Suomen sähköjärjestelmässä merkittävä ylijäämä sähköä maanantain vastaisena yönä
Suomen sähköjärjestelmässä oli suuri ylijäämä sähköä 16.6.2025 yöllä, minkä seurauksena Suomessa aktivoitiin kaikki alassäätötarjoukset aikavälillä klo 2:00 – 3:30. Ylijäämä tarkoittaa tilannetta, jossa sähköjärjestelmässä sähköä tuotetaan enemmän kuin kulutetaan. Fingrid hallitsee ylijäämätilannetta aktivoimalla alassäätötarjouksia sähkön reservimarkkinoilla. Tarvittavan säädön suuren määrän vuoksi säätösähkön hinnaksi muodostui -10 000 €/MWh.
Alustavien tietojen mukaan ylijäämän taustalla oli suunniteltua suurempi sähkön tuotanto ja ennustettua matalampi sähkön kulutus. Lisäksi sähkön vientikapasiteettia Suomesta naapurimaihin oli käytössä normaalia vähemmän rakennustöiden ja EstLink 2 -vaurion vuoksi. Tilanteen hallitsemiseksi Fingrid kävi myös merkittävissä määrin kahdenvälistä sähkökauppaa Ruotsin kantaverkkoyhtiö Svenska kraftnätin kanssa FennoSkan-siirtoyhteyttä hyödyntäen.
Säätösähkön hinta asettaa tasepoikkeaman hinnan. Tasepoikkeamien kustannukset kohdistuvat niille sähkömarkkinatoimijoille, jotka ovat aiheuttaneet tasevirheen. Fingrid kehottaa sähkömarkkinaosapuolia aktiivisuuteen oman taseen hallinnassa ja mFRR-energiamarkkinalle osallistumisessa.
Fingrid analysoi tilanteen huolellisesti, arvioi mahdollisesti tarvittavia jatkotoimenpiteitä ja tiedottaa niistä tarvittaessa myöhemmin.
Taustaa
Ylijäämä tarkoittaa tilannetta, jossa sähköjärjestelmässä sähköä tuotetaan merkittävästi enemmän kuin kulutetaan. Tällaisissa tilanteissa Fingrid aktivoi mFRR-energiamarkkinalta alassäätötarjouksia sähkön tuotannon ja kulutuksen tasapainottamiseksi.
Alassäätö tarkoittaa sähkön tuotannon pienentämistä tai kulutuksen lisäämistä. Alassäädön tapauksessa reservitoimittaja ostaa energiaa Fingridiltä.
Aktivoitujen säätöjen määrä- ja hintatietoja voi tarkastella Fingridin Avoin data -palvelussa
Lisätiedot:
Tuomas Rauhala, johtaja, sähköjärjestelmän käyttö, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5197
Mikko Kuivaniemi, yksikön päällikkö, sähköjärjestelmäreservit, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5188
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingrid parantaa liityntäsuunnittelua ja tiedonkulkua13.6.2025 14:57:08 EEST | Tiedote
Fingrid ottaa käyttöön uuden menettelyn verkon liityntäsuunnitelmien tiedonkulun parantamiseksi. Menettelyn tavoitteena on parantaa verkon liitettävyyttä. Fingrid kerää jatkossa tiedon kaikista suunniteltavista verkon liitynnöistä, jotta liitynnöistä sopimiseen on yhteiset, reilut periaatteet. Menettely otetaan käyttöön aluksi eteläisen Suomen alueella ja se koskee alueen jakeluverkkoyhtiöiden sekä suoraan kantaverkkoon liittyneen teollisuuden suuria kulutus- sekä sähkövarastoliityntöjä.
Kotitaloudet sähkön reservimarkkinoille Fingridin sopimuskumppanin kautta12.6.2025 10:32:27 EEST | Tiedote
Kotitaloudet voivat osallistua sähkön reservimarkkinoille, mutta ne tarvitsevat kumppanikseen reservitoimittajan, jolla on sopimus Fingridin kanssa. Ennen sopimuksen allekirjoitusta kotitalouden kannattaa perehtyä huolellisesti reservimarkkinoiden tuotto-odotuksiin ja myös riskeihin.
Fingrid laajentaa dynaamisen kuormitettavuuden käyttöä 400 kV voimajohdoilla3.6.2025 10:28:30 EEST | Tiedote
Fingrid laajentaa dynaamisen kuormitettavuuden eli DLR-tekniikan käyttöä viidelle voimajohdolle. Dynaamisen kuormitettavuuden tarkoituksena on tehostaa verkon käyttöä ympäristön sääolosuhteet huomioiden. Tavoitteena on laajentaa vaiheittain DLR-tekniikan käyttöä kaikille 400 kV voimajohdoille.
Reservimarkkinat tutuiksi uusiutuvan energian tuottajille ja sidosryhmille webinaarissa 11.6.202530.5.2025 14:33:09 EEST | Tiedote
Fingrid ja Suomen uusiutuvat järjestävät webinaarin reservimarkkinoista. Esittelemme tilaisuudessa reservimarkkinoiden tarjoamia mahdollisuuksia uusiutuvan energian toimijoille, ja sidosryhmille, kuten voimaloiden omistajille, alan konsulteille ja juristeille. Webinaari järjestetään 11.6. klo 9–10.30.
Suomen ja Viron välinen EstLink 2 -yhteys palaa kaupalliseen käyttöön kesäkuun lopulla30.5.2025 14:20:59 EEST | Tiedote
Joulupäivänä vaurioituneen EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustyöt ovat edenneet aiemmin arvioitua nopeammin ja yhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön 25.6.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme