Kela/FPA

Många personer över 75 år får genom dosdispensering läkemedel som inte rekommenderas till äldre

Dela

Tjänsten för dosdispensering av läkemedel används i Finland av drygt 120 000 personer. Tjänsten används i synnerhet av äldre personer som använder mycket läkemedel. Bland de dosdispenserade läkemedlen finns också många sådana läkemedel som borde undvikas till äldre, visar ny forskning från FPA.

År 2022 använde drygt 120 000 personer den dosdispenseringstjänst för läkemedel som apoteken tillhandahåller. Medelåldern för dessa personer var 81 år, och 63 procent av dem var kvinnor.

Vid dosdispensering får kunden oftast läkemedel för två veckor iordningställda i engångsdoser på apoteket. Syftet med dosdispensering är att underlätta användningen av läkemedel, minska fel i medicineringen och minska läkemedelssvinnet.

– Den typiska användaren av tjänsten för dosdispensering är en kvinna över 80 år som använder mycket läkemedel. Genom tjänsten expedieras många läkemedel som används vid folksjukdomar, men å andra sidan också läkemedel som bör undvikas till äldre, konstaterar forskare Satu Kuusisto vid FPA.

Forskare vid FPA har i en färsk studie utrett vilka användarna av tjänsten för dosdispensering är och vilka läkemedel de använder.

Tre av fyra använder minst tio läkemedel

Den typiska användaren av tjänsten för dosdispensering är en äldre person som regelbundet använder många läkemedel. Omfattande polyfarmaci, det vill säga användning av minst tio olika läkemedel, förekom hos tre av fyra dosdispenseringskunder.

Personer som får sina läkemedel genom dosdispensering hade i genomsnitt klart fler receptbelagda läkemedel än den övriga befolkningen i samma ålder. Orsaken till polyfarmaci är att patienten ofta har flera folksjukdomar samtidigt.

– Polyfarmaci är mycket vanligare hos personer som anlitar dosdispensering än hos andra, säger Kuusisto.

Det vanligaste läkemedlet var blodtrycksläkemedlet bisoprolol

En fjärdedel av receptläkemedelsexpedieringarna via öppenvårdsapoteken, sammanlagt 18,5 miljoner, expedierades under året genom dosdispensering.

De olika läkemedlen eller kombinationerna av dem var drygt 350 till antalet. Det vanligaste läkemedlet var blodtrycksläkemedlet bisoprolol. Andra vanliga läkemedel var furosemid, paracetamol, pantoprazol och kombinationspreparat med kalcium.

Även kosttillskott såsom vitamin D och multivitaminer expedierades i rikliga mängder genom dosdispensering.

Läkemedel som bör undvikas till äldre vanligare hos dosdispenseringskunder

Många äldre dosdispenseringskunder fick läkemedel som inte rekommenderas till äldre. Bland dessa fanns de antipsykotiska läkemedlen risperidon och quetiapin, som användes av upp till var åttonde person över 75 år som omfattas av dosdispenseringen.

Av alla dosdispenseringskunder 75 år och äldre, använde 38 procent minst ett läkemedel som bör undvikas till äldre. Av övriga personer i samma ålder var motsvarande andel 33 procent.

En femtedel, det vill säga drygt 60, av de olika läkemedel som expedieras genom dosdispensering, har klassificerats som sådana som bör undvikas till äldre. Andelen är liten när man ser till expedieringarna, men den berör ett stort antal användare.

– Även om syftet med dosdispenseringen är att förbättra säkerheten vid läkemedelsbehandlingen, är den i praktiken också förknippad med risker om medicineringen inte utvärderas regelbundet. I synnerhet bör behovet av psykofarmaka bedömas noggrant och regelbundet, poängterar Kuusisto.

Den totala medicineringen bör kontrolleras regelbundet

FPA:s forskare framhåller att läkemedelsbehandlingens säkerhet kräver särskild uppmärksamhet vid dosdispensering. På grund av hög ålder och multisjuklighet kan den typiska användaren av dosdispenseringstjänsten vara mer utsatt än vanligt för läkemedelsbiverkningar.

– Säkerheten i dosdispenseringen grundar sig inte enbart på hur läkemedlet distribueras, utan framför allt på vilka läkemedel som används och varför. Därför bör den totala läkemedelsbehandlingen ses över regelbundet, säger Kuusisto.

Situationen underlättas av Kanta-medicineringslistan som ger en aktuell översyn av patientens totala läkemedelsbehandling för alla som deltar i patientens vård. Kanta-medicineringslistan tas i bruk i hälso- och sjukvårdssystemen senast på hösten 2027.

Mer information

Den ursprungliga studien: Kuusisto S, Koskinen H, Nurminen F, Kari H: Merkittävä monilääkitys ja iäkkäillä vältettävät lääkkeet yleisiä lääkkeiden annosjakelussa. Dosis 2025;41(2): 162–175.

Kontakter

FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.

Tel:020 634 7745viestinta@kela.fi

Andra språk

Följ Kela/FPA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA

Tutkimus: Ymmärrettävämmät etuuspäätökset vaatisivat enemmän kielen asiantuntijoita mukaan kehittämiseen13.6.2025 06:00:00 EEST | Tiedote

Kelan ratkaisuasiantuntijat kokevat, että asiantuntijalääkäreiden kirjoittamat arviot ja lääketieteelliset perustelut ovat selkeytyneet viime vuosina. Tuoreen tutkimuksen mukaan asiantuntijalääkäritoiminnan kehittämiseen pitäisi ottaa mukaan enemmän kielen asiantuntijoita, jos halutaan tehdä päätöksistä ymmärrettävämpiä ja hyväksyttävämpiä.

FPA:s pro gradu-pris har tilldelats Annakaisa Ritala för utveckling av exaktheten i prognoser för utkomststödet12.6.2025 06:00:00 EEST | Pressmeddelande

FPA:s pro gradu-pris har i år tilldelats Annakaisa Ritala, filosofie magister. I sin pro gradu-avhandling undersökte Ritala statistiska lösningar för att förbättra de prognoser som produceras med hjälp av mikrosimuleringsmodellen SISU. Mikrosimuleringsmodellen SISU används vid konsekvensbedömningen av ändringar i den sociala tryggheten.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye