Huolellisuus vesillä ja liikenteessä tekevät turvallisen kesän – ota talteen Tapaturmapäivän turvallisuusvinkit
Lomareissut, veneily ja uiminen lisäävät suomalaisten liikkumista niin vesillä kuin liikenteessäkin. Samalla tapaturmat lisääntyvät. Tapaturmapäivää vietetään perjantaina 13. kesäkuuta.

Tapaturmien määrä liikenteessä ja vesillä kasvaa kesäisin merkittävästi. Turvallisuutta voi lisätä huolehtimalla, että oma ja läheisten toimintakyky on kunnossa.
Hukkumisriski kasvaa iän myötä
Suomessa hukkuu tapaturmaisesti vuosittain 100–150 ihmistä, joista noin puolet kesäkuukausien aikana. Hukkumisriski kasvaa iän myötä ja on yhteydessä toimintakyvyn heikkenemiseen.
Vesillä hyvä toimintakyky vähentää esimerkiksi riskiä pudota laiturilta tai veneestä, ja toisaalta parantaa mahdollisuutta pelastautua veden varasta onnettomuuden sattuessa, kertoo Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton vesiturvallisuusasiantuntija Anne Hiltunen.
– Useimmat hukkumistapaukset tapahtuvat tutuissa vesistöissä, lähellä rantaa. Käyttämällä pelastusliivejä ja olemalla vesillä selvin päin suurin osa hukkumisista olisi vältettävissä. Hukkuneista valtaosa, yli 80 prosenttia, on miehiä, ja hukkumiset korostuvat erityisesti vanhemmissa ikäryhmissä. Usein toimintakyky heikkenee huomaamatta, ja tututkin puuhat vesillä muuttuvat entistä riskialttiimmiksi, Hiltunen sanoo.
Fyysistä toimintakykyä voi vahvistaa liikkumalla sekä harjoittamalla tasapainoa ja lihasvoimaa. On tärkeää olla tietoinen omista rajoista ja ottaa kaveri mukaan esimerkiksi uimaan tai venereissulle.
Arvioi ajokuntosi ennen matkaa ja aja sääntöjen mukaan
Tieliikenneonnettomuuksissa kuoli viime vuonna 177 henkilöä.
Väsymys aiheuttaa läheltä piti -tilanteiden lisäksi vakavia onnettomuuksia erityisesti kesäisin. Ne ovat tyypillisesti kohtaamisonnettomuuksia tai tieltä suistumisia. Myös rattijuopumustapausten henkilövahingot keskittyvät kesäkuukausille, ja valtaosa näissä tapauksissa menehtyneistä sekä loukkaantuneista on miehiä.
Liikenneturvan kyselyn mukaan 91 % suomalaisista autoilijoista kertoo periaatteenaan olevan, että he lähtevät vain vesiselvänä rattiin.
– Periaate on oikea. Päihtyneenä tai edes väsyneenä tai tokkuraisena ei saa lähteä liikenteeseen. Rattijuopumusraja ei kerro totuutta, sillä jo ensimmäinen alkoholiannos vaikuttaa heikentävästi ajokykyyn, Liikenneturvan suunnittelija ja ennakoivan ajon asiantuntija Toni Vuoristo painottaa.
Ennen pidemmälle matkalle lähtöä on hyvä suunnitella matkareitti ja aikataulu niin, että tauoille ja virkistymiselle on aikaa. Maltillinen nopeus ja riittävät turvavälit tekevät ajomatkasta turvallisemman ja miellyttävämmän.
– Turvavyö on ehdoton turvavaruste autossa samaan tapaan kuin pelastusliivit ovat veneessä. Turvavyö pelastaa myös alhaisissa nopeuksissa, summaa Vuoristo.
Turvallisen kesän kuusi vinkkiä:
- Noudata sääntöjä ja rajoituksia vesi- ja tieliikenteessä.
- Pue aina pelastusliivit vesille.
- Ota kaveri mukaan uimaretkelle.
- Kiinnitä turvavyö.
- Pysy selvänä ratissa ja vesillä.
- Muista maltti ja vältä kiirettä.
Tapaturmapäivä-kampanjaa vietetään 9.–15. kesäkuuta. Tapaturmapäivää vietetään aina perjantain 13. päivä ympärillä. Kampanja kannustaa miettimään, kuinka jokainen voi vähentää riskejä ja ehkäistä tapaturmia kotona, vapaa-ajalla ja töissä. Kampanjan järjestää järjestöjen, viranomaisten ja yksityisten toimijoiden muodostama Tapaturmien ehkäisyverkosto, jota koordinoi Suomen Punainen Risti.
Liikenneturvan kysely: Liikenneturva ja Verian 2024, N=860 (autoilevat vastaajat).
Lisätietoja:
Vesiturvallisuusasiantuntija Anne Hiltunen, Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto, p. 010 3407 333
Suunnittelija ja ennakoivan ajon asiantuntija Toni Vuoristo, Liikenneturva, p. 020 7282 349
Terveyden edistämisen suunnittelija Saara Aakko, Suomen Punainen Risti, p. 040 480 6973
Osallistu Tapaturmapäivän webinaariin 10.6. klo 17–18
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen Punainen Risti on yksi Suomen suurimmista humanitaarisista järjestöistä. Punaisen Ristin tehtävänä on auttaa apua eniten tarvitsevia kotimaassa ja ulkomailla.
Punainen Risti auttaa ihmisiä katastrofien ja onnettomuuksien sattuessa ja kouluttaa heitä varautumaan niihin. Järjestö kannustaa ihmisiä hoitamaan terveyttään ja pitämään huolta toisistaan. Inhimillisyyden puolustaminen on yksi järjestön päätavoitteista.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Punainen Risti SPR
Heiko Laubach nimitetty Punaisen Ristin Kontti-ketjun johtajaksi20.1.2026 06:45:00 EET | Tiedote
Suomen Punaisen Ristin hallitus on nimittänyt Heiko Laubachin valtakunnallisen Kontti-ketjun johtajaksi. Hän aloitti tehtävässään 12.1.2026.
Till årets frivilliga räddare valdes Satakunta räddningshundgrupp17.12.2025 05:45:00 EET | Pressmeddelande
Frivilliga räddningstjänsten (Vapepa) valde till årets frivilliga räddare 2025 Satakunta räddningshundgrupp, som består av gruppledare Katja Naskali, hundförare Hanna Vuorinen, hjälpförare Marko Kuusikoski och Vapepaledare Mikko Linnainsaari
Vuoden vapaaehtoiseksi pelastajaksi valittiin Satakunnan pelastuskoiraryhmä17.12.2025 05:45:00 EET | Tiedote
Vapaaehtoinen pelastuspalvelu (Vapepa) valitsi vuoden 2025 vapaaehtoiseksi pelastajaksi Satakunnan pelastuskoiraryhmän, johon kuuluvat ryhmänjohtaja Katja Naskali, koiranohjaaja Hanna Vuorinen, apuohjaaja Marko Kuusikoski ja Vapepa-johtaja Mikko Linnainsaari
Finlands Röda Kors beviljar stöd för att lindra följderna av konflikten i Sudan16.12.2025 05:25:00 EET | Pressmeddelande
Sudan står inför en mycket allvarlig humanitär kris. Finlands Röda Kors stöder Internationella rödakors- och rödahalvmånefederationens arbete för att hjälpa människor i Sudan med 700 000 euro.
Suomen Punainen Risti myöntää tukea Sudanin konfliktin seurausten lievittämiseen16.12.2025 05:25:00 EET | Tiedote
Sudanissa on käynnissä äärimmäisen vakava humanitaarinen kriisi. Suomen Punainen Risti tukee 700 000 eurolla Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun yhdistysten kansainvälisen liiton työtä ihmisten auttamiseksi Sudanissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme