Unohdettu runoilija, vaiettu rakkaus – Helvi Juvosen elämäntarina vihdoin esiin
Katri Viitaniemen kirjoittama elämäkerta Kirkas ja hiljainen – Runoilija Helvi Juvosen elämä
esittelee suomalaisen kirjallisuuden hiljaisen klassikon ja hänen piiloon jääneen rakkaustarinansa.

Helvi Juvonen (1919–1959) oli runouden uudistaja, modernisti ja näkijä. Hänen kirjallinen perintönsä on jäänyt pitkälti unohduksiin, hänen monella tavalla marginaalisen asemansa vuoksi. Katri Viitaniemen esikoisteos Kirkas ja hiljainen nostaa tämän herkän, terävän ja syvästi hengellisen runoilijan äänen esiin tavalla, joka ei ole ennen ollut mahdollista.
Teos on intiimi, empaattinen ja kulttuurihistoriallisesti arvokas. Se piirtää kuvan ihmisestä, joka eli uskonsa, sairautensa ja seksuaalisuutensa kanssa ajassa, joka ei hyväksynyt mitään näistä ilman ehtoja. Juvosen ja hänen elämänkumppaninsa Sirkka Meriluodon kirjeenvaihto paljastaa kahden naisen rakkauden ja sen, miten rakkaus voi olla paljon muutakin kuin fyysistä läheisyyttä: se voi olla jakamista, hoivaa, yhteistä kieltä ja leikkiä, pyhyyttä.
Kirkas ja hiljainen käsittelee ihmisenä olemisen ydinkysymyksiä: ulkopuolisuutta, uskoa, mielen haurautta ja rakkautta. Viitaniemi nostaa Juvosen marginaalista kirjallisuushistoriamme keskiöön.
Katri Viitaniemi on tehnyt pitkän uran toimittajana ja asuu Juvosen synnyinseudulla Ylä-Savossa. Hän perehtyi Juvosen tuotantoon jo parikymmentä vuotta sitten pro gradu -tutkielmallaan ja palasi aiheeseen muutama vuosi sitten saatuaan tietää, että Juvosen ja Meriluodon kirjeenvaihtoa säilytetään SKS:n arkistossa. Tuo ainutlaatuinen aineisto kahden naisen rakkaudesta sotien jälkeisessä Suomessa on nyt ensimmäistä kertaa laajasti esillä.
Katri Viitaniemi, mitkä ovat kirjasi tärkeimmät teemat?
"Kirjoitan suomalaisen kirjallisuuden historiaa – nimenomaan marginaalien ja katveiden näkökulmasta. Helvi Juvonen eli ja kirjoitti ulkokehällä: hän oli kirjallisessa, sosiaalisessa ja hengellisessä marginaalissa. Nykyään häntä kutsuttaisiin sateenkaarikristityksi, mutta hänen aikanaan sellaisia ei saanut olla olemassa. Halusin antaa äänen sellaiselle ihmisyydelle, joka ei mahdu valmiisiin muotteihin – ja näyttää, miten rikas ja tärkeä se ääni on. Ja ennen kaikkea: halusin kirjoittaa rakkaudesta. Juvosta ei ole pidetty rakkausrunoilijana, mutta hän oli sitä – hänen käsityksensä rakkaudesta ja rakkausrunoudesta oli vain paljon laajempi kuin yleensä ymmärretään."
Kirja ilmestyy 28.8.2025. Minulta saa lisätietoja, kirjailijan yhteystiedot sekä lehdistö-PDF:n.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanna SucksdorffTuottaja
Puh:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiKuvat
Linkit
Kustantamo S&S
Kustantamo S&S
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki
https://kustantamo.sets.fi/
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Palkitun sarjakuvataiteilija Ulla Donnerin esikoislastenkirjassa näpistelevä koira aiheuttaa kaaosta7.8.2025 11:35:04 EEST | Tiedote
Palloihin hullaantunut koira ja kummallinen varkauksien aalto… Sarjakuvataiteilija Ulla Donnerin ensimmäinen lastenkirja Pysäyttäkää voro! (suom. Henriikka Tavi) on nopeatempoinen ja rytmikäs kuvakirja, jossa riimit kuljettavat tarinaa eteenpäin.
Karin Collinsin Hanko-trilogia saa päätöksensä – kirjailija kirjoitti teoksen, jollaista itse kaipasi31.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
”Kun muutin takaisin Hankoon viisi vuotta sitten, yritin etsiä romaania Hangon miehityksen ajalta. Kun sellaista ei ollut, päätin kirjoittaa sellaisen itse.”
Marisha Rasi-Koskisen uusi romaani on mestarillinen tutkielma tietoisuudesta29.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Runeberg- ja Finlandia-palkitun kirjailija Marisha Rasi-Koskisen elokuussa julkaistava tulevaisuuteen sijoittuva romaani Kesuura tutkii tietoisuutta, sekä ihmisten että muiden.
Sisaruksia, salaisuuksia ja suuria tunteita kahden mantereen välillä18.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Anu Vähäahon uusi romaani Meri välissämme jatkaa suosittua Oulujoen helmet -sarjaa ja avaa näkökulman kahteen maahan ja kahteen ihmissieluun.
Villa Hildan kesä myyty seitsemään maahan jo ennen julkaisua27.5.2025 13:46:26 EEST | Tiedote
Kesä, uusi alku ja saaristolaisromantiikka kohtaavat kirjassa Villa Hildan kesä, joka aloittaa Michaela von Kügelgenin feelgood-trilogian. Romaani on herättänyt kansainvälistä kiinnostusta jo ennen julkaisuaan: kirjan käännösoikeudet on myyty seitsemään maahan, muun muassa Saksaan, Alankomaihin, Tanskaan ja Norjaan. Kirja ilmestyy suomeksi 10. kesäkuuta samaan aikaan ruotsinkielisen alkuteoksen Sommar på Villa Hilda kanssa. Kirjan on suomentanut Hanni Salovaara.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme