli noin 8,2 milj. euroa plussalla. Negatiivinen konsernitulos johtuu alhaisista sähkön hinnoista, minkä takia sähkönmyynnin ja -tuotannon tulokset jäivät merkittävästi heikommaksi viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

Konsernin liikevaihto 1–4/2025 oli 170,3 milj. euroja ja oli noin 25,2 milj. euroa (noin 13 %) pienempi verrattuna viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon. Liikevaihdon pieneneminen johtui lämpimästä alkuvuoden säätilasta. Siirretyn sähkön määrä oli noin 13 % pienempi, myydyn sähkön 12 % pienempi ja myydyn kaukolämmön 14 % pienempi alkuvuoteen 2024 verrattuna.
Tulos 1–4/2025 jäi noin 10 milj. euroa alhaisemmaksi verrattuna viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon. Tämä johtui sähkönmyynnin ja -tuotannon heikosta kannattavuudesta alkuvuonna, jotka molemmat jäivät tappiolliseksi.
Leuto alkuvuosi vaikutti negatiivisesti liiketoimintoihin
Alkuvuosi oli sääolosuhteiltaan poikkeuksellisen leuto. Pakkashuippuja ei ollut, mikä vähensi lämmitystarvetta ja siten sähkön kulutusta ja siirtoa, sekä kaukolämmön myyntiä. Tämä johti myös siihen, että sähkön huippuhintoja ei syntynyt samalla tavalla kuin alkuvuonna 2024, jolloin oli poikkeuksellisen kylmää ja sähkön hinnoissa rikottiin uusia ennätyksiä.
Alhaiset sähkön markkinahinnat ovat vaikuttaneet negatiivisesti myös konserniin kuuluvan Solarigon liiketoimintaan. Uusia aurinkopuistojen rakentamispäätöksiä ei ole kovin montaa tehty Suomessa alkuvuoden aikana. Tähän on syynä riittävä sähkön tuotantokapasiteetti suhteessa kysyntään tällä hetkellä. Lisäksi alhaiset sähkön markkina- ja johdannaishinnat vaikuttanevat investoijien tekemiin päätöksiin, jotka liittyvät uusiin aurinko- ja tuulipuistoihin. Suomeen tarvitaan lisää puhtaan sähkön käyttäjiä, ennen kuin markkina lähtee uudelleen vetämään.
Sähkömarkkinoiden hintapiikit tasaantuvat
Sähkön tuotanto pysyi vakaana koko alkuvuoden ajan, vaikka esimerkiksi Olkiluoto 2 -ydinvoimalaa ajettiin vajaateholla varotoimenpiteenä. Kokonaisuutena tuotanto riitti kattamaan kysynnän ilman merkittäviä häiriöitä. Sähkömarkkinat ovat alkaneet reagoida tehokkaammin hintavaihteluihin. Myös pohjoismainen vesitilanne on ollut poikkeuksellisen hyvä. Tämä on lisännyt vesivoiman tarjontaa, joka on painanut sähkön johdannaishintoja alas.
Uudentyyppinen liiketoiminta, kuten kulutusjoustoa hyödyntävät ratkaisut, ovat alkaneet tasoittaa hintapiikkejä. Myös kuluttajat ovat oppineet rytmittämään sähkönkäyttöään edullisempien tuntien mukaan. Esimerkiksi tammi–maaliskuussa 2025 sähkön tukkuhinta ylitti 30 snt/kWh vain viitenä tuntina. Nollahintaisia tai negatiivisia tunteja oli 85. Tämä ilmiö on jatkumoa vuoden 2024 kehitykselle, jolloin negatiivisia hintoja oli jo 725 ja nollahintaisia 175 tunnin ajan, eli noin 10 % vuoden kokonaistunneista.
Energiapuun hinnat ovat kääntyneet hienoiseen laskuun vuoden alussa. Konsernissa lämpöliiketoimintaa harjoittava Lempeä Lämmön biopolttoaineiden varastotilanne on lämpimän talven jälkeen hyvällä tasolla, eikä varastoja ole näin ollen ollut tarvetta täydentää. Lempeä Lämpö tulee myös vuonna 2025 investoimaan lämmöntuotannossa sähkökattiloihin, joilla pystytään tuottamaan kevään - syksyn aikainen lämmitystarve kaukolämpöverkostossa.
Talouden tunnusluvut
| Konsernin tunnusluvut | 1-4/2025 | 1-4/2024 | 2024 |
| Liikevaihto, M€ |
170,3 |
195,5 |
463,4 |
| Käyttökate, M€ |
11,1 |
18,2 |
53,0 |
| Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja -veroja, M€ |
-2,1 |
8,1 |
19,7 |
| Investoinnit, M€ |
20,4 |
18,8 |
89,3 |
| Omavaraisuusaste |
18,4 |
18,3 |
19,6 |
| Henkilöstö keskimäärin |
171 |
148 |
168 |
Investoinnit sähköverkon toimitusvarmuuteen luovat korotuspainetta verkkopalveluhintoihin
Sähkön markkina- ja samoin myös johdannaisten hinnat ovat säilyneet alhaisella tasolla myös toukokuussa. Säätilan osalta toukokuun oli hieman normaalia viileämpi, jonka takia energian siirto- ja myyntimäärät ovat olleet hieman vuoden takaista korkeammalla tasolla.
Liikevaihdon arvioidaan laskevan viime vuoteen verrattuna ja tuloksen arvioidaan nousevan hieman viime vuoden tasosta, vaikka alkuvuosi sujui heikosti. Sähkön siirtoliiketoiminta jatkaa edelleen investointejaan toimitusvarmaan sähköverkkoon loppuvuoden aikana ja konsernin investointien arvioidaan olevan lähellä 60 milj. euroa vuonna 2025, josta suurin osa tulee kohdistumaan sähköverkkoihin.
Konsernissa sähkönsiirtoliiketoimintaa harjoittava Järvi-Suomen Energia on velvoitettu rakentamaan toimitusvarmat sähköverkot valmiiksi vuoden 2036 loppuun mennessä. Tämä tulee tarkoittamaan sitä, että myös tulevaisuudessa sähkön siirtohinnoissa on korotuspainetta. Mikäli takarajaa pystyttäisiin siirtämään esimerkiksi 5 vuodella eteenpäin, merkittäviltä siirtohintojen korotuksilta vältyttäisiin tulevien vuosien aikana.
Tulevat sähköverkkojen investoinnit ovat käyttöpaikkaa kohti laskettuna kalliimpia kuin tähän asti toteutetut. Toimitusvarman sähköverkon piirissä oli vuoden 2024 lopussa noin 61 000 käyttöpaikkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne Lainehallituksen puheenjohtajaSuur-Savon Sähkö Oy
Puh:041 311 5460Mikael VenäläinentoimitusjohtajaSuur-Savon Sähkö Oy
Puh:010 210 4240mikael.venalainen@sssoy.fiTietoja julkaisijasta
Suur-Savon Sähkö on järvisuomalainen energiakonserni – teemme työtä paikallisen elinvoiman säilyttämiseksi. Konsernin liiketoimintoja ovat sähkön verkkopalvelu sekä lämmön ja sähkön myynti. Vastaamme toimitusvarmasta verkkopalvelusta ja myymme lämpöä Järvi-Suomen alueella. Myymme sähköä ja aurinkosähköratkaisuja kaikkialle Suomeen. Kasvavissa liiketoiminnoissa tarjoamme tekoälyä ja analytiikkaa hyödyntäviä kunnossapitopalveluita sähköverkkoyhtiöille ja valokuituliittymiä sekä niihin liittyviä internetpalveluita alueemme asukkaille ja yrityksille. Konsernin liikevaihto on noin 470 milj. euroa ja henkilöstömäärä yli 150 henkilöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Savon Sähkö Oy
Yhtiökokouksen päätökset23.4.2026 14:00:19 EEST | Tiedote
Suur-Savon Sähkö Oy:n varsinainen yhtiökokous pidettiin keskiviikkona 23.4.2026 Mikkelissä. Kokouksessa käsiteltiin yhtiöjärjestyksen varsinaiselle yhtiökokoukselle määrittelemät asiat.
Uusi yhtiö perustettiin uusiutuvan energian hankkeisiin31.3.2026 12:51:50 EEST | Tiedote
Suur-Savon Sähkö perusti Suomen Voimaverkot vastaamaan kasvavaan tarpeeseen sähköverkkoinvestoinneissa ja energia-alan murroksessa. Uusi yhtiö keskittyy erityisesti tuuli- ja aurinkovoimahankkeisiin sekä näiden edellyttämien sähkönsiirtoyhteyksien rakentamiseen.
Konsernin tulos vahvistui vuonna 2025 – strategiset muutokset tukevat omistaja-arvon kasvua26.3.2026 14:38:37 EET | Tiedote
Suur-Savon Sähkö -konsernin vuosi 2025 oli taloudellisesti vahva. Kannattavuus parani selvästi, vaikka liikevaihto laski markkinaympäristön muutosten seurauksena. Konsernin liikevaihto oli 402,6 miljoonaa euroa (463,4 milj. euroa vuonna 2024). Liikevaihdon lasku johtui pääosin sähkön vähittäismyynnin alhaisemmasta hintatasosta sekä poikkeuksellisen lämpimästä vuodesta, joka vähensi energian kysyntää.
Luontotekojen rahoitusohjelma tukee paikallisia ympäristöhankkeita4.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Suur-Savon Sähkö käynnistää uuden rahoitusohjelman, jonka avulla vahvistetaan Järvi-Suomen luonnon hyvinvointia ja edistetään paikallisia ympäristötekoja. Virta -luontotekojen rahoitusohjelma tarjoaa tukea monipuolisille luonnon kunnostamis- ja ennallistamishankkeille.
Suur-Savon Sähkö mukana Suomen suurimmassa tuulipuistossa –Lestijärven hanke valmistui20.1.2026 09:05:00 EET | Tiedote
Suur-Savon Sähkö on Kymppivoiman omistajayhtiönä mukana nyt valmistuneessa Lestijärven tuulipuistossa, joka on kokonaisteholtaan Suomen suurin. Keski-Pohjanmaalle Lestijärvelle rakennettu tuulipuisto koostuu 69 tuulivoimalasta, ja sen kokonaisteho on 455,4 megawattia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme