Fingrid parantaa liityntäsuunnittelua ja tiedonkulkua
Fingrid ottaa käyttöön uuden menettelyn verkon liityntäsuunnitelmien tiedonkulun parantamiseksi. Menettelyn tavoitteena on parantaa verkon liitettävyyttä. Fingrid kerää jatkossa tiedon kaikista suunniteltavista verkon liitynnöistä, jotta liitynnöistä sopimiseen on yhteiset, reilut periaatteet. Menettely otetaan käyttöön aluksi eteläisen Suomen alueella ja se koskee alueen jakeluverkkoyhtiöiden sekä suoraan kantaverkkoon liittyneen teollisuuden suuria kulutus- sekä sähkövarastoliityntöjä.

”Uuden menettelyn myötä Fingrid saa tietoa uusien liittyjien sähkönkulutuskäyttäytymisestä ja sähkönkulutuksen kasvusta tulevina vuosina. Näin pystymme laskemaan kantaverkon vapaana olevan kapasiteetin tuleville vuosille aiempaa tarkemmin ja mahdollistamaan mahdollisimman monta uutta liittyjää niin kantaverkkoon kuin jakeluverkkoihinkin”, Fingridin johtaja Jussi Jyrinsalo toteaa.
Energiamurroksen myötä sähkön kulutus on kasvanut Suomessa nopeasti samalla, kun alueellista säätökykyistä tuotantoa poistuu kaupungeista. Muutos haastaa sähköverkkoja ja kapasiteetista voi olla alueittain väliaikaista niukkuutta sekä kanta- että jakeluverkoissa. Fingrid tiedotti viime tammikuussa eteläisen Suomen väliaikaisista, paikallisista rajoituksista uuden teollisen kulutuksen liittämisessä kantaverkkoon. Tilanne paranee kantaverkkoa vahvistavien investointien valmistuessa vuonna 2027.
Jotta sähköverkkojen liityntätarpeita osataan ennakoida paremmin tulevaisuudessa, Fingrid alkaa kerätä aiempaa tarkemmin tietoa jakeluverkkoyhtiöiden kautta suunniteltavista suurista verkon liitynnöistä. Näin parannetaan samalla liityntäprosessin tasapuolisuutta. Fingrid ottaa nyt käyttöön jakeluverkkoyhtiöille sekä suoraan kantaverkkoon liittyneelle teollisuudelle uuden menettelyn liittymissopimuksien tiedusteluista.
Uusi menettely on suunniteltu Fingridin asiakkaiden ja Energiaviraston kanssa keväällä järjestettyjen työpajojen pohjalta. Itse vaatimukset verkkoon liittämiseksi pysyvät samoina. Menettelyn mukaan Fingridiltä tulee pyytää hyväksyntä uutta kulutusta tai sähkövarastoa koskevasta liittymissopimuksesta tai nykyisen liittymissopimuksen tehon korottamisesta. Menettely koskee aluksi eteläisen Suomen yli 2-10 megawatin kulutusliityntöjä sekä yli 1-5 megawatin sähkövarastoliityntöjä.
Lisätiedot:
Media: Jussi Jyrinsalo, johtaja, kantaverkkopalvelut ja suunnittelu, Fingrid Oyj, puh, 030 395 5118
Asiakkaat: Petri Parviainen, yksikön päällikkö, kantaverkkopalvelut, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5282
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Lisätietoa ja liittymissopimustiedustelun lomake: https://www.fingrid.fi/liityntasopimus_tiedustelut
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Kotitaloudet sähkön reservimarkkinoille Fingridin sopimuskumppanin kautta12.6.2025 10:32:27 EEST | Tiedote
Kotitaloudet voivat osallistua sähkön reservimarkkinoille, mutta ne tarvitsevat kumppanikseen reservitoimittajan, jolla on sopimus Fingridin kanssa. Ennen sopimuksen allekirjoitusta kotitalouden kannattaa perehtyä huolellisesti reservimarkkinoiden tuotto-odotuksiin ja myös riskeihin.
Fingrid laajentaa dynaamisen kuormitettavuuden käyttöä 400 kV voimajohdoilla3.6.2025 10:28:30 EEST | Tiedote
Fingrid laajentaa dynaamisen kuormitettavuuden eli DLR-tekniikan käyttöä viidelle voimajohdolle. Dynaamisen kuormitettavuuden tarkoituksena on tehostaa verkon käyttöä ympäristön sääolosuhteet huomioiden. Tavoitteena on laajentaa vaiheittain DLR-tekniikan käyttöä kaikille 400 kV voimajohdoille.
Reservimarkkinat tutuiksi uusiutuvan energian tuottajille ja sidosryhmille webinaarissa 11.6.202530.5.2025 14:33:09 EEST | Tiedote
Fingrid ja Suomen uusiutuvat järjestävät webinaarin reservimarkkinoista. Esittelemme tilaisuudessa reservimarkkinoiden tarjoamia mahdollisuuksia uusiutuvan energian toimijoille, ja sidosryhmille, kuten voimaloiden omistajille, alan konsulteille ja juristeille. Webinaari järjestetään 11.6. klo 9–10.30.
Suomen ja Viron välinen EstLink 2 -yhteys palaa kaupalliseen käyttöön kesäkuun lopulla30.5.2025 14:20:59 EEST | Tiedote
Joulupäivänä vaurioituneen EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustyöt ovat edenneet aiemmin arvioitua nopeammin ja yhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön 25.6.
EstLink 2 electricity transmission link between Finland and Estonia to return to commercial use at the end of June30.5.2025 14:20:59 EEST | Press release
The repair work on the EstLink 2 electricity transmission connection, which was damaged on Christmas Day, has progressed faster than previously estimated. The connection is expected to return to commercial use on June 25.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme