Lapsille opetetaan jatkossa vesipätevyyttä – pelkkä uimataito ei pelasta hukkumiselta
Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto ry on laatimassa uinninopetuksen suosituksia. Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellinen tiedekunta on uudistamistyössä vahvasti mukana. Suositusten tarkoituksena on uudistaa koulujen uimaopetuksen sisältöjä tutkimustiedon perusteella. Uinnin tekniikkaan painottuvaa opetusta halutaan laajentaa niin, että se sisältää myös vesiturvallisuustiedot ja -asenteet, sillä pelkkä uimataito ei pelasta hukkumiselta.

Lasten uimataito on laskenut huolestuttavan heikolle tasolle. Vuonna 2022 tehdyn tutkimuksen mukaan 12-vuotiaista suomalaislapsista 55 prosenttia on uimataitoisia eli pystyy uimaan yhtäjaksoisesti 200 metriä.
Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto ja Jyväskylän yliopisto laativat parhaillaan uinninopetuksen uusia suosituksia.
Niiden myötä muuttuu myös koulujen uimaopetus. Jatkossa lapsille opetetaan vesipätevyyttä, sillä uimataito ei yksin pelasta hukkumiselta.
“Uimataito tulisi nähdä osana laajempaa vesipätevyyttä, johon kuuluvat vesiturvallisuustiedot, -taidot ja -asenteet. Eli ymmärrys siitä, miten toimitaan turvallisesti vedessä ja vesillä niin, että edes läheltä piti -tilanteita ei pääsisi syntymään”, yliopistonopettaja Susanna Saari Jyväskylän yliopistosta kuvaa.
Suositukset on suunnattu erityisesti kouluihin, mutta niistä hyötyvät kaikki, jotka vaikuttavat lasten ja nuorten mahdollisuuksiin oppia uimataitoa ja vesiturvallisuutta. Konkreettisilla työkaluilla halutaan tukea ja helpottaa opettajien työtä.
”Vesipätevyyden opettaminen tapahtuu tulevaisuudessa niin uimaopettajien, kuin myös luokanopettajien ja liikunnan- ja terveystiedon opettajien yhteistyönä laaja-alaisesti. Tämä on huikeaa mahdollisuus kehittää Suomesta uimataitoisempi ja vesiturvallisempi yhteiskunta”, sanoo uimaopetuksen koulutussuunnittelija Tero Savolainen Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitosta (SUH).
Lue lisää suosituksista ja tärkeistä neuvoista, joita tarvitaan uimarannoilla tänä kesänäkin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katri LehtovaaraViestinnän asiantuntija, Liikuntatieteellinen tiedekunta
Puh:+358504750815katri.lehtovaara@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitöstutkimus kannustaa suhtautumaan kriittisesti yrittäjyyteen sovellettujen teorioiden ja tutkimusmetodien yleisiin olettamuksiin12.8.2025 10:30:49 EEST | Tiedote
Kauppatieteiden maisteri Reza Yamini tutki tohtorinväitöksessään yrittäjyyteen sovellettuihin teorioihin ja toimintatapoihin liittyviä yleisesti hyväksyttyjä oletuksia. Yaminin väitös kritisoi vallitsevaa näkemystä, jossa yrittäjähenkisyyteen liitetään tiettyjä vakiintuneita ominaisuuksia kuten innovatiivisuus ja riskinotto. Väitöskirja paneutuu asiaan syvemmin ja osoittaa, että yrittäjähenkisyyden käsite määräytyy kontekstin ja tavoitteiden mukaan. Se korostaa myös oppimisen, mukautumiskyvyn ja neuvokkuuden tärkeyttä yrittäjyydessä.
Ligniinillä tehoa viruksia ja bakteereja vastaan12.8.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston nanotiedekeskuksen tutkimus on paljastanut, että kasvien rakenteelle tärkeällä ligniinillä, on antimikrobista tehoa viruksia ja bakteereja vastaan. Tulokset korostavat, että ligniinillä, joka on myös tärkeä puuteollisuuden sivutuote, on potentiaalia lupaavana vihreänä vaihtoehtona synteettisille antimikrobisille aineille esimerkiksi pinnoiteaineissa, pakkausmateriaaleissa tai pintojen desinfiointiaineissa. Tutkimus on yhteistyötä Spinnova Oy:n ja CH Bioforcen kanssa.
Jyväskylän yliopiston Vuokatin liikuntateknologian yksikkö ja jääkiekkoseura KalPa yhteistyöhön11.8.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston Vuokatin liikuntateknologian yksikkö (JYU-Vuokatti) ja Kuopion KalPa Hockey Oy ovat solmineet jääkiekon tutkimusyhteistyösopimuksen. Yhteistyön keskeisenä tavoitteena on analysoida isoja jääkiekon data-aineistoja ja tuottaa tietoa valmennuksen tueksi mm. kuormittumisen ja palautumisen osalta.
Väitös: Joustava matemaattinen ajattelu tukee ongelmanratkaisua sekä yksin että ryhmässä (Skyttä)11.8.2025 13:13:22 EEST | Tiedote
Salla Skyttä tarkasteli väitöskirjassaan, miten oppilaiden kyky tunnistaa ja hyödyntää aritmeettisia yhteyksiä vaikuttaa heidän suoriutumiseensa tosielämän ongelmanratkaisutehtävässä. Tulokset viittaavat siihen, että joustavuus aritmeettisissa tehtävissä oli hyödyksi ongelmanratkaisussa tasapainotehtävissä.
Pyöräilitkö lapsena kouluun? Todennäköisesti myös lapsesi kulkevat koulumatkansa omin voimin7.8.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Kuljitko lapsena kouluun kävellen, pyöräillen tai talviaikaan hiihtäen? Jos kuljit koulumatkasi aktiivisesti, todennäköisesti myös lapsesi kulkevat kouluun omin voimin. Näin kertoo Jyväskylän yliopiston tutkimus, joka osoitti ylisukupolvisen yhteyden vanhempien ja heidän lastensa koulumatkaliikunnassa. Tutkija muistuttaa, että omin voimin kouluun kulkeminen on helppo ja käytännöllinen tapa lisätä liikettä arkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme