Pankkihuijaukset hyödyntävät mobiilikäyttöä
Huijausviestit varsinkin Nordean, S-Pankin ja Danske Bankin nimissä yleistyvät. Mobiililaitteilla viestin aitouden arviointi on erityisen hankalaa.

Suomen Telemarkkinointiliitto ry:n kehittämän Kilpi-sovelluksen kautta on viime viikkoina raportoitu yhä enemmän pankkien nimissä tehtyjä huijausyrityksiä. Huomionarvoista on, että huijaukset näyttävät onnistuvan erityisen hyvin silloin, kun viesti tavoittaa vastaanottajan älypuhelimessa. Tätä edesauttaa se, että puhelimella lähettäjän tiedoista näkyy esikatselussa vain nimi, ei sähköpostiosoitetta.
Pankkien nimissä liikkuvat huijausviestit saattavat näyttää ensi silmäyksellä aidoilta. Esimerkiksi Nordean nimissä lähetetyssä viestissä lukee: ”Nordea pyytää sinua allekirjoittamaan digitaalisesti seuraavat sopimusasiakirjat.” Viesti sisältää linkin ”Siirry asiakirjoihin”.
S-Pankin nimissä liikkuva huijaus puolestaan kertoo: ”Sinulle on saapunut uusi viesti S Pankki sähköiseen postilaatikkoon.” Tämä kyseinen huijaus paljastuu jo viestin kömpelöstä kieliasusta, mutta usein mobiilissa nopea vilkaisu ei aina riitä.
Myös Danske Bankin nimissä lähetetyt huijausviestit jatkuvat edelleen. Ne jäljittelevät ulkoasultaan ja sävyltään virallista pankkiviestintää ja sisältävät usein kiireelliseltä kuulostavan viestin, kuten: ”Pyydämme sinua vahvistamaan tilitietosi napsauttamalla alla olevaa painiketta.” Kaikki tällaiset linkit vievät tietojenkalastelusivustoille, jotka pyrkivät pääsemään käsiksi uhrin pankkitietoihin.
Kilpi-sovelluksen kehittäjä Arto Isokoski korostaa mobiililaitteiden roolia huijausten onnistumisessa. ”Puhelimella viestiin reagoidaan usein kiireessä, ja esikatselussa näkyy vain lähettäjän alias-nimi, ei koko sähköpostiosoitetta. Tällöin viesti voi näyttää luotettavalta, varsinkin jos se tulee tutun lähettäjän, kuten oman pankin nimissä”, kommentoi Isokoski.
Myös Suomi.fi:n nimissä liikkuu huijausviestejä, joissa väitetään: “Verohallinnolla on teille uusi viesti.” Viestissä kerrotaan mahdollisesta veronpalautuksesta tai lisätietojen tarpeesta.
Kansainvälisiä huijauksia sekä häiritseviä yhteydenottoja
Suomalaisille lähetettävät huijausviestit eivät rajoitu pelkästään suomenkielisiin ja kotimaisia yrityksiä ja viranomaisia esittäviin huijauksiin. Esimerkiksi Nigeriasta lähtöisin oleva englanninkielinen huijausviesti kuuluu: “We are pleased to inform you that your outstanding compensation fund worth $2,900,000.00…” Tällaisten viestien tarkoituksena on houkutella uhri luovuttamaan tietojaan ja maksamaan maksuja olemattoman ”korvauksen” lunastamiseksi.
Kilpi-sovellukseen tulee myös lukuisia ilmoituksia huijauspuheluista ulkomailta. Viime aikoina yhteydenottoja on tullut mm. Norjasta (+47), Ruotsista (+46), Tanskasta (+45), Iso-Britanniasta (+44), Itävallasta (+43), Kroatiasta (+385), Virosta (+372), Kreikasta (+30), Irakista (+964), Hongkongista (+852), Brasiliasta (+55), Saksasta (+49) ja Puolasta (+48).
Kaikki ei-toivotut yhteydenotot eivät myöskään ole varsinaisia huijauksia, mutta voivat silti olla häiritseviä. Tällä hetkellä Kilpi-sovellukseen raportoidaan paljon rahapeli- ja kasinoviestejä, joiden markkinointi suomalaisille on laitonta. Useat käyttäjät ovat raportoineet saaneensa tekstiviestejä, joissa tarjotaan pikavippejä tai muita lainaratkaisuja, usein toistuvasti ja ilman lupaa. Aikuisviihteeseen liittyviä viestejä lähetetään myös paljon ilman vastaanottajan suostumusta, mikä tekee niistä erityisen häiritseviä.
Kilpi-sovellus auttaa pysymään huijausten edellä
Kilpi-sovelluksen käyttäjät voivat ilmoittaa havaitsemistaan huijauksista, minkä ansiosta sovelluksen taustalla oleva tietokanta päivittyy jatkuvasti. Kilpi-sovelluksen on ladannut jo yli 130 000 suomalaista. Tämä tekee siitä tehokkaan työkalun huijauksilta suojautumiseen. Sovellus tunnistaa ja estää huijauspuhelut, -tekstiviestit ja -sähköpostit jo ennen kuin ne ehtivät häiritä käyttäjää. Kilpi-sovellus on ladattavissa Google Playstä ja App Storesta.
Epäilyttävän numeron tai viestin lähettäjän voi tarkistaa myös ilmaisessa Telemarkkinointikiellon hakupalvelussa osoitteessa www.telemarkkinointikielto.fi. Palvelussa voi hakea tietoa puhelinnumeron tai sähköpostiosoitteen perusteella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arto IsokoskiSuomen Telemarkkinointiliitto ry Puheenjohtaja
Puh:0447301607arto.isokoski@stml.fiLinkit
Lisätietoja Suomen Telemarkkinointiliitto ry:stä
Suomen Telemarkkinointiliitto ry on kehittänyt Kilpi-sovelluksen, joka estää ei-toivotut yhteydenotot.
Kilpi on älypuhelimiin ladattava sovellus, joka tunnistaa huijauspuhelut, tekstiviestit ja sähköpostit. Tämä tarkoittaa, että huijaus- ja puhelinmyyntipuhelut eivät enää edes hälytä puhelimessa. Lisäksi sovellus tunnistaa automaattisesti haitallisia linkkejä sisältävät huijaustekstiviestit ja spämmisähköpostit jo ennen niiden lukemista. Kilpi suojaa tehokkaasti myös tietojen ja tunnusten kalastelulta.
Sovellus perustuu dataan, jota ylläpidetään jatkuvasti. Kilpi-sovelluksen avulla voi nauttia huijausvapaasta ja puhelinmyynnittömästä puhelinajasta. Kilven voi ladata Google Play- ja ja App Store -sovelluskaupoista. Kilpeä on ladattu jo yli 130 000 kertaa. Kilpi tarjoaa sekä ilmaisen version että edistyneempiä ominaisuuksia sisältävän Premium-version.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Telemarkkinointiliitto ry
Verohuijaus leviää juuri nyt laajasti29.7.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Jo yli 130 000 suomalaisen lataaman Kilpi-sovelluksen tietokannan mukaan veronpalautuksiin liittyvät huijaukset ovat juuri nyt erittäin aktiivisia. Myös pankkien ja MobilePayn nimissä lähetetään paljon tietojenkalasteluviestejä.
Luotitko viestin ulkoasuun ja lankesit huijaukseen?15.7.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Yhä useammat huijausviestit näyttävät uskottavilta. Oikea lähettäjäosoite, hyvä kieliasu ja tutun pankin nimi saavat viestin vaikuttamaan aidolta. Juuri siksi huijaukset tehoavat. Lisäksi kiireen tunnun luominen lisää huijausten onnistumismahdollisuutta.
Kesän huijausaalto kiihtyy – viranomais- ja pankkihuijaukset kärjessä2.7.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Kilpi-sovellukseen raportoidaan nyt runsaasti huijauksia, joissa esiinnytään viranomaisina ja pankkeina, kuten Suomi.fi, OmaVero, S-Pankki ja Danske Bank. Myös ulkomailta saapuvat huijauspuhelut sekä muut häiritsevät yhteydenotot aiheuttavat monelle vaivaa.
Pankkien nimissä liikkuu vaarallisia huijauksia3.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Pankkien ja viranomaisten nimissä lähetetään tällä hetkellä runsaasti pankkitietoja kalastelevia huijausviestejä.
OmaKanta-palvelun nimissä kalastellaan tietoja20.5.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Viime aikoina liikkeellä on ollut poikkeuksellisen paljon huijausviestejä, jotka tekeytyvät viranomaisten, pankkien ja tunnettujen palveluiden lähettämiksi. Osa huijauksista kohdistuu suoraan kuluttajiin, osa puolestaan yritystileihin ja niiden hallinnoijiin. Viestien tavoitteena on kalastella henkilö- tai kirjautumistietoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme