Naisjärjestöjen Keskusliitto ry

Kutsu: Mitä median pitäisi tietää anti-gender -liikehdinnästä? 26.6.

Jaa

Naisjärjestöjen Keskusliitto ja Helsinki Pride Yhteisö järjestävät toimittajille kohdennetun koulutuksen osana Helsinki Pride-viikon virallista tapahtumaa 26.6.2025 klo 13–14.30, Pride House, Playground

Eino Louhesto

Anti-gender-liikehdintä uhkaa naisten, tyttöjen ja sateenkaari-ihmisten oikeuksia. Liike yhdistää populistisia ja uskonnollisia toimijoita ja levittää disinformaatiota systemaattisesti ja kansainvälisesti. Mikä on median rooli ilmiön tunnistamisessa ja käsittelyssä?

Helsinki Pride-viikon virallisena ohjelmana Naisjärjestöjen Keskusliitto ja Helsinki Pride Yhteisö järjestävät toimittajille suunnatun keskustelutilaisuuden. Tilaisuutta juontaa toimittaja Maria Pettersson. Alustuksen anti-gender-ilmiöön antaa tutkijatohtori Julian Honkasalo Helsingin Yliopistosta. Alustuksen jälkeen on paneelikeskustelu, jossa äänessä toimittajat.

Tila on rajallinen ja toivomme ennakkoilmoittautumisia.

Ilmoittaudu täältä: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSczM3m4d4Bo627FZ5mpdqqu7_Sa4ulq3Fm2lUO8BlBU7tAxiA/viewform?usp=dialog

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Naisjärjestöjen Keskusliitto

Naisjärjestöjen Keskusliitto – Kvinnoorganisationernas Centralförbund ry (NJKL) on vuonna 1911 perustettu feministinen nais- ja tasa-arvojärjestöjen kattojärjestö, joka edistää ihmisoikeuksia, sukupuolten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta.

Olemme poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton, rohkea kannan ottaja, joka tuo jäsenjärjestöjen äänet yhteen ja jonka toiminta ja päätöksenteko on avointa, osallistavaa ja heijastaa jäsenistön moninaisuutta.
Vaikuttamistyömme pohjautuu aina luotettavaan, tutkittuun tietoon ja ihmisoikeussopimusten velvoitteiden edistämiseen.

kuvassa näkyy liilalla tekstillä kirjoitettuna naisjärjestöjen keskusliitto ja oranssia aaltoviivaa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Naisjärjestöjen Keskusliitto ry

Sterilisaatio pitää säilyttää julkisessa terveydenhuollossa12.11.2025 10:52:15 EET | Tiedote

Sterilisaatio on kuulunut lakisääteisenä palveluna julkiseen terveydenhuoltoon vuosikymmeniä. Hallituksen linjauksen mukaan sterilisaatiota ei enää toteutettaisi julkisella puolella, jos siihen ei ole lääketieteellisiä perusteita. Vuonna 2024 jo 73 % steriloinneista tehtiin miehille. Jos sterilisaatiot poistetaan julkisesta terveydenhuollosta, ehkäisyvastuu siirtyy entistä enemmän naisille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye