Lentäjien työriidassa vihdoin sopu: Palta ja SLL hyväksyivät neuvottelutuloksen
Palvelualojen työnantajat Paltan ja Suomen Liikennelentäjäliitto SLL:n hallinnot ovat hyväksyneet sunnuntaina osapuolten neuvotteleman neuvottelutuloksen Finnairin liikennelentäjien työehdoiksi.
– Kymmenen kuukautta kestänyt pitkittynyt neuvotteluprosessi on ollut raskas ja olemme tyytyväisiä, että se vihdoin on saatu päätökseen. Neuvoteltu työehtosopimus on kolmivuotinen ja noudattaa neuvottelukierroksen yleistä linjaa, Paltan neuvottelujohtaja Pasi Vuorio sanoo.
Liikennelentäjien uusi työehtosopimuskausi on voimassa 30.4.2028 saakka, mutta se on molemmin puolin irtisanottavissa päättymään 30.4.2027.
Palkankorotukset määräytyvät vuosina 2025, 2026 ja 2027 seuraavasti:
-
Vuonna 2025 tuntipalkkataulukkoa korotetaan 2,5 prosentin suuruisella yleiskorotuksella 1.7.2025.
-
Vuonna 2026 tuntipalkkataulukkoa korotetaan 2,9 prosentin suuruisella yleiskorotuksella 1.6.2026.
-
Vuonna 2027 tuntipalkkataulukkoa korotetaan 2,4 prosentin suuruisella yleiskorotuksella 1.6.2027.
Lisätiedot:
Neuvottelujohtaja Pasi Vuorio, 0400 949 082, pasi.vuorio@palta.fi
Palvelualojen työnantajat Palta
Yhteyshenkilöt
Pasi VuorioNeuvottelujohtaja
Puh:040 094 9082pasi.vuorio@palta.fiPalta on uuden työn, digimurroksen ja tulevaisuuden työmarkkinoiden suunnannäyttäjä. Yhä nopeammin muuttuvassa maailmassa yhdistämme faktat, työmarkkinaosaamisen sekä vaikuttamisen taidot palvelutalouden ja Suomen parhaaksi. Palta on EK:n toiseksi suurin jäsenliitto ja edustamme noin 2 600 palvelualoilla toimivaa jäsentämme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Palvelualojen työnantajat Palta ry
Palta: IAU:n vastaesitys lentoliikenteen palvelujen työriitaan mahdoton hyväksyä4.7.2025 17:38:51 EEST | Tiedote
Ilmailualan Unioni IAU on tänään antanut vastaesityksensä Palvelualojen työnantajat Paltan 3.7. tekemään kokonaisesitykseen lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi.
Paltalta kokonaisesitys lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi3.7.2025 11:52:01 EEST | Tiedote
Lentoliikenteen palvelujen työriidan sovittelu jatkui tänään aamupäivällä. Palvelualojen työnantajat Palta teki sovittelun aikana Ilmailualan Unioni IAU:lle kokonaisesityksen työriidassa. IAU hylkäsi Paltan esityksen heti.
Palta: IAU:n tähtäimessä Finnair, lakkojen maksajiksi päätyvät myös liiton omat jäsenet25.6.2025 06:00:04 EEST | Tiedote
Palvelualojen työnantajat Palta ja Ilmailualan Unioni IAU ovat tällä viikolla jatkaneet sovittelijan johdolla tiiviisti lentoliikenteen palveluja koskevan työriidan käsittelyä. Eilen tiistaina IAU ilmoitti uusista neljän tunnin lakoista 16.,18., 21. ja 23.7. Sovittelu jatkuu torstaina. IAU on ilmoittanut lakoista myös ensi ja seuraavalle viikolle, 2., 4. ja 7.7.
Puutteet osaamisessa jarruttavat palvelualojen yritysten kasvua17.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Palvelualojen henkilöstömäärän kasvu on taittunut. Palvelualojen työantajat Paltan, Kaupan liiton ja Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRan yhteisen Palvelualojen osaajabarometrin mukaan rekrytointivaikeudet ovat hetkeksi hellittäneet, mutta pienenevät työikäisten ikäluokat luovat haastetta myös palvelualoilla. Yleisin haaste rekrytoinnissa on osaamisen vastaamattomuus yrityksen tarpeisiin.
IAU hylkäsi lentoliikenteen palveluiden sovintoehdotuksen ja tavoittelee edelleen ylimitoitettuja palkankorotuksia28.5.2025 09:12:20 EEST | Tiedote
Palvelualojen työnantajat Palta ja Ilmailualan Unioni IAU antoivat tänään vastauksensa sovittelijan 27.5. tekemään sovintoehdotukseen lentoliikenteen palveluja koskevassa työriidassa. Palta olisi ollut valmis hyväksymään sovintoehdotuksen, mutta IAU ilmoitti hylkäävänsä ehdotuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme