SDP:n Tuppurainen: Orpon-Purran oikeistohallitus jättää jälkeensä ennätyksellisen velkavuoren
7.6.2025 16:47:31 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
”Suomi vältti EU:n komission talouspolitiikan tarkkailuluokan vain hiuksenhienosti ja puolustusmenojen kasvavista kuluista johtuen. Talouspolitiikan sääntöihin tehdyt poikkeuslausekkeet pelastivat hallituksen”, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen toteaa.
”Se ei kuitenkaan tarkoita, että hallituksen talouspolitiikka olisi onnistunut tai saanut tunnustusta. Tosiasiallisesti julkisen talouden liikkumavara on erittäin kapea ja tulopohjaa rapautetaan hallituksen omin toimin. Tämä ei ole kestävää politiikkaa, vaan hallituksen toimet heijastavat oikeistolaista ideologiaa”, Tuppurainen toteaa.

Tuppurainen toteaa, että hallitus ja pääministeri Orpo on kuitenkin joutunut valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Majasen tarkkailuluokalle.
VM:n kansliapäällikkö joutui julkisesti vakuuttamaan, että ministeriön laskelmat ovat edelleen luotettavia ja puolueettomia.
”Velkaantuminen kiihtyy koska hallitus on epäonnistunut kasvun ja työllisyyden hoidossa. Nyt hallituksen olisi korkea aika tunnustaa tosiasiat”, Tuppurainen summaa.
”Hallituksen 10 miljardin euron sopeutuksesta on toteutumassa noin puolet hallituskauden aikana, ja hallituksen menolisäykset ja veronkevennykset rikkaille syövät loput valtiovarainministeriönkin laskelmienkin mukaan”, Tuppurainen kertaa.
”Tosiasia on, että SDP on esitellyt kasvutoimia. Pääministerillekin on viety näkemyksemme, miten kotimarkkinat ja investoinnit saadaan jälleen liikkeelle. Hänen tarvitsisi vain kuunnella”, Tuppurainen haastaa.
”On olemassa todellinen ja vastuullinen vaihtoehto. SDP esitti sen vuoden 2024 vaihtoehtobudjetissa, jossa taloutta tasapainotaan.
Tämä tehdään kohdentamalla veronalennukset ja säästöt suhdannepoliittisesti viisaammin ja sosiaalisesti oikeudenmukaisemmin. Olemme julkaisseet esimerkiksi kasvuvoimapaketin pienille yrityksille. Meillä on esityksessämme myös investointikannustin. Varakkaimpien veronkevennykset velkarahalla eivät sen sijaan ole perusteltavissa”, Tuppurainen käy läpi.
Tuppurainen perää hallitukselta ja pääministeri Orpolta myös selkeää esitystä siitä, miten puolustusmäärärahojen korotukset rahoitetaan.
”SDP:ssä puolustusmäärärahojen korotusten rahoittamisen kokonaisuuteen otetaan aikanaan kantaa, kun ensi vaalikauden talouslinjaukset valmistellaan.”
”Sen sijaan, että kokoomus käy taistelua kuvitteellisia olkiukkoja vastaan, niin kannattaisi keskittyä itse kertomaan, miten kasvavat puolustuksen resurssitarpeet rahoitetaan aikana, jolloin hallitus velkaantuu ennätystahtia. Ainakaan maamme kaikkein hyvätuloisimpia ja varakkaimpia ei voi toistuvasti vapauttaa vastuusta, myöskään puolustusmäärärahojen osalta”, Tuppurainen alleviivaa.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Hallituksen on pidettävä ruoan hinta aisoissa4.2.2026 12:05:39 EET | Tiedote
– Ruoan alkutuotanto on saatava kannattavaksi ennen kaikkea kaupan ja tuottajan jälkimmäiselle kohtuuttomiin sopimusehtoihin puuttumalla, mutta lainsäätäjällä on myös velvollisuus varmistaa, ettei se kostaudu suomalaiselle kuluttajalle ruoan kalliimpana hintana, sanoo maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Joona Räsänen: Ministeri Purrakin voisi jo tunnustaa, että hallituksella on vastuu talouden alakulon pahentamisesta4.2.2026 10:31:52 EET | Tiedote
SDP ei ole hallituksen kanssa eri mieltä talouden sopeuttamisen tarpeesta tai mittakaavasta vaan politiikan valinnoista. Hallitus ajaa omalla talouspolitiikallaan Suomen entistä suurempiin vaikeuksiin, sanoo Joona Räsänen.
Piritta Rantanen sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtajaksi3.2.2026 15:00:38 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä järjestäytyi kokouksessaan 3.2.2026. Ryhmän 1. varapuheenjohtajaksi valittiin yksimielisellä päätöksellä Piritta Rantanen. – Kiitän ryhmää saadusta luottamuksesta. Työ paremman huomisen ja suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan eteen jatkuu, toteaa Rantanen.
Tytti Tuppurainen jatkaa sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtajana3.2.2026 10:57:44 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä järjestäytyi kokouksessaan 3.2.2026. Ryhmän puheenjohtajana jatkaa Tytti Tuppurainen.
SDP:n Jani Kokko: Vanhusten hoivan turvallisuus on varmistettava3.2.2026 09:02:36 EET | Tiedote
– Viime kuukausien aikana mediassa on kerrottu ikäihmisten jopa kuolemaan johtaneista tilanteista hoivakodeissa. Erityisen järkyttäviä ovat olleet tapaukset, joissa iäkkäät asiakkaat ovat menehtyneet hoivakodissa turvattomissa olosuhteissa yksin ollessaan. Yhteisenä nimittäjänä tapauksissa on tuotu esille osassa iäkkäiden hoivakoteja vallitseva hoitajien tarpeeseen nähden liian vähäinen määrä. Vanhusten hoivan turvallisuus on varmistettava, vaatii kansanedustaja Jani Kokko (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme