SDP:n Suhonen: Miksi perussuomalaiset heräävät vasta, kun huoli on jo housussa?
Tänään perussuomalaisen puolueen ammattiyhdistyssiipi, Peruspuurtajat ry, tiedotti, että he ovat pettyneitä hallituksen tekemään politiikkaan, joka on heikentänyt työntekijöiden oikeuksia. Kansanedustaja Timo Suhonen (sd) ei ole yllättynyt, mutta kysyy, olisiko perussuomalaisten jo aika tehdä johtopäätöksiä.

Perussuomalaisen ammattiyhdistyssiipi, Peruspuurtajat ry, hämmästelee tiedotteessaan sitä, että työntekijöiden luottamus perussuomalaisiin on romahtanut.
”Siinä sitä riittääkin hämmästelemistä”, hymyilee kansanedustaja Timo Suhonen (sd).
”Toki eduskunnassa olemme jokaisen hallituksen esityksen ja päätöksen kohdalla, joissa hallitus on kurittanut työntekijöitä, todenneet aktiivisesti SDP:n edustajien suunnalta, että nämä päätökset ei ole oikein”, Suhonen muistuttaa.
”Vastauksena olemme saaneet salissa kuulla perussuomalaisilta ylimielistä vähättelyä ja suorastaan naureskelua.”
Hallitus on tuomassa eduskuntaan esityksen, jossa pyritään muun muassa heikentämään työntekijän irtisanomissuojaa ja helpottamaan määräaikaisten työsuhteiden tekemistä.
”Hallitus on tehnyt suorastaan ennätyksen työntekijöitä kurittavissa lakimuutosten määrässä. Ovatko perussuomalaisten edustajat nyt jo vihdoin valmiita torppaamaan vielä tulossa olevat esitykset työntekijöiden aseman heikentämisestä?” utelee Suhonen.
”Jään odottamaan mielenkiinnolla joko ylimielisyys ja naureskelu muuttuu perussuomalaisilla vakavammaksi asioiden hoitamiseksi, kun työntekijöitä koskevista lakiesityksistä päätetään syksyllä.”
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Orpon-Purran oikeistohallitus jättää jälkeensä ennätyksellisen velkavuoren7.6.2025 16:47:31 EEST | Tiedote
”Suomi vältti EU:n komission talouspolitiikan tarkkailuluokan vain hiuksenhienosti ja puolustusmenojen kasvavista kuluista johtuen. Talouspolitiikan sääntöihin tehdyt poikkeuslausekkeet pelastivat hallituksen”, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen toteaa. ”Se ei kuitenkaan tarkoita, että hallituksen talouspolitiikka olisi onnistunut tai saanut tunnustusta. Tosiasiallisesti julkisen talouden liikkumavara on erittäin kapea ja tulopohjaa rapautetaan hallituksen omin toimin. Tämä ei ole kestävää politiikkaa, vaan hallituksen toimet heijastavat oikeistolaista ideologiaa”, Tuppurainen toteaa.
SDP:n Kim Berg: Hoitotakuussa on kyse inhimillisyydestä, ennaltaehkäisystä ja oikeudenmukaisuudesta7.6.2025 11:38:10 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo puolusti eduskunnan kyselytunnilla torstaina 5.6. hoitotakuun pidentämistä taloudellisiin seikkoihin vedoten ja todeten, ettei hän usko ajatteluun, jossa ongelma ratkeaa lailla määräämällä. SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Kim Berg muistuttaa Orpolle, että lait ovat yhteiskunnan tapa määrittää, mikä on tärkeää ja mihin yhteisiä varoja suunnataan.
SDP:n Perholehto: Opiskelijoilta höylätään (taas)7.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.) toteaa, että hallituksen päätös siirtää opiskelijat yleisestä asumistuesta takaisin opintotuen asumislisän piiriin on hyökkäys opiskelijoiden jo valmiiksi heikkoa toimeentuloa vastaan.
SDP:n Filatov: Pitkäaikaistyöttömyyden ennustetaan nousevan 1990-luvun laman tasolle – niin ei saa tapahtua!4.6.2025 15:19:35 EEST | Tiedote
– Suomi on vajonnut pitkittyneeseen taantumaan ja syvenevään työttömyyteen parin viime vuoden aikana. Huolestuttavinta on nuorten työttömyyden pitkittyminen ja pitkäaikaistyöttömyyden paheneminen. Se syö ihmisen mieltä, totesi varapuhemies Tarja Filatov puhuessaan Kuntaliiton tilaisuudessa 4.6.2025.
SDP:n ryhmäpuheenvuoro välikysymyksestä hallituksen ennätyksellisestä velkaantumisesta4.6.2025 14:41:07 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuheenvuoro välikysymyksestä hallituksen ennätyksellisestä velkaantumisesta. Edustaja Joona Räsänen. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme