Suomi ei voi jäädä historian väärälle puolelle
Demarinaiset vaatii, että Suomen hallituksen on välittömästi ryhdyttävä toimiin Palestiinan valtion tunnustamiseksi. Hallitus on erimielinen ja liian hidas toimissaan tilanteessa, jossa jo yli 50 000 ihmistä on kuollut Israelin armeijan säälimättömissä iskuissa vastoin kaikkia ihmisoikeusperiaatteita ja kansainvälistä lainsäädäntöä. Palestiinan valtion on tunnustanut jo noin 150 maata ja tunnustaneiden joukko on kasvamassa.

”Erityisesti naisten ja lasten tilanne Gazassa on katastrofaalinen. Jopa 17 000 raskaana olevaa ja imettävää naista tarvitsee akuuttia hoitoa aliravitsemukseen tulevien kuukausien aikana. Akuutti nälänhätä aiheuttaa yhä enemmän raskauskomplikaatioita ja useampi vauva syntyy alipainoisena. Mikään ei oikeuta nälän käyttämistä aseena lapsia ja viattomia ihmisiä vastaan”, muistuttaa Demarinaisten puheenjohtaja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila.
Israel on estänyt ruoka- ja lääkekuljetukset Gazan alueelle yli kahden kuukauden ajan, ja rajanylityspaikoilla seisoo kuorma-autoja täynnä tarvikkeita vastaamaan esimerkiksi 55 000 raskaana olevan tarpeisiin. Nyt apua alueelle on sallittu minimaalinen määrä Gazan tilanteeseen nähden. Avun päästäminen Gazaan on Israelin viranomaisten keino välttää syytökset gazalaisten näännyttämisestä ja kiillottaa kuvaansa ulkomaailmalle. Lisäksi kaiken epäinhimillisyyden päälle Israel on tulittanut apua hakevia aiheuttaen lisää kuolonuhreja.
Orpon hallituksen on voimallisesti vaadittava Israelia kunnioittamaan kansainvälistä oikeutta ja pikaisesti aloitettava toimet Palestiinan valtion tunnustamiseksi. Täysi tulitauko on aloitettava välittömästi ja humanitaarisen avun saanti Gazan alueelle on turvattava. Lisäksi humanitaarista rahoitusta erityisesti seksuaali- ja lisääntymisterveyspalvelujen turvaamiseksi on lisättävä.
”Gazan kaistale on ollut jo pitkään Hamasin vallan alla, mikä on johtanut perusoikeuksien murskaamiseen ja tavallisten palestiinalaisten syrjään jättämiseen. Nyt nämä samat ihmiset joutuvat kohtuuttomasti maksamaan Israelin armottoman hyökkäyksen seuraukset. Meidän on varmistettava, että kun Palestiinan valtio syntyy, se on palestiinalaisten oma – ei terroristijärjestö Hamasin hallitsema. Myös palestiinalaisilla on oikeus turvalliseen, vapaaseen ja demokraattiseen valtioon ilman sortoa kummaltakaan puolelta”, muistuttaa Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja Tawar Salari.
”Sodan ja väkivallan psykologiset jäljet ovat vakavat ja pitkät. Gazassa sukupuolistunut väkivalta ja seksuaaliväkivalta ovat lisääntyneet. Naiset ja tytöt ovat turvattomissa olosuhteissa alttiimpia lähisuhdeväkivallalle, häirinnälle ja lapsiavioliitoille. Ihmisten kärsimys Gazan kaistalla on jo sanoin kuvaamaton. Samaan aikaan Yhdysvallat on jälleen estänyt veto-oikeudellaan YK:n turvallisuusneuvoston Gazaa koskevan päätöslauselman hyväksymisen, millä olisi vaadittu alueelle välitöntä ja pysyvää tulitaukoa. Tämän takia Suomen on oltava aktiivinen nyt”, vaatii Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaDemarinaisten puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiTawar SalariDemarinaisten 1. varapuheenjohtaja
tawar.salari@outlook.comLinkit
Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Tasa-arvon takapakki on pysäytettävä17.12.2025 09:40:12 EET | Tiedote
Suomen vanhin poliittinen naisjärjestö Demarinaiset juhlii tänä vuonna 125-vuotista historiaansa. Juhlavuoden aikana on muisteltu Demarinaisten historiaa ja juhlittu aikaisempia saavutuksia. Samalla Demarinaiset ovat pitäneet esillä tämän päivän epäkohtia ja tavoitteita, sillä työ tasa-arvon eteen Suomessa ei ole vielä valmis.
Vuoden 2025 Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto Oikeutta Vendille-liikkeelle16.12.2025 10:24:36 EET | Tiedote
Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto jaetaan syksyisin ajankohtaiselle ja aktiiviselle toimijalle tai taholle, joka on edistänyt tasa-arvoa yhteiskunnassa. Demarinaiset on jakaneet tasa-arvotyön palkintoa jo vuodesta 2021 alkaen ja se on aikaisemmin myönnetty Plan Internationalille, Monika-Naiset liitto ry:lle, Vailla vakinaista asuntoa ry:lle ja viime vuonna Ensi- ja turvakotien liitolle ja Riitta Särkelälle pitkästä työstään liitossa. Tänä vuonna Demarinaiset myöntävät tasa-arvotyön palkinnon Oikeutta Vendille-liikkeelle.
Tasa-arvoa työelämässä kuuluu vahvistaa, ei heikentää27.11.2025 14:51:50 EET | Tiedote
Orpon hallituksen leikkaukset heikentävät sukupuolten välistä tasa-arvoa. Irtisanomissuojan heikentäminen ja määräaikaisten työsopimusten lisääminen osuvat erityisesti naisvaltaisille aloille. Lisäksi Orpon hallituksen toimet kasvattavat raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä, sillä määräaikaisista työntekijöistä 60 % on naisia.
Rauhan rakentaminen tarvitsee vahvoja naisia24.10.2025 09:53:59 EEST | Tiedote
Demarinaiset ovat sitoutuneet rakentamaan maailmaa, jossa jokainen voi elää tasa-arvoisena ja vapaana – ilman väkivallan tai sodan uhkaa. Vaikka rauhanomainen tulevaisuus voi tuntua kaukaiselta nykyisessä maailmantilanteessa, Yhdistyneet Kansakunnat (YK) toimii edelleen tärkeänä foorumina, joka kokoaa valtiot yhteen ratkaisemaan konflikteja ja edistämään globaalia oikeudenmukaisuutta.
Emmi Lintonen valittiin Demarinaisten Euroopan kattojärjestön varapuheenjohtajaksi16.10.2025 14:58:55 EEST | Tiedote
Forssalainen Emmi Lintonen valittiin 16.10.2025 Demarinaisten Euroopan laajuisen kattojärjestön PES Womenin varapuheenjohtajaksi liiton kongressissa Amsterdamissa. Emmi on toiminut jäsenenä PES Womenin hallituksessa kuluneella kaudella. Lintonen on toiminut aiemmin Demarinaisten ensimmäisenä varapuheenjohtajana vuosina 2017–2024 ja Hämeen Demarinaisten puheenjohtajana. Lisäksi hän toimii tällä hetkellä muun muassa Forssan kaupunginhallituksen puheenjohtajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme