Pääosa aluehallintovirastojen tehtävistä siirtyy uuteen Lupa- ja valvontavirastoon
Aluehallintovirastojen toiminta päättyy tämän vuoden lopussa. Suurin osa avien tehtävistä siirtyy uuteen valtakunnalliseen Lupa- ja valvontavirastoon, joka aloittaa toimintansa 1.1.2026. Ruokavirastoon siirtyvät eläinten terveyttä ja hyvinvointia sekä elintarvikkeita koskevat tehtävät. Kilpailu- ja kuluttajavirastoon siirtyvät kilpailu- ja kuluttajahallinnon tehtävät.

Aluehallintovirastoista siirtyvien tehtävien lisäksi Lupa- ja valvontavirastoon kootaan kaikki Valviran tehtävät sekä pääosa ympäristöön liittyvistä ELY-keskusten tehtävistä. Uudistus on osa valtion aluehallinnon uudistusta, jota koskevan lainsäädännön eduskunta hyväksyi 18.6.2025. Uudistuksen tavoitteena on yhdenmukaistaa ja sujuvoittaa lupa- ja valvontakäytäntöjä valtakunnallisesti.
”Uuden viraston valtakunnallisuus ei tarkoita alueellisuuden hylkäämistä, sillä Lupa- ja valvontavirastolla on 18 alueellista toimipistettä ja viraston alueellinen läsnäolo säilyy. Uudistuksen myötä on odotettavissa yhtenäisempiä lupa- ja valvontakäytäntöjä sekä sujuvampia prosesseja. Toimimme jatkossakin tiiviissä vuorovaikutuksessa muiden viranomaisten, kuntien, hyvinvointialueiden, elinkeinoelämän ja kansalaisten kanssa”, kertoo ylijohtaja Ilkka Horelli Lounais-Suomen aluehallintovirastosta.
Lupa- ja valvontavirasto on läsnä ympäri maata
Uusi Lupa- ja valvontavirasto on monialainen valtion virasto. Viraston tehtävät koskevat sosiaali- ja terveysalaa, ympäristöasioita, työsuojelua, pelastustoimea, varautumista, koulutusta, kulttuuria ja varhaiskasvatusta sekä tiettyjen alojen yritystoimintaa. Lupa- ja valvontaviraston tehtäviin kuuluvat muun muassa kiinteistönvälitysliikkeiden ja perintätoimenharjoittajien rekisteröinti ja valvonta sekä rahanpesulain mukaisia ohjaus-, rekisteröinti- ja valvontatehtäviä. Virastolla on toimipaikka 18 paikkakunnalla. Päätoimipaikka sijaitsee Tampereella. Henkilöstöä uudella virastolla on noin 2000.
Lupa- ja valvontavirastolla on valtakunnallinen toimivalta. Näin varmistetaan yhdenmukaiset käytännöt eri puolella Suomea. Virasto toimii alueilla tiiviissä vuorovaikutuksessa valtionhallinnon viranomaisten, kuntien, hyvinvointialueiden, elinkeinoelämän ja kansalaistoiminnan kanssa.
Eläintautien torjunta ja elintarvikevalvonta keskitetään Ruokavirastoon
Aluehallintovirastojen eläinten terveyttä ja hyvinvointia sekä elintarvikkeita koskevien tehtävät siirtyvät Ruokavirastoon. Tehtävien siirron tavoitteena on yhtenäistää eläinten terveyden ja hyvinvoinnin valvontaa ja elintarvikevalvontaa sekä sujuvoittaa eläintautien torjuntaa. Aihepiirin alueellinen tuntemus säilyy, sillä suurin osa Ruokavirastoon siirtyvistä jää työskentelemään nykyiselle paikkakunnalle.
Kilpailu- ja kuluttajahallinnon tehtävät siirtyvät aluehallintovirastoista Kilpailu- ja kuluttajavirastoon. Siirto koskee melko pientä tehtäväkokonaisuutta ja henkilömäärää.
Suomessa toimii kuusi aluehallintovirastoa, joissa työskentelee noin 1 270 henkilöä. Aluehallintovirastot hoitavat nykyiset tehtävänsä normaalisti vuoden 2025 loppuun saakka, jolloin aluehallintovirastojen toiminta päättyy. Ahvenanmaan valtionvirasto vastaa edelleen Ahvenanmaan alueen valtionhallinnosta.
Tulevasta muutoksesta viestitään aktiivisesti koko loppuvuoden ajan aluehallintoviraston verkkosivuilla, somessa sekä sidosryhmätilaisuuksissa.
Lisätietoja:
Ylijohtaja Kaisa Ainasoja, Pohjois-Suomen aluehallintovirasto, 0295 017 345
Ylijohtaja Merja Ekqvist, Etelä-Suomen aluehallintovirasto, 0295 016 271
Ylijohtaja Ilkka Horelli, Lounais-Suomen aluehallintovirasto, 0295 018 061
Ylijohtaja Kristiina Poikajärvi, Lapin aluehallintovirasto, 0295 016 654
Ylijohtaja Marko Pukkinen, Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto, 0295 018 582
Ylijohtaja Markku Tervahauta, Itä-Suomen aluehallintovirasto, 0295 016 801
Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@avi.fi
Linkit:
Avainsanat
Linkit
Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Drygt tre hundra aktörer inom övergripande säkerhet deltog i specialförsvarskurser med temat mental kristålighet5.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finland arrangerade åren 2024–2025 fyra regionala specialförsvarskurser med temat mental kristålighet i samarbete med Pansarbrigaden och Björneborgs brigad. Drygt tre hundra sakkunniga inom olika branscher från Birkaland, Mellersta Finland och de österbottniska landskapen deltog i kurserna.
Lähes kolmesataa kokonaisturvallisuuden toimijaa osallistui alueellisen maanpuolustuksen erikoiskursseille henkisestä kriisinkestävyydestä5.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto järjesti yhteistyössä Panssariprikaatin ja Porin prikaatin kanssa neljä alueellista maanpuolustuksen erikoiskurssia henkisen kriisinkestävyyden teemalla vuosina 2024–2025. Kursseille osallistui lähes 300 eri alojen asiantuntijaa Pirkanmaan, Keski-Suomen ja pohjalaismaakuntien alueelta.
Påföljdsavgift om 13 000 euro påförs Huoneistotrendi Oy för försummelser att följa penningtvättslagen3.12.2025 09:45:00 EET | Pressmeddelande
De allvarligaste försummelserna gäller utarbetningen av den rapporteringsskyldigas riskbedömning och identifieringen av kundernas verkliga förmånstagare.
Huoneistotrendi Oy:lle 13 000 euron seuraamusmaksu rahanpesulain noudattamisen laiminlyönneistä3.12.2025 09:45:00 EET | Tiedote
Vakavimmat laiminlyönnit koskevat ilmoitusvelvollisen riskiarvion laadintaa ja ilmoitusvelvollisen asiakkaiden tosiasiallisten edunsaajien tunnistamista.
Sormi imeytyi kuljetinlinjan nieluun – yhtiölle ja sen edustajille tuomio työturvallisuusrikoksesta2.12.2025 16:14:48 EET | Tiedote
Pohjois-Savon käräjäoikeus on 2.12.2025 tuominnut Lehtisepät Oy:n työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon sekä yhtiön toimitusjohtajan ja yhtiön Varkauden painotalon tuotantopäällikön sakkorangaistuksiin. Yhtiössä oli laiminlyöty selvittää tuotannon koneiden käytöstä aiheutuvat vaaratekijät riittävän järjestelmällisesti ja suojata yhtiön Varkauden painotalon kuljettimessa ollut nielu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme